Nörofren Tablet

İçerik: 
Pimozid
Marka İsmi: 
Nörofren Tablet

Pimozid Nedir?

Pimozid birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Pimozid beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Pimozid aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • duygusal gerilimin çoğu zaman istemli hareketlerle ifade edilmesiyle karakterize, aşırı huzursuzluk ve gerilim içinde bulunma durumu; çarpıntı, titreme, silkinme;
 • abartılı bir şekilde kendini olduğundan daha iyi hissetme veya huzursuzluk, aşırı hareket hali, hızlı konuşma, uçuk fikirler, uyku ihtiyacında azalma, akıl karışıklığı, gösterişte bulunma ve karar verme güçlüğü ile belirgin duygusal bozukluk hali (mani) veya bu belirtilerin daha hafif yaşandığı duygusal bozukluk hali (hipomani);
 • kronik veya kısa süre içinde gelişen (akut) şizofreni*belirtilerinin giderilmesi ve tekrarının önlenmesi;
 • bazı ruhsal bozukluklar (paranoya, hastalık hastası olma gibi).

( *şizofreni: Gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali.)

Pimozid burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Pimozid Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Pimozid ile tedavi sırasında greyfurt veya greyfurt suyu tüketmekten kaçınınız. Pimozid greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir ve bu etkileşimin tehlikeli etkileri olabilir. Eğer ağızda, dilde, yanaklarda, çenede, kollarda veya bacaklarda istemsiz (kontrol edilemez) kas hareketleri; yüksek ateş; kaslarda sertleşme; terleme; düzensiz nabız; hızlı veya düzensiz kalp atışları gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurunuz.

Alkol kullanımına dikkat ediniz. Pimozid kullanımı sırasında alkol uyuşukluk halini ve baş dönmesini arttırabilir.

Sıcak havalarda veya egzersiz sırasında aşırı hararetten (vücut ısısının aşırı yükselmesi) kaçınınız. Pimozid sıcak felci riskini arttırır. İlacın kullanımı sırasında vücuda su sağlamak için bol bol su ve diğer içeceklerden içiniz.

Pimozid Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Pimozid’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da kalp ritm bozukluğu, doğuştan QT aralığında uzama durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Pimozid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer hastalığı;
 • böbrek yetmezliği;
 • parkinson;
 • kalp hastalığı veya yüksek tansiyon, geçmişte bir kalp krizi öyküsü veya düzensiz kalp atışları gibi diğer kalp problemleri;
 • nöbetler veya epilepsi;
 • epilepsiye yol açabilecek durumlar (alkol yoksunluğu veya beyin hasarı);
 • feokromositoma* ;
 • tirotoksikoz* ;
 • prostat büyümesi veya idrar yapımında zorlanma.

Eğer bu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz Pimozid kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

( *tirotoksikoz:Tiroid hormonu yapımının aşırı derecede artması ile ya da tiroid hormonlarının vücut dışından aşırı verilmesiyle oluşan hastalık durumu. )

( *feokromasitoma: Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Pimozid Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Pimozid’in anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalma olasılığınız varsa öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Bu ilaç anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Pimozid Kullanabilir miyim?

Bu ilaç dikkat dağınıklığı ve sersemlik oluşmasına yol açabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç veya makine kullanmayınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Pimozid’i Nasıl Kullanmalıyım?

Pimozid’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Kullanım direktiflerinde anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Bu ilacı hiçbir zaman size reçete edilenden daha fazla kullanmayınız. İlacın fazla kullanımı zararlı etkilere yol açabilir.

Pimozid ile tedavi sırasında greyfurt veya greyfurt suyu tüketmekten kaçınınız. Pimozid greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir ve bu etkileşimin tehlikeli etkileri olabilir.

Kendinizi iyi hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir ve uzun bir süre sürekli tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ilacı kullanmayı bırakmadan önce doktorunuz ile görüşünüz. Pimozid kullanımını aniden durdurmayınız aksi takdirde kusma, uykusuzluk gibi hoş olmayan geri dönüş (yoksunluk) semptomları ile karşılaşabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakmanız gerektiğini doktorunuz ile konuşunuz. İlacı tamamıyla bırakmadan önce başlangıçta dozun yavaş yavaş azaltılması tavsiye edilebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu tamamlamak için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servise başvurunuz.

Pimozid’in doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Baş dönmesi, düşük tansiyon, uyuşukluk hali, istem dışı hareketler, solunum zorluğu ve şok.

Pimozid Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanımına dikkat ediniz. Pimozid kullanımı sırasında alkol almak uyuşukluk halini ve baş dönmesini arttırabilir.

Sıcak havalarda veya egzersiz sırasında aşırı hararetten (vücut ısısının aşırı yükselmesi) kaçınınız. Pimozid sıcak felci riskini arttırır. İlacın kullanımı sırasında vücuda su sağlamak için bol bol su ve diğer içeceklerden içiniz.

Pimozid ile tedavi sırasında greyfurt veya greyfurt suyu tüketmekten kaçınınız. Pimozid greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir ve bu etkileşimin tehlikeli etkileri olabilir.

Pimozid’in Yan Etkileri

Eğer ağızda, dilde, yanaklarda, çenede, kollarda veya bacaklarda istemsiz (kontrol edilemez) kas hareketleri; yüksek ateş; kaslarda sertleşme; terleme; düzensiz nabız; hızlı veya düzensiz kalp atışları gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi ciddi yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız Pimozid kullanımını durdurunuz, hemen acil sağlık yardımı alınız veya doktorunuza başvurunuz:

 • herhangi bir alerjik reaksiyon (ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik);
 • nöbet veya irade dışı kasılmalar;
 • yüksek ateş;
 • çok hızlı veya düzensiz kalp atışları.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir. Eğer aşağıdaki yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Pimozid kullanımına devam ediniz ve doktorunuz ile görüşünüz:

 • uyku hali, uykusuzluk;
 • mide bulantısı veya kusma;
 • hazımsızlık, ağız kuruluğu;
 • meme ucundan süt benzeri salgı gelmesi;
 • erkeklerde göğüslerin aşırı derecede büyümesi ve bazen süt salgılanması;
 • adet görememe;
 • cinsel istekte azalma, iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Pimozid ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Pimozid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Eğer ani hastalık nöbeti bozuklukları için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Pimozid nöbet geçirme riskini arttırabilir.

Pimozid ayrıca antidepresanlar, alerjiye karşı kullanılan ilaçlar, yatıştırıcılar (uykusuzluk tedavisinde kullanılan), ağrı kesiciler, anksiyete ilaçları, kas gevşeticiler ve diğer uyku yapıcı ilaçların yan etkilerini daha da arttırabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz ve doktorunuzun onaylamadığı hiçbir ilacı kullanmayınız.

Bu liste Pimozid ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Pimozid ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Pimozid’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nörofren Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Nörofren Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Nörofren Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Nörofren Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Nörofren Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.