Miranova Draje

İçerik: 
Etinil estradiol - Levonorjestrel
Marka İsmi: 
Miranova Draje

Miranova Nedir?

Miranova gebe kalmayı önleyici bir ilaçtır.

Miranova bu etkisini, esas olarak yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı) engellemenin yanında, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda meydana gelen değişiklikler yoluyla gösterir.

Miranova aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

Miranova burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Miranova Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doğum kontrol hapı kullanımı ile felç (inme), miyokard enfarktüs, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerler ile ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması gibi damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık riskindeki artış arasında bir ilişki olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durumlara nadiren rastlanır.

Eğer bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa, ilacın kullanımının yararı ve olası riskleri her bir kadın için ayrıca karşılaştırılmalı ve kullanıma başlamadan önce hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi birinin alevlenmesi, tekrarlaması ya da ilk kez ortaya çıkması halinde hekiminize başvurunuz. İlaç kullanımının devamına ya da kesilmesine hekiminiz karar vermelidir.(Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız)

Toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarları ile ilgili bir rahatsızlık şu belirtilerle beraber olabilir :

Bacakta tek taraflı ağrı ve şişme; sol kola yayılmasa da göğüste ani şiddetli ağrı; ani nefes alma güçlüğü; ani öksürük başlangıcı; alışılmadık, şiddetli, uzamış baş ağrısı; ani kısmi ya da tam görme kaybı; cisimleri çift görme; konuşma bozukluğu; baş dönmesi; nöbetler ile birlikte veya nöbet olmaksızın görülen bayılma; vücudun bir yarısını ya da bir kısmını birdenbire etkileyen zayıflık veya çok belirgin uyuşukluk.

Toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarları ile ilgili bir hastalık riski aşağıdaki faktörler ile artar:

 • yaş;(Doğum kontrol hapları ve yaş/menopoz bilgileri için lütfen tıklayınız)

 • sigara (içilen sigara sayısı arttıkça ve ilerleyen yaşla, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda risk daha fazla artar);

 • pozitif aile öyküsü (bir kardeşte ya da anne – babada daha erken yaşlarda, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması). Eğer kalıtsal bir yatkınlıktan şüphelenilirse, Miranova’yı kullanmaya karar vermeden önce bir sağlık uzmanına danışınız.

 • obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);

 • yüksek kan basıncı (hipertansiyon);

 • migren;

 • kalp kapak hastalığı;

 • kalbin bölümlerinde titreşim hareketlerinin oluşması (atriyal fibrilasyon);

 • kanda çeşitli lipoprotein düzeylerinin bozulması;

 • uzun süreli hareketsiz kalma, cerrahi girişim, bacaklara herhangi bir cerrahi girişim, darbe alma. Bu durumlarda Miranova kullanımının (seçimli cerrahi girişim durumlarında 4 hafta önceden olmak üzere) kesilmesi ve tamamen tekrardan hareket edebilir duruma gelmeyi takiben 2 haftadan önce başlanmaması önerilebilir.

  Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Miranova kullanımı sırasında migren sıklığı veya şiddetinde bir artış ilaç kullanımını derhal kesmenizi gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu, çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. Sınırlı sayıda hastada bu tümörler yaşamı tehdit eden karıniçi kanamalara yol açar. Eğer kendinizde şiddetli üst karın ağrısı, karaciğerde büyüme ya da karıniçi kanama belirtileri gözlerseniz, karaciğer tümörü olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz.(Doğum kontrol hapları ve faydaları için lütfen tıklayın)

Kandaki trigliserid düzeyinde artış ya da aileden birisinde (anne – baba, kardeşler, vb.) bu durumun varlığı, doğum kontrol hapı kullanımında pankreas iltihabı gelişme riskini arttırabilir. Bu hususa dikkat ediniz.

Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında, klinik açıdan önemli ve geçmeyen yüksek tansiyon (hipertansiyon) gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacınızı kesmeniz ve hipertansiyon rahatsızlığınızı tedavi ettirmeniz uygun olur. Eğer normal tansiyon değerleri, hipertansiyon rahatsızlığına karşı uygulanan tedavi ile sağlanabiliyorsa ve hekiminiz de uygun bulursa doğum kontrol hapı kullanmaya tekrar başlayabilirsiniz.

Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, karaciğer fonksiyon testleri normale dönünceye kadar doğum kontrol hapının kesilmesini gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

İlk kez gebelik döneminde ya da daha önce seks steroidlerinin kullanımı sırasında kolestatik sarılık rahatsızlığınız olduysa ve doğum kontrol hapı kullanırken bu durum tekrarlarsa; ilacın kullanımına son veriniz.

Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız, doğum kontrol hapı kullanımınız sırasında olası bir istenmeyen durumun gelişmesi ihtimaline karşı kendinizi dikkatle gözlemleyiniz.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda Miranova kullanımı sırasında bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanımınız süresince güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

(*kloazma: Yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri.)

Bazı bayanlarda draje alınmayan dönemde çekilme kanaması oluşmayabilir. Eğer ilacınızı ‘’Miranova Nasıl Kullanılır?’’ bölümünde belirtilen şekilde kullandıysanız, gebe olmanız beklenmez. Ancak ilacınızı, ilk gerçekleşmeyen çekilme kanamasından önce kullanım kurallarına uygun kullanmadıysanız ya da çekilme kanaması iki kez gerçekleşmediyse doğum kontrol hapınızı kullanmaya devam etmeden önce gebe olmadığınızdan emin olunuz.

Doğum kontrol hapları cinsel yolla bulaşan HIV veya AIDS gibi hastalıklara karşı koruyucu değildir. Bu hastalıkların bulaşmasını engelleyebilmenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.(Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Miranova’yı uzun süreli kullanmanız halinde belirli aralıklarla tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.

Miranova Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Etinil estradiol’e, Levonorjestrel’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) olaylarının varlığı ya da geçmişte görülmüş olması (örneğin derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerler ile ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması, miyokard enfarktüs, vb.);

 • beyin damarları ile ilgili bir hastalığın varlığı ya da geçmişte görülmüş olması;

 • kan damarlarında ya da kalp boşluklarında pıhtı oluşumuna dair uyarıcı belirti varlığı ya da geçmişte görülmüş olması (örneğin bir organ ya da vücudun bir bölümünde kan dolaşımının geçici olarak azalması sonucu atak oluşması, angina pektoris*, vb.);

 • gebelik varlığı ya da gebelik şüphesi;

 • teşhis konmamış vajinal kanama;

 • belirli bir bölgeyle sınırlı sinir sistemi ve bozukluklarıyla ilgili belirtilerle karakterize migren öyküsü;

 • damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı);

 • toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu için risk oluşturan, şiddetli veya çok sayıda faktörün varlığı;

 • pankreas iltihabı;

 • trigliserid düzeyinde ciddi artış ile bağlantılı pankreas iltihabı öyküsü;

 • ağır karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);

 • iyi ya da kötü huylu karaciğer tümörü varlığı ya da öyküsü;

 • seks steroidlerinden etkilenmesi halinde üreme organlarının veya memenin bilinen ya da şüpheli kötü huylu, ağır hastalıkları.

(*anjina pektoris: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum.)

Eğer bu durumlardan herhangi biri Miranova kullanımı sırasında ilk defa ortaya çıkarsa, ilaç kullanımını hemen durdurunuz.

Miranova kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Miranova Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Miranova’yı gebelik döneminizde kullanmayınız. Miranova kullanmanız sırasında gebelik meydana gelmesi halinde ilacı kullanmayı durdurunuz. Bununla birlikte, yapılan çalışmalar ne gebeliğinden önce doğum kontrol hapı kullanmış kadınların çocuklarında doğumsal kusur riskinde herhangi bir artış ne de erken gebelik süresince yanlışlıkla doğum kontrol hapı kullanıldığında doğmamış yavru üzerinde oluşan anormal bir etkiyi göstermemiştir.

