İlaç Alkol Etkileşimleri

Kullandığımız bazı ilaçlar, alkol ile birlikte alınması durumunda sağlık sorunlarına yol açarak, istenmeyen olaylarla karşılaşmamıza sebep olabilir.

Bunun için kullandığınız ilaçların alkolle etkileşimleri olup olmadığını muhakkak kutuların üzerinden okuyarak, eczanıza, doktorunuza sorarak veya ilacpedia.com’da arama yaparak öğrenin.Aksi durumda hiç beklemediğiniz bir anda beklemediğiniz sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin yeni bir ilaç kullanmaya başladığınız ve gece eğlenmek için arkadaşlarınızla birkaç kadeh içeceksiniz. İhmalkar olmamalı ve bilinçli bir şekilde davranmalısınız. Bir anlık dalgınlık veya ihmal sağlığınızda geri dönülemeyecek sorunlara yol açabilir. Buyüzden ilaç kullanmaya başladığınızda veya hali hazırda kullandığınız ilaçların alkol ile olan etkileşimlerini mutlaka öğrenmelisiniz.

Yaygın Kullanılan Bazı İlaçların Alkol ile Etkileşimleri

  • İbuprofen; Alkolün, mide çevresine tahriş ediçi bir etkisi vardır, ayrıca kanı pıhtılaştıran, platelet adı verilen hücrelerin sayısının azalmasına sebep olarak kanama riskini artırır.
  • Aspirin; Alkoün kanama riskini artırması, aspirinin aynı zamanda alkolün gastrointestinal bölgeden kana karışma işlemini hızlandırır bu da daha fazla sarhoşluğa neden olur.
  • Warfarin; Alkol alımı, warfarinin kanı sulandırma etkisini artırır, buda kanama riskinin artması demektir.
  • Yatıştırıcılar; Yatıştırıcı ilaç kullananların, alkol alması, yatıştırıcının etkisini artırır, bu da şuur kaybına neden olur.
  • Asetominofen; Alkol ile asetaminofenin bir arada kullanılması, karaciğer için tehlike oluşturur, bu durum karaçiğerde hasarın artmasına neden olur.
  • Antikonvülzanlar: Alkol alımı, bir çok antikonvülzan ilacın etkisini artırabilir veya azaltabilir.
  • Oral Hipoglisemik İlaçlar; Mide bulantısı, kusma, kızarma, başağrısı, terleme ve kandaki glükoz seviyesinde beklenmedik dalgalanmalara neden olur.
  • Metronidazol; Baş ağrısı, kızarma, terleme, mide bulantısı ve kusmaya neden olur.

Kullanılmakta olan tüm ilaçların alkol ile olan etkileşimleri genel olarak bilinmektedir. 

İlgili Konu ve Sorular:

Doğum kontrol hapı kullanırken alkol tüketmenin bir sakıncası var mı?

astım ilaçları ve alkol kullanımı

augmentin 1000 mg kullanırken alkol alımı

yasmin - alkol

şeker hastaları alkol kullanabilirlermi?

Astım ilaçları - alkol etkileşimi

Theraflu Forte Film Tablet içtikten kaç saat sonra alkol alınabilir?

Norlevo ve alkol

Bekunis ve Alkol

Tamiflu ile alkol kullanımı

İlaç Alkol Etkileşimi Öldürdü