Olmeday Film Tablet

İçerik: 
Olmesartan medoksomil
Marka İsmi: 
Olmeday Film Tablet

Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) Nedir?

Olmesartan kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin kan damarlarını daraltmasını engelleyerek çalışır, böylece tansiyonu düşürür ve kan akışını geliştirir. Ayrıca Olmesartan, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Olmesartan anjiyotensin II reseptör antagonisti* grubu ilaçlardan biridir.

[ *antagonist: Bir maddenin ya da sistemin etkisine karşı koyan, karşı etki gösteren, engelleyen ya da tersi yönde etki yapan etken (madde, ilaç, fenomen, vb.)]

Olmesartan medoksomil aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Olmesartan medoksomil burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Olmeday Film Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan Olmesartan medoksomil kullanmayınız. Olmesartan medoksomil hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Eğer Olmesartan medoksomil’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Olmesartan medoksomil’in bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Olmesartan medoksomil kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Nadiren bazı durumlarda, Olmesartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Olmesartan medoksomil’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa, safra kanalınızda tıkanıklık varsa ya da hamileliğinizin 2. veya 3. üç aylık dönemindeyseniz (son 6 ayda) veya emzirme dönemindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Olmesartan medoksomil kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • vücuttan su kaybı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Olmesartan medoksomil’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) Kullanabilir miyim?

Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Olmesartan medoksomil hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Olmesartan medoksomil kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Olmesartan medoksomil’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) Kullanabilir miyim?

Olmesartan medoksomil düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Olmesartan medoksomil’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacınızı her gün aynı zamanda almaya özen gösteriniz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, hızlı veya yavaş kalp atışları, baş dönmesi veya bayılacakmış gibi hissetme.

Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Olmesartan medoksomil’in bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Olmesartan medoksomil kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Olmeday Tablet’in (Olmesartan medoksomil) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Nadiren bazı durumlarda, Olmesartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi diğer ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz bu ilacın kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

 • idrar yapımında ağrı veya zorlanma, idrarda kan bulunması;

 • göğüs ağrısı;

 • ellerde veya ayaklarda şişlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük;

 • eklem ağrısı;

 • sırt ağrısı;

 • hazımsızlık, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal;

 • başağrısı, baş dönmesi;

 • sersemlik hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Olmeday Tablet (Olmesartan medoksomil) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriniz kullanıyorsanız Olmesartan medoksomil kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Olmesartan medoksomil ile etkileşebilecek daha bir çok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Olmeday Tablet’i (Olmesartan medoksomil) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Olmeday Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Olmeday Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Olmeday Film Tablet’i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Olmeday Film Tablet’i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Olmeday Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.