NORLEVO Tablet

İçerik: 
Levonorjestrel
Marka İsmi: 
NORLEVO Tablet

Norlevo Nedir?

Norlevo, döllenmeyi önleyici etkide olduğu öne sürülen bir ilaçtır. Norlevo'nun bu etkisini döllenme olasılığının en yüksek olduğu yumurtlama öncesi dönemde yumurta atılımını baskılamak suretiyle gösterdiği düşünülmektedir.

Halk arasında ertesi gün hapı veya ertesi gün ilacı olarak da bilinmektedir.

Norlevo aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • Prezervatif (kondom) yırtılması;
 • Doğum kontrol hapının unutulması
 • Spiralin çıkarılması;
 • Koitus interruptus metodunun hatalı uygulanması;
 • Diaframın yerinden çıkması;
 • Isı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda fertil* döneme rastlayan ilişkiler; (* fertil: doğurganlık yeteneği olan, dölleyici ya da döllenici özelliğe sahip olan, verimli bereketli)
 • Tecavüz.

Norlevo burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Ertesi gün hapı gebeliği kesin önler mi?

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Norlevo Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilacı ayda bir kereden fazla kullanmayınız. Sadece gebe kalmaktan korunmanın istendiği acil durumlarda kullanınız.

Beklenmeyen cinsel ilişkilerin ardından veya gebelik önleyici metodun etki göstermemesinin beklendiği durumlarda ilacınızı 72 saat içinde kullanınız.

Ertesi gün hapı ilk 72 saatten sonra alınırsa gebeliği önlemez mi?

Dış gebelik riski olan hastalara (önceden fallop borularından bir ya da ikisi iltihaplanmış veya ektopik* gebelik geçiren kimseler) önerilmez. İlacın, ektopik gebeliği ne ölçüde engellediğine dair bir bilgi yoktur. Bu nedenle kanamanın olmasını ektopik gebeliğin olmayışı olarak algılamayınız.

*Ektopik: Normal ya da alışılmış yerinde olmayan

Norlevo'nun ağır karaciğer yetmezliğinde kullanımı önerilmez.

Crohn hastalığı gibi ağır derecedeki sindirim kanalından emilim bozukluğu ilacın etkinliğini azaltabilir. Bu hususa dikkat ediniz.

Eğer iki tableti almanızın ardından 3 saat içinde kusarsanız hemen yeniden iki tablet alınız.

Norlevo'nun alınımından sonra adet döngüleri genellikle normal miktarda ve beklenen zamandadır. Bazen birkaç gün önce veya sonra olabilir. İlk ilaçsız periyotta adet görmezseniz gebe olup olmadığınızdan emin olunuz.

Norlevo'nun aynı döngü içerisinde tekrarlanması önerilmez çünkü bu hem hastaya yüksek dozda hormon yüklemekte hem de döngü düzeninde ağır bozukluk meydana getirebilmektedir. Eğer bir döngü içinde bu metodu tekrarlayan biriyseniz, diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi alınız.

Bu yöntemin uygulanması cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı alınması gereken önlemlerin yerini tutamaz.

Norlevo Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Norlevo'yu kullanmayınız:

 • Levonorjestrel’e alerji;
 • İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;

Norlevo'yu kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Norlevo Kullanabilir Miyim?

Gebelik kategorisi X. Norlevo önceden oluşmuş gebeliklerde etkili değildir ve olan gebeliği ortadan kaldırmaz. Yapılan çalışmalar anne rahmindeki yavru üzerine Levonorjestrel’in istenmeyen etkisini göstermemiştir. Norlevo anne sütüne geçer. Bu nedenle tablet alımından önce emzirme önerilir ve tablet alınımını takiben en az 6 saat süt verilmemesi önerilir.

Araç ve Makine Kullanırken Norlevo Kullanabilir Miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Norlevo'yu Nasıl Kullanmalıyım?

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde kullanınız. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.

Korunulmamış ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda (mümkünse 12 saat içinde) veya en geç 72 saat içerisinde, ilacınızı bir miktar suyla birlikte alınız. Norlevo'yu kullanırken ilacın kutusudan çıkan 2 tableti birlikte alınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Norlevo ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Bu nedenle bir doz almayı unutmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Bulantı ve çekilme kanaması doz aşımı belirtilerindendir.

Norlevo Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size önerilenden daha yüksek dozda almaktan kaçınınız.

Ertesi gün hapı kullanmak kimler için riskli?

Norlevo'nun Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıda sıralanan daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz:

 • Bulantı;
 • Karın ağrısı;
 • Baş ağrısı, baş dönmesi;
 • Halsizlik;
 • Meme hassasiyeti;Damla halinde veya düzensiz kanama (bu durum bazı kimselerde gelecek peryoda kadar sürebilir).

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama olmaması hamilelik belirtisi mi? Öğrenmek için tıklayınız.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Norlevo ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Norlevo'nun bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Norlevo'yu hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Levonorjestrel’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

Norlevo ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Norlevo'yu Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Norlevo'yu 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

NORLEVO Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! NORLEVO Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; NORLEVO Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve NORLEVO Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! NORLEVO Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.