Miranova kullanımı süt miktarında azalmaya ve sütün bileşiminde değişikliğe yol açabileceğinden dolayı süt salgılanması etkilenebilir. Bu nedenle bebek emziren annelere, bebekleri sütten kesilinceye kadar doğum kontrol hapı kullanımı genellikle önerilmez. Miranova’nın bileşiminde bulunan etken maddeler ve metabolik ürünleri küçük miktarlarda süte geçebilir ancak bunun bebek sağlığını olumsuz etkilediğine ilişkin bir kanıt yoktur.(Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler)

Araç ve Makine Kullanırken Miranova Kullanabilir miyim?

İlacın araç ve makine kullanımı üzerine herhangi bir etkisi gözlenmemiştir.

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Miranova Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.(Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın)

Draje formdaki ilacınızı paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda bir miktar suyla birlikte alınız. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir draje alınız. Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, draje alınmayan dönemi takiben geçiniz. Bu kanama genellikle son drajenin alınmasını takiben 2 – 3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir.(Doğum kontrol hapları ve farklı saatlerde alınması durumu için lütfen tıklayınız)

Eğer Miranova kullanmaya başlamadan önceki 1 ay herhangi bir hormonal gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız; Miranova almaya normal adet döngünüzün ilk günü başlayınız. İlacınıza 2. İle 5. günler arasında başlamanız da kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk döngü için draje almaya başlamanızdan itibaren 7 gün boyunca ilave olarak bir bariyer gebelik önleyici yöntem kullanınız.

Diğer bir doğum kontrol hapından geçiş

Tercihen önceki doğum kontrol hapınızın son aktif drajesini izleyen gün Miranova alımına başlayınız. En geç ise drajesiz dönemi izleyen gün başlayınız.

Yalnız progestagen içeren bir yöntemden (minipil, enjeksiyon, implant) ya da progesteron salımlı rahim içi sistemden (RİS) geçiş

Minipilden herhangi bir günde, (implant veya RİS’in çıkarıldığı gün, enjeksiyonda ise bir sonraki enjeksiyonun yapılması gereken gün) geçiş yapabilirsiniz. Ancak tüm bu koşullarda draje alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi kullanmanız önerilir.

İlk üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben

Miranova kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Ek bir gebelik önleyici önlem almanıza gerek yoktur.

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben 21. – 28. günlerde Miranova kullanmaya başlamanız önerilir. Daha sonra başladığınız takdirde draje alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi kullanınız. Eğer o zamana kadar ilişki gerçekleştiyse, doğum kontrol hapı kullanmaya başlamadan önce gebe olmadığınızı saptayınız veya ilk adet kanamanızı bekleyiniz.

Mide – bağırsak bozuklukları durumunda

Şiddetli mide – bağırsak bozukluklarının olması durumunda emilim tam olmayabilir. Böyle bir durumda gebelik önleyici ilave önlemler alınız.

Eğer draje alımını takiben 3 – 4 saat içinde kusma olursa unutulan drajeler için verilen öneriler geçerlidir. Eğer normal draje alma programınızı değiştirmek istemezseniz, gereken ekstra drajeleri başka bir kutudan alınız.

Bu ilaç, bazı laboratuvar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden hekiminize Miranova kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer drajenizi almakta, 12 saatten daha az geç kaldıysanız gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmaz. Hatırlar hatırlamaz drajenizi alınız ve sonraki drajelerinizi de her zamanki gibi almaya devam ediniz.

Eğer 12 saatten daha fazla gecikme olmuşsa gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmış olabilir. Bu durumda 2 temel kural uygulanır:

1) Draje alımına hiçbir zaman 7 günden fazla ara verilmez.

