Mantar Enfeksiyonları Tedavisi İçin 8 Pratik Tavsiye

Mantar enfeksiyonu özellikle yaz aylarında karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür. Mantar enfeksiyonları sıklıkla başarılı bir şekilde tedavi edilseler de gerek nüks etmelerini önlemek gerekse tedavi süresini kısaltmak için bazı noktalara dikkat etmek önem taşır.

1) Mutlaka ilaç kullanılmalı

Mantar enfeksiyonu mutlaka ilaç tedavisi gerektiren bir hastalıktır. Doğru ilaç kullanımına ne kadar erken başlanırsa tedavinin başarısı o denli yüksek olur. Hastalık çok fazla yayılmadan, ilerlemeden tedavi edilir.

2) İlaçlar düzenli ve doğru şekilde kullanılmalı

İlaç tedavisinin başarılı olabilmesi için ilaçların doğru ve düzenli şekilde kullanılması büyük önem taşır. İlaçların her gün aynı saatte / saatlerde alınmasına / uygulanmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Eğer kullanılan ilaçların içerisinde krem, merhem veya sprey formda ilaçlar varsa, bu ilaçların ilgili cilt bölgesi tarafından iyice emildiğinden emin olunmalıdır.

3) İlaç tedavisi yarıda kesilmemeli

Mantar enfeksiyonları genellikle ilaç tedavisine iyi cevap verir. Birkaç günlük tedavi sonrasında genellikle hastalığın hızla iyileştiği görülür ancak bu durum hastaları yanıltmamalıdır. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi ve tekrarının önlenmesi açısından ilaçlar, belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanılmalı ve tedaviyi destekleyici koşullar itina ile sağlanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın nüksetmesi kuvvetli bir ihtimaldir.

4) İlgili bölge kuru ve temiz tutulmalı

Mantar; nemli ortamlarda çoğalan bir canlı türüdür. Hastalıklı cilt bölgesinin ıslak, terli olması tedaviyi güçleştirir. Tedavi süresince ve sonrasında cildin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.

5) Kortizonlu ilaç kullanımına dikkat edilmeli

İltihabi hastalıklar ile birlikte görülen bazı mantar enfeksiyonlarında kortizon içerikli ilaç kullanımı gerekebilir. Ancak kortizonlu ilaçların, gerek bağışıklık sistemi üzerine baskılayıcı etkilerinden gerekse diğer yan etkilerinden ötürü sağlık uzmanları tarafından belirtilenden uzun süre kullanılmamalarına dikkat edilmelidir.

6) Kişisel eşyalar ortak kullanılmamalı

Mantar enfeksiyonu, bulaşıcılığı yüksek bir enfeksiyon türüdür. Enfeksiyonlu hastanın hastalığı diğer kişilere bulaştırmasını önlemek için terlik, çorap, havlu gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

7) Mantar enfeksiyonunun vücudun farklı bölgelerine bulaştırılmamasına dikkat edilmeli

Mantar enfeksiyonu bulunan bölgeye dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Ellerin yıkanmadan vücudun diğer bölgelerine temas etmesi halinde enfeksiyonun bu bölgelere bulaşması kuvvetle muhtemeldir.

8) Tedavi tamamlanıncaya kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalı

Genital bölgede bulunan mantar enfeksiyonlarının cinsel ililşkide bulunulan partnere bulaşmaması için cinsel ilişkiden mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Böyle durumlarda her ne kadar kondom kullanılsa da bazı ilaç tedavileri sırasında kondom kullanmak yeterli gelmez. Özellikle bölgesel uygulanan bazı ilaçlar (bazı kremler, ovüller) kondoma hasar verip kondomun koruyucu etkisini ortadan kaldırabilirler.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

7 Adımda Mantar Tedavisi

Mantar Hastalıkları ve Tedavi Şekilleri

Tırnak Sağlığınız Vücut Sağlığınızı Anlatır

Enfeksiyon Hastalıklarının %80'i Dokunma ile Yayılıyor!

Kulaklarımız ve Hayatımızdaki Travmalar

Cilt Kanseri ve Korunma Yöntemleri