Monopril Tablet

İçerik: 
Fosinopril sodyum
Marka İsmi: 
Monopril Tablet

Monopril (Fosinopril) Nedir?

Fosinopril yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. Fosinopril kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘’anjiyotensin II’’ isimli maddenin vücutta üretimini engeller. Ayrıca Fosinopril, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Fosinopril ACE inhibitörü grubu ilaçlardan biridir. ACE ‘’anjiyotensin dönüştürücü enzim’’ anlamına gelmektedir.

Fosinopril aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • kalp yetmezliği.

Fosinopril burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Monopril (Fosinopril) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Fosinopril hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Fosinopril kullanımından önceki veya sonraki 2 saat içerisinde herhangi bir antiasit¹ kullanmaktan kaçınınız.

(¹antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb.])

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe Fosinopril kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücudun aşırı su kaybetmesine (dehidrasyona) sebep olabilir. Bu durum Fosinopril kullanımı sırasında aşırı düşük tansiyona, elektrolit bozukluklara veya böbrek yetmezliklerine sebep olabilir. Bu ilacın kullanımı süresince her gün bol bol su içiniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Fosinopril’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Monopril (Fosinopril) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Fosinopril'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da ACE inhibitörleri¹ grubuna ait başka bir ilaca alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

(¹ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.])

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Fosinopril’i güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir:

 • böbrek hastalığı (veya diyaliz tedavisi görüyor olmak);

 • karaciğer hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği;

 • daha önceden geçirilmiş ciddi bir alerjik reaksiyon;

 • iltihaplı eklem romatizması, Sjörgen sendromu², lupus³, skleroderma, Marfan sendromu gibi bağ dokusu hastalıkları.

(²Sjörgen sendromu: Göz yaşı, tükrük bezleri veya diğer salgı bezlerinde meydana gelen salgı üretiminin azalması ve bunun sonucunda oluşan kuruluk.)

(³lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Monopril (Fosinopril) Kullanabilir miyim?

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Fosinopril hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız. Fosinopril anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Monopril (Fosinopril) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Monopril (Fosinopril) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Fosinopril yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücudun aşırı su kaybetmesine (dehidrasyona) sebep olabilir. Bu durum Fosinopril kullanımı sırasında aşırı düşük tansiyona, elektrolit bozukluklara veya böbrek yetmezliklerine sebep olabilir. Bu ilacın kullanımı süresince her gün bol bol su içiniz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Böbrek veya karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse cerrahınıza belirli bir süre önceden Fosinopril kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Fosinopril kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Fosinopril kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Fosinopril kullandığınızı bildiriniz.

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, aşırı derecede sersemlik veya baş dönmesi hissi ya da bayılma.

Monopril (Fosinopril) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Fosinopril’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe Fosinopril kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Fosinopril kullanımından önceki veya sonraki 2 saat içerisinde herhangi bir antiasit¹ kullanmaktan kaçınınız.

(¹antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb.])

Monopril (Fosinopril’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); ağır karın ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes darlığı;

 • baş dönmesi hissi, bayılma;

 • normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;

 • yüksek ateş, vücut ağrıları, grip belirtileri;

 • ağır kabartı, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.);

 • şişlik, ani kilo alma;

 • hepatit (karaciğer iltihabı).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • öksürük;

 • kas veya eklem ağrısı;

 • baş dönmesi, başağrısı, yorgunluk hissi;

 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı;

 • mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık;

 • hafif cilt kaşıntısı veya cilt döküntüsü.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Monopril (Fosinopril) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Fosinopril kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Fosinopril ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Fosinopril ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Monopril (Fosinopril’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Monopril Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Monopril Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Monopril Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Monopril Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Monopril Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Monopril Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.