Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazan ayının gelmesiyle değişen beslenme düzenimiz bedenimizde farklı rahatsızlıklara yol açabiliyor. Gün boyu süren açlık üstüne yenilen ağır yemekler, üstüne çeşit çeşit tatlılar, birazcık uyku ve sahurda yine tıka basa yenilen yemekler.

 

Diyetisyenlerce gündelik yaşamda beslenmemizin sık sık ve daha hafif yiyeceklerden oluşmasının gerekliliği sürekli anlatılmakta. Ramazan ayında ise beslenme düzenin mutlaka şartlara göre uyarlanması gerekiyor.

Öncelikle iftarı ve sahuru tüm geceye yaymak gerekiyor. Mümkünse iftar ve sahur arasında iki hafif öğün daha. Tabii iftarın ve sahurun içeriğini de buna göre azaltmak gerekiyor.

Oruç esnasında es geçilmemesi gereken en önemli unsurlardan biri sıvı ihtiyacı ve bunun karşılanması. Öncelikli olarak gün içinde su ihtiyacımızı artıracak çok tatlı ve çok tuzlu yiyeceklerin özellikle gecenin ilerleyen vakitlerinde ve sahurda tüketilmemesi gerekiyor.

Ayrıca ara öğünlerde ve sahurda su içeriği yüksek meyvelere yer verilmesi uzun yaz günlerinde susuzluğumuza bir parça çare olabilir.

Ağır yenilen iftar yemekleri ve sahurun üstüne hemen uyumamız nedeniyle ramazan ayında mide ve sindirim sistemini oluşturan diğer organlarımızda görülen rahatsızlıklar oldukça artıyor.

Özellikle aşırı yağlı yemekler, hamur işleri ve midemizi yoran yiyecekler nedeniyle mide spazmlarından ülser ve mide kanamalarına kadar bir çok rahatsızlıkla karşı karşıya kalabiliriz.

Ramazan ayında tutulan orucun dengeli ve düzgün beslenme durumunda sağlığımıza iyi gelebileceği unutulmamalıdır.

 Ecz. Ferruh KARAMANGİL

İlgili Makaleler:

Ramazanda Ne Yemeli Ne Yememeli?

İlaçlar Aç Karnına mı Tok Karnına mı?

Günde Ne Kadar Su İçilmeli

İyi Bir Uyku İçin Yediklerinize Dikkat!

Kalp Sağlığı İçin Evde Bulundurmanız Gereken Önemli Gıdalar

Kolesterolünüzü Düşürecek 5 Önemli Yiyecek