SGK Sigara İçenlerden Ekstra Ücret Alacak!

Uzun süredir sigara içenlerin kanser ve diğer ciddi hastalıklarının yüksek giderleri yüzünden SGK'ya daha fazla yük olduğu tartışma konusu oluyordu. Sigara içenlerin katkı paylarının arttırılması, ilaç ödeme oranlarının azaltılması ve tedavi giderlerinin daha yüksek oranda kendileri tarafından karşılanması gibi farklı yöntemlerin devereye sokulması düşünülüyordu.

SGK ise ilk adım olarak sigara başına içicilerden ücret alma yöntemine başvurma kararı aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenlemelerde sona yaklaşıldı. Bunlar içerisinde sigara tiryakilerini yakından ilgilendiren konular da var. Yakında Bakanlar Kurulu'na gelmesi beklenen düzenlemeye göre, sigara satışlarından paket başına SGK payı alınacak.

Sigara içenlerin içmeyenlere göre kronik rahatsızlıklara yakalanma riskinin daha yüksek olması ve bu pahalı tedavileri SGK'nın finanse etmesi, böyle bir uygulamayı gündeme getirdi.

Düzenleme yasalaşırsa sigaralara paket başı 50 kuruş civarında SGK zammı yapılması bekleniyor. Böylece bir yandan SGK'ya ilave gelir kaynağı sağlanırken sigara içmeyenlerle içenler arasında da adalet sağlanmış olacak.

Bu ilk adım sonrası sigara içenlerin sağlık harcamaları ile ilgili farklı önlemlerde alınması bekleniyor.

İlgili Konular:

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigaranın Zararlı Etkileri

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigara Kullanımı