Sigara Kullanımı

Tütün kullanımı, yaşamı tehdit eden kötü bir alışkanıktır ve  tedavi ile sigarayı bırakarak önlenebilecek ölüm sebeplerinin başında gelir. Sürekli içiciyseniz, her sigara ortalama yaşam sürenizden 5.5  dakika eksiltir. 

Tütün kullanılmasının zararsız bir miktarı yoktur. Hem kadınlarda hemde erkeklerde, sigara, puro, pipo içilmesi kalp krizine, amfizeme (doku ve organlar arasında hava kalması), kronik bronşite, akciğer, gırtlak, ağız, yemek borusu, pankreasmesane ve rahim ağzı kanserine yol açar.

 

Tütün kanserden ölüm anlamında, erkekler en fazla akciğer kanserinden yaşamlarını kaybetmektedirler, kadınlar arasındada akciğer kanseri, meme kanseri ile diğer kanser türlerinden daha fazla ölüme sebep olmaktadır. (Sigaranın Zararlı Etkileri için tıklayın)

Tütün çiğnemek, enfiye çekmek de zararlı olup bağımlılık yapabileceği gibi, ağız kanseri, dişeti çekilmesi, diş kaybı ve kalp hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur.

 

Sigara, pipo, puro içmek etrafımızdaki kişilerin (hamileyseniz bebeğinizin sağlığını) tehlikeye atar. Ayrıca sigara içmedikleri halde pasif içiçi durumunda olup sigara dumanına maruz kalan kişilerde, akciğer kanseri, kroner artrit ve inme gibi hastalıklara yakalanma riskleri yüksektir. (Sigara Bırakma Yöntemleri için tıklayın)

Sigara kullanan anne babaların çoçuklarında daha fazla bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıkları, kullanmayan ebeveyinlerin çocuklarından daha fazla görülür. 

SİGARA KULLANIYORSANIZ, KENDİ SAĞLIĞINIZ VE SEVDİKLERİNİZİN SAĞLIĞI İLE KUMAR OYNUYORSUNUZ DEMEKTİR.

Sigaranın Zararlı Etkileri

Sigarayı Bırakmaya Hazırlanın

Sigara Bırakma Yöntemleri