Nexivol Tablet

İçerik: 
Nebivolol hidroklorür
Marka İsmi: 
Nexivol Tablet
Bilgi: 
(Bir tablet 5 mg Nebivolol’e eşdeğer 5.45 mg Nebivolol hidroklorür içerir.)

Nexivol (Nebivolol) Nedir?

Nebivolol beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Nebivolol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • kronik kalp yetmezliği.

Nebivolol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Nexivol (Nebivolol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Nebivolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Nebivolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Nebivolol yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerine sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bu ilaç laktoz monohidrat içerir, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Nexivol (Nebivolol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Nebivolol'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • tansiyonun (kan basıncının) çok düşük olması (büyük tansiyonun 90 mm Hg’nın altında olması);

 • nabzın çok yavaş atması (dakikada 60 vuruştan daha az);

 • karaciğer yetmezliği veya karaciğer fonksiyon bozukluğu;

 • gebelik ve/veya emzirme döneminde olmak;

 • bronşların spazmlarla kasılması ve nefes darlığı öyküsü;

 • ani kalp yetmezliği veya kontrol altına alınmayan kalp yetmezliği;

 • belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹ (eğer kalbinizde pil takılı değilse) veya hasta sinüs sendromu;

 • sinoatrial blok² denilen bir kalp hastalığı;

 • tedavi edilmemiş feokromasitoma³;

 • kardiyojenik şok⁴.

(¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

(²sinoatrial blok: Sinüs düğümü ve kulakçıklar arasındaki uyarı dalgalarının blokajından teorik olarak kaynaklandığı düşünülen seyrek kalp ritim bozuklukları.)

(³feokromasitoma: Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.)

(⁴kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Nebivolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • yakın zamanda geçirilen bir kalp krizi;

 • astım, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması);

 • tiroid bozukluğu;

 • dolaşım problemleri (Raynaud sendromu⁵ gibi).

(⁵Raynaud sendromu: Ellerin ve parmakların soğuğa karşı duyarlı hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi. Raynaud sendromu genellikle soğuğa maruz kalma sonucunda oluşmakla birlikte ruhsal strese bağlı olarak da gelişebilir.)

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Nebivolol kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nexivol (Nebivolol) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi D. Nebivolol doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Nebivolol’ün anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Nexivol (Nebivolol) Kullanabilir miyim?

Nebivolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Nexivol (Nebivolol) Nasıl Kullanılır?

Nebivolol’ü tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte ve her gün aynı saatte alınız.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Nebivolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. Bu ilacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Nebivolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Nebivolol yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Yavaş kalp ritmi, baş dönmesi, kusma, solunum sorunları, bayılacakmış gibi hissetme.

Nexivol (Nebivolol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Nebivolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Nexivol (Nebivolol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • nefes darlığı hissi;

 • yavaş veya düzensiz kalp atışları;

 • kalp yetmezliği;

 • önceden mevcut kalp yetmezliğinin kötüleşmesi;

 • bilinç bulanıklığı, kabus görme, halüsinasyonlar;

 • bileklerde veya ayaklarda şişlik;

 • ellerde ve ayaklarda soğukluk ya da hissizlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • başağrısı, baş dönmesi;

 • yorgunluk hissi;

 • hazımsızlık, mide bulantısı, kusma;

 • ishal, kabızlık;

 • depresyon;

 • iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Nexivol (Nebivolol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Nebivolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Nebivolol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Nebivolol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Nexivol (Nebivolol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Nexivol Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nexivol Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nexivol Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Nexivol Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Nexivol Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Nexivol Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.