Kadınlarda Sistit Nasıl Önlenir?

İdrar yaparken yanma, acı, kasık ağrısı, sık idrara çıkma ve diğer belirtiler sık sık sistit geçiren birçok bayanın kabusudur. Eğer siz de sık sistit geçiren bayanlardansanız aşağıdaki tedbirleri alarak bakteri enfeksiyonu nedeniyle oluşan sistit gelişimini önleyebilirsiniz. Son zamanlarda bize gelen yoğun sorulardan yola çıkarak merak edilen konularda pratik bilgiler derledik.

Kadınlarda sistiti önlemek için pratik tavsiyeler

· Sıkıştığınız zaman idrarınızı yapın ve her seferinde idrar kesenizi tamamen boşaltmaya çalışın. İdrarınızı tutmak ve yapmayı geciktirmek, bakterilere çoğalma şansı verir.

· Tuvaletten sonra cinsel organınızı önden arkaya doğru silerek temizleyin. Bu hareket bakterilerin rektumdan üretraya ya da vajinaya bulaşmasını bir derece engeller.

· Cinsel ilişkiden sonra idrarınızı yapın ve bir bardak su için. Bu hareketler üretraya bulaşmış herhangi bir bakterinin dışarı atılmasını sağlar.

· İdrarınızı sulandırmak için her gün bolca (en az 8 bardak) su için.

· Kızılcık suyu içmenin yararı olabilir. İçmeye enfeksiyon belirtileri görülür görülmez başlayın.

· Eğer diyafram, spermisid veya servikal başlık kullanıyorsanız ve tekrar eden sistitiniz varsa; başka bir doğum kontrol yöntemine geçmeyi düşünün. Spermisidler, normalde Escherichia coli’nin vajina bölgesinde artışını engelleyen yararlı bakterilerin ölmelerine neden olur.

Eğer şikayetleriniz normalin üzerinde ise mutlaka uzman bir doktora danışmanız ve doktorunuzun gözetiminde tedavi olmanızın en doğrusu olacağını da aklınızdan çıkarmayınız.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet (Regl) Ağrıları

Depresyonla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Selülit Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Ne Derece Etkili?

Mantar Enfeksiyonları Tedavisi İçin 8 Pratik Tavsiye