Mide Yanmasına Yol Açan Nedenler ve Çözümleri

Mide yanması günün herhangi bir anında ortaya çıkabilen ve kişinin hayatını bir anda kabusa çevirebilen bir şikayettir. Pek çok mide hastası istemese de yediği besinler konusunda seçici olmak zorunda kalır. Oysaki mide yanmasına yol açan yiyecekleri ve içecekleri yakından tanıyıp, alınabilecek önlemleri bilirseniz hem sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalmazsınız hem de mideniz yanmaz.

Mide Yanmasını Tetikleyen Yiyecekler ve Durumlar

Çok fazla yemek yemek

Mide yanmasını azaltmak için, öncelikle bir seferde ne kadar yemek yediğiniz konusunu ele almalısınız. Yediğiniz yemek ne kadar leziz de olsa, yemeğinizi ne kadar sevseniz de bir kerede çok fazla yemek yemek, mide yanmasının en büyük nedenlerinden biridir. Daha küçük tabaklar kullanarak porsiyonlarınızı küçültüp mide yanmasını azaltabilirsiniz.

Aceleyle yemek yemek

Sürekli alelacele mi yiyorsunuz?

İyi çiğnenmeden yenilen yiyecekler sindirim sıkıntısı oluşturur ve aynı zamanda reflü semptomlarını arttırır. Bundan dolayı, mide yanmasından şikayet etmek istemiyorsanız yemeğinizi yavaş yiyin.

Yağlı yiyecekler

Yağlı yiyecekler midede daha uzun süre kalır ve midede kalan yiyecekler daha çok rahatsızlık verir. Eğer aşırı yağlı yiyecekler yerseniz – kızarmış tavuk, cips veya tavuk kanatları gibi – rahatsızlığınızı ikiye katlarsınız.

Öneri: Yağı kesin

En sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Kızartma yerine buğulama, haşlama, fırınlama veya ızgara ile pişirilerek hazırlanan yiyeceklerle hem istediğinizi yemiş olursunuz hem de mideniz rahat eder. Ayrıca et ve tavuktaki fazla yağı kesip atarak hem midenize hem de genel sağlığınıza çok büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Asitli yiyecekler

Asitli yiyecekler – domates, domates içeren ürünler, sirke ve turunçgiller gibi – özellikle mide boşken yenildiğinde mide yanmasını tetikleyebilir.

Öneri: Asitli yiyeceklere sınır koyun

Asit içeren yiyecekler dışında yiyebileceğiniz birçok seçeneğiniz var. Diğer sebze ve meyvelerden deneyebilirsiniz. Eğer çok seviyor ve asitli yiyeceklerden yemek istiyorsanız da porsiyonunuzu küçük tutun ve kesinlikle yanında bunu dengeleyecek – içinde asit olmayan – bir şeyle birlikte yiyin. Örneğin; makarnaya daha az domates sosu, daha çok et veya sebze katın.

Herkesin midesi birbirinden farklıdır, siz de kendi limitlerinizi belirleyin.

Mide yanmasını tetikleyen içecekler

Mide yanmasını sadece yediklerinize dikkat ederek kontrol altına alamazsınız. Kahve, çay, kola ve diğer karbonatlı veya alkollü içecekler de mide yanmasını tetikleyebilir. Kafeinli içecekler midenin asit seviyesini yükseltir ve alkollü içecekler de mide kapakçığına zarar verebilir.

Öneri: Diğer içecekleri tercih edin

Daha yumuşak ve kafeinsiz içeceklerle mide yanmanızı kontrol altına alabilirsiniz; bitki çayları, süt ve su gibi.

Yemeklerin yanında su içmek de mide asidini azaltarak sizi rahatlatır. Portakal ve domates suyu içmeyi azaltmak da başka bir yol olabilir. Eğer bu içeceklerden içmek istiyorsanız, daha küçük bardaklarda içmeyi deneyebilirsiniz.

Çikolata

Çikolata, kafein benzeri maddeler içerir. Dolayısıyla çikolata da mide yanmasını tetikleyen yiyeceklerden biridir. Eğer çikolatayı çok seviyorsanız ve bırakamam diyorsanız, daha az yemeyi deneyebilirsiniz. Mideniz boşken çikolatadan uzak durarak yediğiniz çikolatanın midenize zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Acı yemekler

Acı yemekler mi seviyorsunuz? Cevabınız evetse size kötü bir haberimiz var: yediğiniz acılı yemekler mide yanmanızın sebeplerinden birini oluşturmakta!

Biberli yiyecekler, soğan, sarımsak ve acı soslar, midenizdeki asidi arttırarak yanmayı arttırır.

Öneri: Acıyı azaltın

Mide yanmanız oluyor diye hiç mi acı kullanmayacaksınız? Tabii ki hayır! Siz de acılı yemekler yiyebileceksiniz fakat miktarını azaltarak. Ayrıca acısız baharatlar kullanarak da yemeğinize tat verebilirsiniz.

Bunlara Dikkat Edin

Yediğiniz Her Şeyi Bir Kenara Yazın

Herkes birbirinden farklıdır. Sizin mide yanmanıza sebebiyet veren şey diğer kişilerinkinden farklı olabilir. Acı yiyecekler sizi hiç etkilemiyor ama kafein çok fazla etkiliyor olabilir. Bundan dolayı kendi midenizle uyumlu yiyecekleri belirlemek için yediğiniz her şeyi bir kenara not alın. Daha sonra oluşturduğunuz bu yiyecek listesini bir rehber olarak kullanıp neyden uzak durmanız gerektiğini çok daha kolay görebilirsiniz.

Sakız çiğneyin

Sakız çiğnemek salya üretimini hızlandırır ve mide asidini nötralize eder. Aynı zamanda yemeklerin ince bağırsağa geçişini kolaylaştırır ve mide yanmasına zaman kalmadan yiyecekler ince bağırsağa geçmiş olur. Sakız çiğneyerek şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Yemekten sonra hemen uzanmayın

Yemeklerden sonra hemen uzanmayın ve yatmadan en az 3 saat önce yeme-içmeyi kesin.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Sigara ve aşırı kilolar mide yanmasına yol açan diğer faktörlerdir. Daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek bu iki düşmandan kurtulun. Eğer sigara kullanıyorsanız bırakın, en azından 1 günde içtiğiniz adedi azaltmaya çalışın.

Doktor Muayenelerinizi İhmal Etmeyin

Nadiren olan mide yanması doğaldır fakat şikayetleriniz çok sık tekrarlıyorsa, reflü olup olmadığınızı anlamak için doktorunuz ile görüşün.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Ne Yemeli Ne Yememeli?

Kırmızı Tabak Kullananlar Daha Az Yemek Yiyor!

İyi Bir Uyku İçin Yediklerinize Dikkat!

Sigarayı Bırakmaya Hazırlanın

Kaynaklar