Muscoril Kapsül

İçerik: 
Tiyokolşikosid
Marka İsmi: 
Muscoril Kapsül

Tiyokolşikosid Nedir?

Tiyokolşikosid bir kas gevşeticidir. Tiyokolşikosid merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) kaynaklı kas kasılmalarını azaltır veya ortadan kaldırır. Tiyokolşikosid kasların istem dışı olarak aşırı derecede kasıldığı hallerde kasın gerilmeye karşı pasif direncini düşürür ve kasılmayı azaltır veya ortadan kaldırır.

Tiyokolşikosid aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

  • ağrı ile birlikte görülen irade dışı kas kasılmaları.

Tiyokolşikosid burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.,

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Tiyokolşikosid Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Tiyokolşikosid’i diğer kas gevşetici ilaçlar*ile birlikte almaktan kaçınınız. Aynı anda birden fazla kas gevşetici ilaç kullanmak, kasların hareket kabiliyetini ve fiziksel güvenliği tehlikeye sokacak kadar gevşemesine yol açabilir. Eğer düzenli olarak başka bir kas gevşetici ilaç kullanıyorsanız, Tiyokolşikosid kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz.

( *kas gevşeticiler[baklofen (Lioresal); feniramidol hidroklorür (Cabral); klorzoksazon (Paraflex); neostigmin mesilat (Neostigmine); piridostigmin bromür (Mestinon); tizanidin hidroklorür (Devalud, Sirdalud, Sirdalud MR); vb. ])

Eğer Tiyokolşikosid’i fizik tedavi seanslarına hazırlık için alıyorsanız ilacınızı kas gevşetici etkisini gösterebilmesi için seanstan 1 – 2 saat önce almaya dikkat ediniz.

Tiyokolşikosid tablet ve kapsüller sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Bu nedenle doktorunuz Tiyokolşikosid tablet / kapsül kullanımınız süresince mide koruyucu bir ilaç kullanmanızı söyleyebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer Tiyokolşikosid kullanımınız sırasında ishal meydana gelirse hemen doktorunuza bildriniz. Böyle bir durumda ilaç dozunuzun azaltılması gerekir.

Tiyokolşikosid istirahat, fizik tedavi ve diğer ağrı kesici tedbirleri içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Tiyokolşikosid’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Bu ilaç laktoz içerir, eğer kalıtsal bir hastalık olan konjenital galaktozemi hastalığınız varsa veya Lapp laktaz* eksikliğiniz varsa ya da bağırsaklardan glukoz / galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

( *Lapp laktaz: Süt şekeri olarak bilinen laktozu sindirmeye yarayan enzim. )

Tiyokolşikosid’in 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.

Tiyokolşikosid Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tiyokolşikosid’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da kas gerginliğinizde normale göre bir azalma veya kayıp varsa ya da gevşek paralizi hastalığınız varsa veya gebelik ya da emzirme dönemi içerisindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Tiyokolşikosid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

  • böbrek hastalığı;
  • kanama sorunu;
  • kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç [varfarin sodyum (Coumadin)] kullanımı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Tiyokolşikosid kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer Tiyokolşikosid kullanımınız sırasında ishal meydana gelirse hemen doktorunuza bildriniz. Böyle bir durumda ilaç dozunuzun azaltılması gerekir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tiyokolşikosid Kullanabilir miyim?

Tiyokolşikosid anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Tiyokolşikosid anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Tiyokolşikosid Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Tiyokolşikosid Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte, tok karnına alınız. Tiyokolşikosid kapsülleri açmayınız, kırmayınız veya çiğnemeyiniz; hapı bütün halde yutunuz.

Eğer Tiyokolşikosid’i fizik tedavi seanslarına hazırlık için alıyorsanız ilacınızı kas gevşetici etkisini gösterebilmesi için seanstan 1 – 2 saat önce almaya dikkat ediniz.

Tiyokolşikosid istirahat, fiziksel terapi veya diğer ağrı giderici yöntemleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Tiyokolşikosid’in 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Tiyokolşikosid’in doz aşımı belirtileri bilinmemektedir.

Tiyokolşikosid Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Tiyokolşikosid’i diğer kas gevşetici ilaçlar* ile birlikte almaktan kaçınınız. Aynı anda birden fazla kas gevşetici ilaç kullanmak, kasların hareket kabiliyetini ve fiziksel güvenliği tehlikeye sokacak kadar gevşemesine yol açabilir. Eğer düzenli olarak başka bir kas gevşetici ilaç kullanıyorsanız, Tiyokolşikosid kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz.

( kas gevşetici ilaçlar* [baklofen (Lioresal); feniramidol hidroklorür (Cabral); klorzoksazon (Paraflex); neostigmin mesilat (Neostigmine); piridostigmin bromür (Mestinon); tizanidin hidroklorür (Devalud, Sirdalud, Sirdalud MR); vb. ])

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Tiyokolşikosid’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Tiyokolşikosid’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

  • ishal.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

  • bulantı, kusma, mide ağrısı;
  • sersemlik hali;
  • tansiyon düşmesi;
  • geçici bilinç bulanıklığı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tiyokolşikosid ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Tiyokolşikosid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Tiyokolşikosid ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Tiyokolşikosid ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Tiyokolşikosid’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Muscoril Kapsül 'ün fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Muscoril Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Muscoril Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Muscoril Kapsül 'ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Muscoril Kapsül 'ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Muscoril Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.