2) 7 gün boyunca aralık vermeden draje alınır.

Buna bağlı olarak günlük uygulamada şu öneriler verilebilir:

1. Hafta : Aynı zamanda iki draje almak anlamına gelse de, unuttuğunuz drajeyi hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan drajelerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Takip eden 7 gün boyunca prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi kullanınız. Draje alımının unutulduğu günden önceki 7 gün içinde cinsel birleşme olmuşsa gebelik olasılığını göz önüne alınız. Ne kadar çok draje unutulursa ve bu drajelerin unutulduğu gün drajesiz döneme ne kadar yakınsa gebelik riski o kadar yüksektir.

2. Hafta : Aynı zamanda iki draje almak anlamına gelse de, son unuttuğunuz drajeyi hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan drajelerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Eğer ilk unutulan drajeye kadar 7 gün boyunca drajelerinizi doğru olarak aldıysanız ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla draje unuttuysanız sonraki 7 gün boyunca ek koruyucu önlem alınız.

3. Hafta : Drajesiz dönemin yaklaşıyor olması nedeni ile güvenilirlikte azalma riski yüksektir. Yine de, draje alımında ayarlamalar yapılarak gebe kalmaya karşı korumada azalma önlenebilir. Eğer unutulan drajeden önceki 7 gün boyunca drajelerinizi doğru olarak aldıysanız, aşağıdaki iki seçenekten birinin uygulamasıyla ek bir doğum kontrol yöntemine gerek kalmaz. Aksi takdirde bu seçeneklerden ilki seçilip, ayrıca 7 gün boyunca ek önlemler almak gerekir.

**Aynı zamanda iki draje almak anlamına gelse de son unuttuğunuz drajeyi hatırlar hatırlamaz içiniz. Kalan drajelerinizi normal zamanında kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir sonraki kutuya 7 gün ara vermeden mevcut kutu biter bitmez başlayınız. İkinci kutunun sonuna kadar bir çekilme kanaması beklenmez. Ancak draje alındığı günlerde lekelenme veya kırılma kanaması görülebilir.

**Kullanmakta olduğunuz kutuyu bırakmanız önerilebilir. 7 günlük (drajeyi unuttuğu günler dahil) aradan sonra yeni kutuya başlanır.

Draje almayı unuttuğunuzda, ilk drajesiz dönemde beklenen çekilme kanaması görülmezse gebelik olasılığını göz önüne alınız.(Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Bulantı, kusma ve genç kızlarda hafif vajinal kanama doz aşımı belirtilerindendir.

Miranova Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size önerilenden daha yüksek dozda almaktan kaçınınız.

Miranova’nın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıda sıralanan daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz :

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.(Doğum Kontrol Hapları ve tüylenme ile ilgili merak edilenler)

Miranova ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Miranova kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz:

Yukarıda belirtilen ilaçların herhangi biri ile kısa süreli tedavi görmeniz halinde, doğum kontrol hapı dışında geçici olarak bir bariyer yöntemi kullanınız ya da başka bir gebelik önleyici yöntem tercih ediniz.

Fenitoin sodyum, barbitüratlar, primidon, karbamazepin, rifampisin, ritonavir, griseofulvin içeren ilaçlardan kullanmanız halinde, ilaç kullanımınız süresince ve tedavinin kesilmesini takiben 28 gün boyunca bariyer yöntemi kullanınız.

Antibiyotik tedavisi görüyorsanız, ilacınızın sonlanmasını takiben 7 gün boyunca bariyer yöntemi kullanınız. Eğer bariyer yöntemi kullanılan dönem, kutunuzdaki doğum kontrol haplarının bitiminden sonra devam ediyorsa, bir sonraki kutuya ara vermeden devam ediniz.

Bu liste Miranova ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Miranova ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Miranova’yı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Miranova Draje fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Miranova Draje ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Miranova Draje ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Miranova Draje 'nın asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Miranova Draje 'nın sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Miranova Draje ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.