Multiple Sklerozu (MS) Yavaşlatacak Yeni İlaç

Yapılan çalışma oral olarak alınan ‘’laquinimod’’un güvenli ve etkili olduğunu gösteriyor.

Yapılan 2 yıllık çalışmalar deneysel oral multipl skleroz (MS) ilacı laquinimodun hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını, nüks oranlarını düşürdüğünü, ilacın güvenilirliğini ve hastalar tarafından iyi tolere edilebildiğini gösterdi.

 

Çalışmanın ayrıntıları Honolulu kentinde 63. Yıllık Nöroloji Amerikan Akademisi Toplantısı'nda ilacı geliştiren Teva Pharmaceutical Industries tarafından açıklandı.

Şirket sözcüsü MS tedavisi için dört temel hedefi şöyle açıkladı:

  • Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak
  • Nüks oranlarını azaltmak
  • İyi bir güvenlik profili sunmak
  • Hastaların kullanım açısından zorluk çekmemesi

 

Yakın zamana kadar, mevcut tüm MS ilaçları enjeksiyon ile verildi. FDA tarafından onaylandığında bu ilaç MS hastalığı için ilk oral (ağız yoluyla) tedavi yöntemi olacak.

Laquinimod ile Hastalık İlerlemesi Yavaşlatıldı:

Yaklaşık 400.000 Amerikalının ve dünya çapında 2 milyon kişinin nörolojik bir hastalık olan ve beyin ve omuriliği etkileyen MS hastalığına sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastalık kas zayıflığı, görme kaybı gibi belirtilere ve denge ile ilgili sorunlara neden olmaktadır. MS en sık 50 yaş altı erişkinlerde teşhis edilir.

Laquinimod ile yapılan çalışma için 24 ülkeden 1106 MS hastası alındı. Hastaların bir kısmına günde 0.6 doz laquinimod verilirken geri kalanına plasebo tedavisi uygulandı. Sonuçlar karşılaştırıldığında laquinimod ile:

  • Yıllık nüks oranlarında % 23 azalma (MS ilaç etkinliğinin önemli bir göstergesi),
  • Teyit sakatlık ilerlemesinde % 36 azalma,
  • Beyin atrofisinde % 33 azalma görüldü.

Laquinimodun Güvenilirliği:

Teva ABD iştiraki Teva Nörobilim başkan yardımcısı Jon Congleton, laquinimodun diger MS ilaçları üzerinde de avantajları olduğunu belirtiyor. Congleton bu ilacın hastalar ve doktorlar tarafından dikkate alınması için en iyi özelliğin hastalık sürecini yavaşlattığı ve hastalar tarafından tolere edilebilir olduğunu söylüyor. Hayatının baharında olan MS hastası bir insanın en büyük hayali tekerlekli sandalyeden kurtulmaktır.Bu tekerlekli sandalyeden onları uzak tutmak için en iyi yol, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Bu ilaç bunu güvenli bir şekilde yapmıştır diye anlatıyor Congleton.

Deneysel Nöroloji Enstitüsü, İtalya'nın Bilim Enstitüsü ve Vita-Salute San Raffaele Üniversitesini yöneten araştırmacı Giancarlo Comi, güvenlikten ödün vermeden hastalığın ilerlemesini yavaşlatmanın MS tedavisinde uzun bir süredir hedef olduğunu belirtiyor. ''Bu önemli sonuçlar herhangi bir güvenlik endişeleri görmedim gerçeği ile birlikte, laquinimodun MS hastaları için önemli bir tedavi seçeneği olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir." diye belirtiyor.

Glen Cove Hastanesi, NY North Shore / Long Island Jewish MS Bakım Merkezini yöneten Nörolog Karen Şaban-Blitz, laquinimodun genel profilinin oldukça iyi olduğunu, özellikle güvenli göründüğünü onaylıyor. Güvenilirlik profili ve oral (ağız yoluyla alınıyor) olmasıyla laquinimodun yeni tanı konulan hastalar için iyi bir ilk tedavi olabileceğini savunuyor.

Teva bu yıl laquinimodu başka bir çalışmada tekrar deneneceğini belirtiyor ve yeni sonuçlar sunmayı planlıyor. Şirket MS tedavisi için FDA* onayını bekliyor. 

Congleton ilacın 2013 yılının sonuna kadar piyasada olacağını söyledi.

*FDA: İlaç konusunda otorite kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı Gıda ve İlaç Yönetimi. Bu kuruluş tarafından belirlenen ve ilaçların gebelikte kullanımlarını belirleyen sınıflama dünya çapında kabul görür.

Kaynaklar:

American Academy of Neurology, Hawaii, April 9-16, 2011.

Jon Congleton, vice president and general manager, Teva Neuroscience, Kansas City, Mo.

Karen Shabbir-Blitz, MD, director, North Shore/LIJ MS Care Center, Glen Cove Hospital, N.Y.

İlgili Makaleler:

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Zayıflama Haplarının Plasebo Haplardan Daha Etkili Olmadığı İspatlandı!

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Migren Ağrılarınızı Azaltabilecek 7 Sağlıklı Alışkanlık

Gripken Tüketilecek 10 Besin