Kulak Çınlaması ve Kulak Kiri

Bazen, çevrede herhangi bir ses olmasa dahi kulaklarımızda çınlama şeklinde bir ses duyduğumuz hissine kapılırız. Bu duyulan sesler, hafif, şiddetli, devamlı yada aralıklı olabilir. Duyulan, hissedilen gürültü, çınlama, tınlama, uğuldama, kükreme, vınlama veya tıslama şeklinde duyulabilir. Böyle kulak çınlaması sorununuz var ise doktorunuza görünmeniz gerekiyor, çünkü kulak çınlamasının sebebi, östaki borusundaki, kulağınızdaki rahatsızlıklar veya, alerji, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, ve kansızlık gibi başka sebeplerde neden olabilir.

Doktorunuz, işitme testi, bilgisayarlı tomografi veya MR görüntülemesi yaparak hastalığınızın nedeni hakkında, teşhis koyarak, gerektiğinde sizi başka bölüme göndererek başka tetkiklerde istiyebilir.

Enfeksiyona bağlı işitme kaybı, kulak kiri veya yabancı bir nesne ile kulak kanalının tıkanmasıda, kulak çınlamasına neden olur. Şayet tıkanma kulak çınlamasına neden olmuşa, o etkeni ortadan kaldırmak sorunu çözer. Sebep bilinmiyorsa, kendi kendimize uygulayacağınız; şiddetli gürültüden kaçınmak, tansiyonunuzun normal seviyede olduğundan emin olmak, tuz’u azaltmak, kan dolaşımını düzgünleştirmek için egzersiz yapmak gibi tedbirlerle çınlamayı azaltabilirsiniz.

Kulak Kirini Temizlemek için Ev Reçeteleri

Kulak kanalının içinde bulunan bezler, serumen denilen kulak kirini üretir. Serumen denilen bu kir, toz ve diğer maddelerin kulak zarına ulaşmalarına engel olmaya çalışır. Biriken kir, kurur ve üzerine yapışan pisliklerle birlikte dışarı çıkar, bazı durumlarda vücut onu dışarı atmadan çok hızlı birikir, bunun sonucunda işitme kaybı, kulağın tıkanması gibi his ve kulak ağrısı oluşur.

Kulak içine (kanalına) hiçbir şekilde sert cisimleri sokarak, karıştırıp, temizlemeye çalışmayalım (piyasada kulak temizlemek için satılan pamuklu çubuklarda buna dahildir). Kulak kanalının derisi ve kulak zarının kendisi çok narin olup çok kolay zedelenebilir, ayrıca kirin kanalın dibine doğru gitmesine neden olur, bu durum kirin dışarı çıkmasını zorlaştırır.

Kulak zarınızda delik varsa veya herhangi bir kulak ameliyatı olduysanız, kesinlikle kulak kirinizi kendiniz çıkarmaya çalışmayınız, bu konuda doktorunuza başvurarak yardım isteyin.