İstanbul'da Domuz Gribi

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul genelindeki taramalarda 235 domuz gribi vakasının tespit edildiğini açıkladı. ''Bu zamana kadar, domuz gribi şüphesi ile hastaneye başvuran 1169 kişiden 235'inde domuz gribi virüsüne rastlandı. Ancak şimdiye kadar ölüm olayı yaşanmadı'' dedi.

Vali Güler vaka sayısını açıkladı 

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul genelindeki taramalarda 235 domuz gribi vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Domuz Gribi İle İlgili Detaylı Bilgi ve Korunma Yöntemleri İçin Tıklayınız.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi Muammer Güler, 14 Mayıstan bu yana il genelinde hastanelere domuz gribi şüphesi ile başvurular yapıldığını ifade etti. Güler, ''Bu zamana kadar, domuz gribi şüphesi ile hastaneye başvuran 1169 kişiden 235'inde domuz gribi virüsüne rastlandı. Ancak şimdiye kadar ölüm olayı yaşanmadı'' dedi.

Güler, domuz gribiyle ilgili İstanbul'daki okullarda herhangi bir salgın tehlikesinin bulunmadığını belirterek, bu tür olumsuz bir gelişme yaşanması durumunda yapılacakların belli olduğunun altını çizdi. 

Anadolu yakasında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Avrupa yakasında Haseki Hastanesi ve Şişli Etfal Hastanesi'nde domuz gribiyle ilgili şikayetlerin değerlendirildiğini belirten Vali Güler, yurtdışından gelenlerin kontrolden geçirildiğini de belirtti. Güler, okullar konusundaki bir soru üzerine şunları söyledi:

"Yurdumuzun çeşitli yörelerinde meydana gelen salgınlar veya tespitler İstanbul'da henüz ortaya çıkmamıştır. Çıkmamasını arzuluyoruz. Çıkması durumunda yapılacaklar belli. Aşılarımız gelmiştir. Şu an testler yapılmaktadır. Sağlık görevlilerinden başlanmak üzere aşılar yapılacaktır. Aşı uygulaması konusunda bir program var. Okullarımızda, bütün sağlık kuruluşlarında eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışacağız".

Hacı adaylarının durumunun sorulması üzerine Vali Güler, "İnşallah sıkıntılı bir durum doğmaz. Bulundukları yerlerde de aşı yaptırma imkanları var" diye konuştu. 

Geçtiğimiz hafta Ankara ve Diyarbakır'da domuz gribi tespit edilmiş ve okullar bir hafta süreyle tatil edilmişti.