Sigara Bırakma Yöntemleri

İçiçilerin, sigarayı bırakmaları için birçok değişik tedavi yöntemi bulunmaktadır ve sigarayı bırakmak isteyen herkes için uygun bir yöntem mutlaka vardır.

Sigarayı bırakma yöntemleri:

  • NİKOTİN REPLASMAN TEDAVİSİ, hekiminizin reçete edeceği bazı ürünler, kan dolaşımınıza nikotin yoksunluğunun verdiği rahatsızlığın önüne geçebilecek kadar nikotin salgılar. 
  • NİKOTİNSİZ TEDAVİLER, nikotin kullanılmaz, bu yöntemle tedavi olacak kişiler aynı zamanda davranış değiştirme tekniklerini öğreten bir sigara gurubunun desteğinden yararlanabilir.
  • Hipnoz, henüz etkinliği kanıtlanmasada, bırakmaya çalışan içiler arasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. 
  • Gurup terapileri; Bir çok kişi, bir guruba dahil olur veya düzenli bir programa katılırsa, sigarayı daha kolay bırakabileceklerini düşünürler, çevrenizde bu tip guruplar olup olmadığını doktorunuza sorarak gerekli araştırmaları yaparak size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.
  • Alternatif tıp; İçiçilere,sigarayı bırakmaları için akupuntur ve bitkisel formüller içeren değişik tedavi yöntemleri de sunulmaktadır, ancak bunların hiç birinin etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Yine de sigara içmeye devam etmenin zararları öyle fazladır ki, eğer bu alternatif tedavilerden birisi, sigarayı bırakmanıza yardımcı olursa değerlidir. 
  • İlaç tedavisi; Hekim tarafından reçete edilen bazı ilaçlar sigarayı bırakmada kullanılmaktadır. Ancak uykusuzluk,heyecan, kaygı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, ciltte kızarıklık gibi yan etkileri olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka doktora danışarak ve reçeteye yazdırılarak kullanılmalıdır. 

Tedaviye başlamadan önce, hekiminizle, düşündüğünüz tedavi programları üzerinde konuşun, gerekli açıklamaları ve önerilerini alın ona göre vakit kaybetmeden yukardaki yöntemlerden birisi ile tedaviye başlayın ve ASLA VAZGEÇMEYİN!

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigaranın Zararlı Etkileri

Sigarayı Bırakmaya Hazırlanın