Nimotop Tablet

İçerik: 
Nimodipin
Marka İsmi: 
Nimotop Tablet

Nimotop (Nimodipin) Nedir?

Nimodipin kalsiyum kanal blokörleri grubu ilaçlardan biridir. Nimodipin kan damarlarını gevşeterek (genişleterek) çalışır. Böylece kan akışını geliştirir.

Nimodipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • beyin kan damarlarından kaynaklanan yetersiz kanlanma sonucu oluşan sinir harabiyetinin önlenmesi;

 • beyin kan damarlarında görülen kasılmalara bağlı sinirsel (sinirler ile ilgili) yetersizliklerin önlenmesi ve giderilmesi;

 • araknoid zarın¹ altındaki bölgede görülen kanama sonrasında.

(¹araknoid zar: Beyin ve omuriliği saran 3 zardan biri.)

Nimodipin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Nimotop Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Nimotop (Nimodipin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer yavaş kalp ritmi, konjestif kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi geçmişte yaşanmış herhangi bir kalp probleminiz veya karaciğer hastalığı, ağır böbrek yetmezliği, düşük tansiyon ya da hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığınız varsa Nimodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Nimodipin kullanımını durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Eğer 65 yaşın üstündeyseniz bu ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığınız daha yüksektir. Doktorunuz sizin için daha düşük bir doz reçete edebilir veya tedavi sürecinde dozaj ayarlamalarına gidebilir.

Nimodipin kullanımı sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol tansiyonun (kan basıncının) düşmesine, uyuşukluk hali veya baş dönmesine sebep olabilir.

Nimotop (Nimodipin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Nimodipin’e ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı gebelik döneminizde kullanmayınız.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Nimodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer hastalığı;

 • ağır böbrek yetmezliği;

 • düşük tansiyon;

 • hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığı;

 • yavaş kalp ritmi, konjestif kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi geçmişte yaşanmış bir kalp problemi.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Nimodipin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nimotop (Nimodipin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Nimodipin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Nimodipin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Nimotop (Nimodipin) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Nimotop (Nimodipin) Nasıl Kullanılır?

Nimodipin’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Kullanım direktiflerinde anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İlacınızı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Nimodipin’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Nimodipin kullanımını durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer bir sonraki dozu almanıza 4 saatten az süre kalmışsa unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Nimodipin’in doz aşımı belirtilerinden bazıları: Baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma, alışılmadık şekilde hızlı veya yavaş kalp atışları, heceleyerek veya takılarak konuşma, bilinç bulanıklığı veya koma.

Nimotop (Nimodipin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Nimodipin kullanımı sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol tansiyonun (kan basıncının) düşmesine, uyuşukluk hali veya baş dönmesine sebep olabilir.

Nimotop (Nimodipin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • alışılmadık şekilde hızlı veya yavaş kalp atışları.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha olasıdır. Eğer aşağıdaki yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Nimodipin kullanımını sürdürünüz ve doktorunuz ile görüşünüz:

 • başağrısı;

 • mide bulantısı;

 • halsizlik, sinirlilik;

 • yüzde kızarma, sıcaklık hissi;

 • terleme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Nimotop (Nimodipin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriniz kullanıyorsanız Nimodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Nimodipin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Nimodipin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Nimotop (Nimodipin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Nimotop Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nimotop Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nimotop Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Nimotop Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Nimotop Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Nimotop Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.