Menopoz ve Menopoz Yaşını Etkileyen Faktörler

Her kadın menopoza ne zaman gireceğini merak eder ve ne zaman girecekleri konusunda tahminler yürütmeye çalışır. Hele ki aile planlaması yapan kadınlar için bu durum daha da önemlidir. Çocuk sahibi olmak için daha ne kadar zamanları kaldığını merak ediyorlar.Peki kadınların menopoz yaşını etkileyen faktörler neler?

Ana Faktör: Genetik

Menopoz yaşını etkileyen birçok faktör vardır, ancak en önemli faktör annenin menopoz yaşıdır. Menopoz büyük ölçüde genetikle bağlantılıdır. Bu her zaman doğrulanmayabilir tabi ki, istisnalar olabilir. Mesela bazı kadınlar alışılmayan bir şekilde 45 yaşından önce menopoza girerler, bu durum kalıtsal bir sorun ya da genetik bir mutasyon sonucu oluşmuş olabilir. Fakat bu her zaman nesilden nesle olmayabilir, rastgele de gözlemlenebilir. Örneğin, eğer anneniz 40 yaşında menopoza girmişse ve ananeniz ve teyzeleriniz 50 yaş civarı menopoza girmişse sizin menopoz yaşınız annenizi göz önüne alarak kesin 40 ve civarı diyemeyiz. Eğer anneniz ve diğer yakın akrabalarınızın hepsi erken, geç, veya orta yaşlarda menopoza girmişse büyük ihtimalle siz de o yaşlarda menopoza gireceksiniz.

Menopoz Yaşını Etkileyen Diğer 4 Faktör:

Annenizin yaşı ana faktör olmasına rağmen menopoz yaşını kesin olarak belirleyen faktör genetiktir diyemeyiz. İşte diğer faktörler:

 • Sigara İçmek:

  Hayatımıza, yaşam tarzımıza sigaradan daha fazla zarar verecek başka bir faktör yoktur. Eğer sigara içiyorsanız ve anneniz içmiyorsa annenizin menopoz yaşından bir ya da iki yıl daha erken menopoza girebilirsiniz.

 • Kemoterapi:

  Genç kadınlara uygulanan kemoterapi yumurtalıkları zehirler. Kemoterapi tedavisi gören bir çok kadın beklediği yaştan birkaç yıl daha erken menopoza uğrayabilir.

 • Yumurtalık Ameliyatı:

  Yumurtalıklarınız ile ilgili ne kadar operasyon geçirdiyseniz, yumurtalıklarınız o derece zarar görmüştür.Mesela endomtriozisleriniz için tanı ameliyatı geçirmek yerine ilaç tedavisi kullanımı tavsiye ediliyor.

 • Etnisite (Irk)

  Farklı ırklara ait olan insanlar menopoza farklı yaşlarda girerler. Afrikalı ve Amerikalı kadınlar menopoza daha erken yaşlarda girerler, Çinliler ve Japonlar daha geç menopoza girerler. Fakat bu ortalama bir istatistiktir, her kadında farklılık gösterebilir.

Menopoz Yaşını Etkilemeyen Faktörler

 • Adet Başlangıç Yaşı:

Adet olma yaşı erken olmasına rağmen menopoz yaşında buna başlı bir değişme görülmemektedir. Amerika’da ortalama adet olma yaşı 13.3ten 12.4lere düşmesine rağmen menopoz yaşı yaklaşık hep 51.5 tir. Erken yaşta adet olunması erken yaşta menopoza girilmesi anlamına gelebilir ancak bu kesin bir kriter değildir.

 • Gebelik ve Emzirme:

Gebelik ve emzirmenin menopoz yaşıyla hiçbir ilgisi yoktur.

 • Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı:

Doğum kontrol haplarının kullanımı yumurtalamayı bir süreliğine durdurur ancak tamamen durdurmaz. Bu nedenle menopoz yaşıyla bir ilgisi yoktur.

Menopozu geciktiren hiçbir dış etki yoktur. Fakat günümüzde hala tam olarak bilinmeyen bazı faktörler var. Örneğin, araştırmacılar bisfenol A (BPA), bazı plastic yapımında kullanılan birkimyasal,üreme sistemi ve metabolic süreçlerin yanı sıra çeşitli kanser hastalıklarıyla ilişkilendiriyorlar.

Sigara içmekten kaçınmaktan başka menopoz yaşınızı değiştirmeniz için yapabileceğiniz bir şey yok.Fakat yaşınız ilerledikçe menopoz yaşınızı tahmin edebilme ihtimaliniz artar.Araştırmacılar da merak konusu olan menopoz yaşı hakkındaki kantestleri vs. yaparak araştırmalarını devam ettiriyorlar.

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

Ertesi Gün Hapı ve Merak Edilenler

Aile Planlaması Nedir? Neden Önemlidir?

Sigara Bırakma Yöntemleri

Doğum Kontrol Hapları ve Merak Edilenler

Cinsel Sağlık Problemlerine Dikkat

Kadınlarda En Çok Görülen Cinsel Sağlık Problemleri ve Çözümleri