Migren Ağrılarınızı Azaltabilecek 7 Sağlıklı Alışkanlık

Yaşamınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile migren riskinizi azaltabilirsiniz. Bu yaşam değişikliklerinin neler olduğunu ve ne şekilde fayda sağladıklarını sizler için derledik:

Düzenli Beslenin

Yemek zamanını geçiren her kişi baş ağrısı gelişmesine karşı risk altındadır. Özellikle migren rahatsızlığı olan kişiler kan şekerindeki düşüşlere karşı daha hassastır. Günlük programınız ne kadar yoğun olursa olsun düzenli yemek yemeyi –en azından her 5 saatte bir- aksatmayın. Yemek yeme ihtiyacı duyduğunuzda mümkün olduğu kadar bu ihtiyacınızı gidermeye çalışın. Gün içerisinde migren ataklarına maruz kalmayı önlemek için küçük, sağlıklı atıştırmalıkları yanınızda taşıyın. Ne zaman ne yediğinizi takip etmek için bir beslenme günlüğü tutmanız faydalı olabilir.

Sağlıklı Bir Kiloyu Koruyun

Yakın zamanda 30.000 migren hastası üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kişilerin kiloları ile migren hastası olup olmamaları arasında herhangi bir ilişki bulunmadığı keşfedildi. Ancak kişinin kilosu ile migren hastası olup olmaması arasında bir ilişki bulunmasa da kişinin kilosu migren ataklarının sıklığını ve şiddetini etkiler: Kişinin kilosu ne kadar fazla ise ağrıları o kadar şiddetlidir. Fazla kiloların, ağrıların daha şiddetli hissedilmesine sebep olmasının nedeni şu şekilde açıklanabilir: Yağ inflamasyona yol açar ve inflamasyon migren ataklarını tetikler. Dolayısıyla ekstra vücut yağı bulunmasının migreni kötüleştirdiğini düşünmek büyük bir yanlış olmaz. Eğer fazla kilolu iseniz migren ataklarını önlemek için zayıflayınız.

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigara içmek inflamasyonu arttırır ve migreni tetikleyebilir. Dolayısıyla sigara içmeyi bırakmak migren ağrılarından kurtulmanın hızlı bir yolu olabilir. Eğer sigarayı bırakmak için daha zorlayıcı bir sebep arıyorsanız, sigaranın felç gelişme riskini arttırdığını hatırlayınız. Felç olma riski sigara bırakma konusunda herkes için yeterli bir neden olmalıdır. Eğer bir migren hastası olarak sigaranın felç gelişme riskini arttırması, sigarayı bırakma açısından sizin için yeterli bir neden değil ise bazı migren türlerinin –auralı migren- 50 yaşın altındaki kişiler de dahil olmak üzere felç gelişme riskini arttırdığını bilmeniz faydanıza olabilir. Sigara içmenin yol açtığı riskin daha önce migren nedeniyle artmış olan bu riske eklenmesi feci sonuçlara yol açabilir.

Hafif Ama Düzenli Egzersiz Yapın

Ağır veya düzensiz egzersiz yapmak migrene yol açabilir ancak düzenli yapılan egzersizler tansiyonun düşmesini sağlayarak baş ağrısının sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Egzersiz sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; egzersiz yapmadan önce ısınmak ve eğer fiziksel aktiviteye yeni başlayan biriyseniz yavaş yavaş başlamaktır. Yürüyüş, hafif tempoda bisiklete binme, yüzme ve yoga yeni başlayanlar için uygun egzersiz seçenekleridir.

Gevşeme Egzersizleri Yapın

Stres migreni tetikleyebilir ancak gevşetici etki sağlayan aktiviteler yapmak bunu önlemeye yardımcı olabilir. Köpük banyosu yapma, müzik dinleme, sakin bir yürüyüş yapma, öğleden sonra balık tutma gibi basit aktivitelerle kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bunun yanısıra zihni ve vücudu rahatlatan, kişiye özel daha kompleks bir program uygulamayı da tercih edebilirsiniz. Her gün en az 30 dakika yoga veya meditasyon yapmak bu açıdan faydalı olabilir. Bu amaç doğrultusunda kişiye özel program hazırlayan özel merkezlerden faydalanabilirsiniz.

Yeterli Uyku Uyuyun. Çok Fazla Değil

Günümüzün aşırı yoğun koşulları nedeniyle yeterli uyku uyumamak veya bozuk bir uyku düzenine sahip olmak çok kolaydır. Ancak migren rahatsızlığı olan biriyseniz, sağlıklı bir uyku düzenini korumak konusunda daha hassas olmanız gerekir. Gerek uykusuzluk gerekse çok fazla uyku uyumak migreni tetikleyebilir. Dolayısıyla kendinize özel uyku saatlerinizi mümkün olduğu kadar düzenli tutmanız önemlidir. Genel vücut sağlığınız için en az 7 saat uyumanız ancak 9 saati de geçmemeniz tavsiye edilir.

Akupunktur, Biyolojik Geri Bildirim veya Masaj ile Birlikte Fiziksel Terapi Görmeyi Göz Önünde Bulundurun

Araştırmalar; akupunktur, biyolojik geri bildirim veya masaj ile birlikte lisanslı fizyoterapistler tarafından uygulanan fiziksel terapinin migren tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Her ne kadar bu yöntemlerin her birine dair kesin bir kanı oluşturmak için daha fazla araştırma gerekli olsa da söz konusu yöntemlerin her biri ümit verici gözükmekte.

Ecz. Z. Kübra Özden

Kaynaklar