Kene Aşısı 3-5 Yıla Hazır

Kene kaynaklı ölümler geçtiğimiz yıllar kadar yoğun olmasa da hepimizi tehdit etmeye devam ediyor. Kırım kongo kanamalı ateşi olarak adlandırdığımız kene ısırması kaynaklı bu hastalık geç kalındığında tedavisi zor olan ölümcül bir hastalık. Bu hastalığın riskini taşıyan kene tarafından bir şekilde ısırılmış kişiler kene aşısı veya ilacı var olup olmadığını merak ediyorlar. Kene aşısı nasıl olmaz veya ilacı nasıl olmaz şeklinde tepkiler de doğuyor. Ancak bu sorun artık ortadan kalkacak gibi.

Keneye Dikkat!

Yaz aylarının yaklaşmasıyla kene tehlikeside artmaya başladı. Özellikle kırsal kesimde görülen kene ısırması vakaları ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Kışın toprağın altına çekilen keneler, havaların ısınmasıyla kış uykusundan uyanıyor ve beslenecek konak canlı arıyor.

Tedavi Çalışmalarında Başarılı Sonuçlar

İlk kene vakasının 2002 yılında görüldüğü ülkemizde kene aşısı çalışmalarında başarılı sonuçlar elde edildi. Bugüne kadar 175 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) için Tubitak ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu bir süredir ortak çalışmalar yürütüyordu. Bu çalışmaların ilki hastalığı geçirip iyileşmiş kişilerden alınan antikorların yeni hastalara verilmesini içeriyor. Diğer çalışma ise çok daha verimli sonuçları alınabilecek olan aşı üretimi.

Dünyada İlk

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu başkanı yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre laboratuvar ortamında başarılı sonuçlar veren aşı henüz FAZ-1 aşamasında ve insanlara uygulanabilecek düzeyde değil. İnsanlara uygulanabilmesi için FAZ-2 ve FAZ-3 aşamalarından geçmesi gereken aşının üretimi için en az 3-5 yıl daha gerekli. Türk bilim insanları tarafından üretilecek bu aşı KKKA için dünyada üretilmiş ilk başarılı aşı olma özelliğine sahip olacak.

İlgili Makaleler:

Domuz Gribi Aşısının Yan Etkileri, Prospektüsü, İçeriği ve Klinik Araştırmaları

Grip Aşısı Kimlere ve Ne Zaman Yapılır?

İnsülin Enjeksiyonu Tarihe Karışıyor

Doktorunuza / Eczacınıza Kendinizi Yeterince Anlatıyor musunuz?