Rakamlarla Domuz Gribi Aşısının Yan Etki Olasılığı

Domuz gribi ile ilgili aktarılan verilerde yanlış veya kulaktan dolma rakamlar yayınlanmaya başlandı ancak hiçbir kaynağa dayanmayan ve doğruluğu olmayan bu bilgiler panik havasını daha da arttırmakta. Gerçek rakamlar ise paniğin ne kadar gereksiz olduğunu gözler önüne seriyor.

Sitemize gelen yüzlerce domuz gribi aşısı sorusunu kulaktan dolma, dedikodu ürünü bilgiler ile değil, bilimsel ve klinik veriler ile açıklama gereği duyduk.

Türkiye’deki domuz gribi aşısının klinik etki ve yan etki bilgilerini öğrenmek için tıklayınız.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) verilerine göre 10 Kasım 2009 itibarı ile yaklaşık 40 milyon doz aşı uygulanmış ve yalnızca 1922 kişide yan etki bildirilmiştir.

Aşı yapılan kişilerin %99.9952’sinde ciddi herhangi bir yan etki meydana gelmemiştir.

Yan etki meydana gelen kişilerin ciddi yan etki olarak değerlendirilmelerinde ise hayati tehlike, ölüm, kalıcı özür, hastaneye yatma veya doğum sorunları gibi durumların meydana gelip gelmediği dikkate alınmıştır. Yan etki bildirilen 1922 kişinin sadece 84’ünde ciddi yan etki meydana gelmiştir. Bu kişilerin 6’sında ölüm meydana gelmiştir ancak ölümlerin aşıyla ilgili olup olmadığı ek incelemelerden sonra belirlenecektir.

Sonuç olarak (Amerikan CDC verilerine göre) domuz gribi aşısının ciddi bir yan etkiye sebep olma olasılığının % 0.00021 olduğu görülmektedir.

Örneğin Amerika’nın Michigan eyaletinde şimdiye kadar yarım milyondan fazla kişi domuz gribine yakalanmış, bu kişilerin 28’i hayatını kaybetmiş, 924 kişi ise hastane tedavisi görmüşlerdir. Bu eyalette ise domuz gribine yakalanıp hayatını kaybedenlerin oranının %0.0056 seviyesinde olduğu görülmüştür.

Türkiye’deki Domuz Gribi Aşısı Rakamları

Türkiye’de ise hacı adayları ve sağlık personelinden başlanıp, 6 ay ila 5 yaş arasındaki çocuklara aşılama yapılmaktadır. Şuana kadar yaklaşık 400.000 kişiye domuz gribi aşısı yapılmış ve herhangi bir ciddi yan etki ile karşılaşılmamıştır.

T.C Sağlık Bakalığı verilerine göre halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 249’dur. Bunların 56’sının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 21 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

Hayatını kaybedenlerden 30 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, 2 kişide gebelik olduğu tespit edilmiştir. Altta yatan kronik hastalığı bulunmayan 41 vatandaşımızdan 2’si sağlık çalışanı, 26’sı 25 yaşından küçüktür.

Ülkemizdeki ölümlerle ilgili yapılan değerlendirmeye göre; hastalığa bağlı olarak hayatını kaybetme riski toplumun geneline kıyasla kronik hastalığı olanlarda yaklaşık 5 kat, okul öncesi çocuklar ve gebelerde ise yaklaşık 2 kat daha fazla olduğu anlaşılmıştır.

Sonuç olarak domuz gribine yakalanma riski yüksek ve risk grubunda olan kişilerin domuz gribinden ölüm oranı, aşı olan kişilerin yan etkiye maruz kalma oranından yüzlerce kat daha yüksektir.

Domuz gribinden korunmanın en etkili yolunun aşı olduğunu unutmayınız. Sağlık Bakanlığı’nın risk grubunda gördüğü kişilere ve çocuklara, aşı olmalarına sakınca teşkil eden bilimsel bir engel olmaksızın, aşı yaptırmamanın onları daha büyük bir risk ile karşı karşıya bırakmak anlamına geldiği unutulmamalıdır.

 

Ecz. Z.Kübra Özden

Kaynaklar

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezleri 

Amerika Aşı Yan Etkileri Rapor Merkezi

T.C Sağlık Bakanlığı http://www.saglik.gov.tr

Domuz Gribi İle İlgili Detaylar:

Domuz Gribi Risk Grubunda Olan Küçük Çocuklar Nasıl Korunmalı?

Domuz Gribi ile İlgili Herşeyi Bulabileceğiniz Resimli Slayt Show İçin Tıklayın!

Domuz Gribi Aşısı Güvenli mi?

Domuz Gribi (H1N1 Grip A)