İktidarsızlığın Nedenleri ve İlaçlar

İktidarsızlık çok bilinen ve gittikçe yaygınlaşan bir problem. Problemin nedenler oldukça çeşitli ancak hiçbiri sanıldığı gibi çözümsüz değil.

Normal Ereksiyon (Penisin Sertleşmesi)

Ereksiyon olurken yalnızca erkeklik organı değil bütün vücut etkilenir. Düşünce ve duygularınız sizi cinsel olarak heycanlandırdığında cinsel uyanma başlar. Daha sonra penisinizdekisinir uçları kan damarlarını genişleten bir kimyasal haberci salar. Bu da penisin süngersi bir doku içeren iki erektil (sertleşen) odacığının kanla dolup genişlemesine olanak verir ve böylece ereksiyon meydana gelir.

İktidarsızlık

İktidarsızlık (erektil disfonksiyon ya da sertleşme bozukluğu adı da verilir) her erkeğin hayatının bir noktasında başına gelen, ereksiyon olamama ya da peniste sertleşmenin olmaması durumudur. Ara sıra meydana gelen sertleşmeme normaldir, ancak bir erkek teşebbüslerinin % 25’inden fazlasında cinsel birleşme için gerekli sertliği sağlayamıyorsa, bu durum anormal olarak değerlendirilir.

40 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %2’sinde iktidarsızlık görülür. Ama bu oran yaşla birlikte artar ve 65 yaşından sonra %25’i aşar. İktidarsızlık yaşlı erkekler arasında daha yaygın olmasına rağmen, bilinenin aksine, bu durum yaşlanmanın getirdiği kaçınılmaz bir sonuç değildir ve her yaştan erkekte tedavi edilebilir.

İktidarsızlığın Nedenleri

Dolaşım sistemine zarar veren her durum iktidarsızlığa katkıda bulunabilir. Bunlara sigara içmek, alkol almak, egzersiz yapmamak ve kötü beslenme de dahildir. 60 yaşın üzerindeki erkeklerde iktidarsızlığın başlıca nedeni, vücudun her yerindeki atar damarları daraltarak penise kan gitmesini kısıtlayan aterosklerözdür (damar sertleşmesi/tıkanıklığı). Şeker hastalığı olan erkekler, bu hastalığın, hem kan damarlarına, hem de penisin sertleşmesinde rol oynayan sinirlere zarar vermesi nedeni ile, yüksek iktidarsızlık riski altındadırlar. Hasar görmüş bir sinir de iktidarsızlığa neden olur. Prostat kanseri ameliyatından sonra meydana gelebilen iktidarsızlık yada omurilik hasarları, parkinson hastalığı ve multipi skleroz de dahil, nörolojik rahatsızlıkların bir komplikasyonu olarak meydana gelebilen iktidarsızlık bu türdendir.

İktidarsızlık ve İlaçlar

Reçeteli ilaçlar da iktidarsızlığa yol açabilir ya da daha da kötüleştirebilir. Baş sorumlular arasında yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve depresyonu tedavi etmek için kullanılan pek çok ilaç yer alır. Aşırı alkol almak ve kokain gibi yasa dışı uyuşturucu kullanmak da penisin sertleşmesini engelleyebilir. İktidarsız olan erkeklerin %5’ten azında da, erkeklik hormonu olan testesteron seviyesinin düşük olması etkendir. İktidarsız erkeklerin yaklaşık %15’indeki iktidarsızlığın nedeni ise, anksiyete, stres, depresyon ya da ilişkide yaşanan sorunlar gibi psikolojik bir temele dayanır. Cinsel çekingenliklerinizin ve ilgili sorunlarınızın üstesinden gelmenizde cinsel terapinin size çok yardımı dokunabilir.