Nasıl Sağlıklı Bronzlaşırım?

Hepimizin tatil planları yaptığı bir dönemdeyiz. Kış boyu güneş yüzü görmemenin acısını çıkarmak üzere en güneşli plajı, en güzel kumsalı, en iyi havayı herkes kendince farklı yerlerde arıyor.

Ancak herkesin derdi ortak: bir an önce bronzlaşabilmek; tatil yerlerine beyaz peynir kıvamında gitmemek ve dönüşte yine beyaz dönmemek. Ancak özellikle bayanların bu bronzlaşma, bronz kalma tutkusu yanlış bilgiler sebebiyle çok ağır sağlık problemlerine yol açabiliyor. Gözlüklerimizi takıp çantalarımızı almadan önce gelin bronzlaşma nedir görelim.

 Bronzlaşma, güneşten (ya da solaryum) kaynaklanan ultraviyole ışık ile deri renginin (özellikle açık ciltlerin) doğal bir fizyolojik cevap ile kararmasıdır.

 Derinin koyulaşması, ultraviyole ışığa maruz kalan deri hücreleri içine melanin pigmentinin salınımı ve miktarının artması ile olur. Artan melanin pigmentleri derinin yüzeyine taşınarak cildin önce kızarıklık formunda daha sonra bronzlaşma formunda bir cevap vermesine neden olur. Melanin, melanosit denen hücrelerce üretilir ve vücudu UV ışınları emerek korur. Bronzlaşma diğer bir tarifle melanin artışı ultraviyole ışık maruziyetinde cildin korunması üzere verilen bir tepkidir. Zannedildiği gibi bronz bir cilt sağlıklı olmayı değil cildin gereğinden fazla güneş ışığına maruz kaldığını ve kendini korumak üzere rengini koyulaştırmayı seçtiğini gösterir.

 Güneş ışığı hem Ultraviyole A (UV-A) hem Ultraviyole B (UV-B) ışınlarını içerdiği için hem cildin alt katmanlarına nüfuz edebilir hem de kızarıklık ve bronzlaşmaya neden olabilir.

 UV-A ışını yıl boyunca ve gün içinde değişik saatlerde, mevsimlerde veya hava koşullarında değişmeksizin etkili olmaktadır. UV-B ışını yaz aylarında ve yüksek rakımlı yerlerde daha yoğundur. Bu nedenle yüksek rakımlı yerlerde yaşayan ya da kayak gibi sporlarla uğraşan kişilerin her zaman daha dikkatli olması daha iyidir.

 Her insanın cilt rengi ve cilt tipi aynı olmadığı için (Cilt Tipinizi Öğrenmek İçin tıklayın) herkesin güneşe karşı aynı tepkiyi vermesi beklenemez. Genellikle açık cilt rengine sahip olanlar koyu cilt rengine sahip olanlara göre daha fazla yanar, daha zor bronzlaşır. Dolayısıyla güneşten koruyucu ürünlerin kullanımında (Koruyucu Ürünlerin Kullanımı için tıklayın) da her zaman cilt rengi göz önünde bulundurulmalıdır.

Ecz. Ferruh Karamangil

İlgili Konular:

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır?

Solaryum, Bronzlaşma ve Güneş Kaynaklı Rahatsızlıklar

Cilt Kanseri ve Korunma Yöntemleri

Cilt Tipiniz Hangisi?