Norvadin Tablet

İçerik: 
Amlodipin besilat
Marka İsmi: 
Norvadin Tablet
Bilgi: 
Norvadin Tablet 5 mg; her tablet 5 mg Amlodipin’e eşdeğer Amlodipin besilat içerir. Norvadin Tablet 10 mg; her tablet 10 mg Amlodipin’e eşdeğer Amlodipin besilat içerir.

Norvadin (Amlodipin) Nedir?

Amlodipin kalsiyum kanal blokörü grubu ilaçlardan biridir. Amlodipin, kan damarlarını gevşetir (genişletir) ve kan akışını düzenler.

Amlodipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • anjina (göğüs ağrısı);

 • hipertansiyon (yüksek kan basıncı).

Amlodipin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Norvadin (Amlodipin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Konjestif kalp yetmezliği veya karaciğer hastalığınız varsa Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programın yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz diğer tüm tansiyon ve kalp ilaçlarınızı söyleyiniz.

Norvadin (Amlodipin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Amlodipin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli hastalıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • karaciğer hastalığı.

Eğer bunun yanında beta-blokör grubu ilaçlardan [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb. ] herhangi birini de kullanıyorsanız doktorunuz ile konuşmadan beta-blokör kullanımını birden bırakmayınız. İlacı aniden değil, yavaş yavaş azaltarak kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Beta-blokör grubundan bir ilacı aniden kesmek Amlodipin tarafından engellenemeyecek ciddi kalp problemlerine yol açabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Norvadin (Amlodipin’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Amlodipin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Amlodipin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Norvadin (Amlodipin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Amlodipin genellikle günde bir defa alınır. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programın yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuzun nezaman yüksek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Amlodipin’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: sıcaklık veya sızlama hissi, aşırı baş dönmesi, bayılma.

Norvadin (Amlodipin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yatar veya oturur pozisyondan hızlı şekilde doğrulmaktan kaçınınız, bu durum baş dönmesi hissi yaratabilir. Yavaşça ve dikkatli şekilde doğrulup kalkınız.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.

Norvadin (Amlodipin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki gibi ciddi yan etkilere maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılacakmış gibi hissetme;

 • göğüs ağrısı;

 • yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları;

 • kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik;

 • sarılık (gözlerde veya ciltte sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş ağrısı;

 • uykulu olma hali, depresyon, sinirlilik hali;

 • baş dönmesi;

 • mide bulantısı, kusma;

 • normalden fazla idrar yapma;

 • uyku problemleri (uykusuzluk);

 • garip rüyalar görme;

 • hafif cilt döküntüsü veya kaşıntı;

 • eklem veya kas ağrısı;

 • ağız kuruluğu, susuzluk, terleme artışı;

 • kilo değişimleri.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Norvadin (Amlodipin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz diğer tüm tansiyon ve kalp ilaçlarını söyleyiniz.

Amlodipin ile etkileşebilecek daha birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Norvadin (Amlodipin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Amlodipin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Norvadin Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Norvadin Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Norvadin Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Norvadin Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Norvadin Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.