MP3 Çalarlar Duyma Kaybına Yol Açabilir

Farkında olmasak da işitme kaybı hepimizi tehdit etmekte. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler her gün yoğun bir gürültü kirliliğine maruz kalmakta.

Yapılan son çalışmalara göre, birçok kişi ses kirliliği nedeniyle işitme problemleri yaşamakta. Mp3 çalarlar da bu kirliliğin en büyük sebeplerinden biri.

Toplu Taşıma Araçlarını Kullananlar İşitme Kaybı Açısından Risk Altında

Amerika’da 4500 kişinin katılımıyla yürütülen bir çalışmada, işitme sağlığını tehdit eden koşulların derecesi ölçüldü. Ankete katılan kişilere iş hayatı, toplu taşımada harcadıkları zaman ve boş vakitleri hakkında sorular soruldu. Araştırmacılar; araştırmaya katılan kişilerin çalıştıkları bölgelerde daha önceden yapılmış deneylerden aldıkları bilgilerle mp3 çalarlardan, toplu taşıma araçlarından ve diğer kaynaklardan ne kadar gürültü üretildiğini belirledi. Deneyin sonucunda araştırmacılar, oluşan gürültünün 3’te 2’sinin, dinlenen müziklerden kaynaklandığını tespit etti.

Toplu taşıma araçlarını kullananların %10’u, sadece bu araçlardaki gürültüden dolayı işitme kaybı riski taşıyor. Bir de buna dinlenen mp3 çalarlar ve iş yerlerindeki gürültü eklenince bu risk %90’a kadar çıkıyor.

İşitme Sağlığınızı Koruyun

Michigan Üniversitesi profesör yardımcısı Richard Neitzel “İnsanları kendi işitmelerini korumak için cesaretlendirmeliyiz. Toplu taşıma araçlarında sessizliği sağlayabiliriz veya sesli müzik dinlemenin kulaklara zarar verebileceği konusunda daha iyi bir eğitim verebiliriz” diyerek konunun önemine dikkat çekti.

Riski azaltmak için, dinlediğiniz mp3 çaların sesini daha kısık bir şekilde dinleyebilirsiniz. Ayrıca mp3 çalar dinlediğiniz zamanı kısıtlayabilirsiniz.

İşitme sağlığınızı dikkate alın ve şunu unutmayın: bir kere işitmenizi kaybederseniz, bir daha geri gelmez.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Kahve ve Çay Bağımlılık Yapar mı?

Kozmetik Ürünlerdeki Tehlikeli Gerçekler

Ağrı Kesici Kullanımındaki 9 Yanlış

Kahve ve Çay Bağımlılık Yapar mı?

İlaç Kullanımında En Çok Yapılan 11 Hata

Kaynaklar