Orgametril Tablet

İçerik: 
Linestrenol
Marka İsmi: 
Orgametril Tablet

Orgametril Nedir?

Orgametril kadınlık hormonu olan progesteronun etkilerine sahip sentetik bir ilaçtır. Kesintisiz olarak her gün alındığı sürece yumurtalıklardan yumurta atılımını (ovülasyonu) ve adeti baskılayıcı etki gösterir. Orgametril belirgin progestagenik etki gerektiren durumlarda kullanılabilir.

Orgametril aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • adetin (regl tarihinin) ertelenmesi;

 • adetin ve yumurtalıklardan yumurta atılımının (ovülasyonun) baskılanması;

 • ağrılı ve zor geçen adet dönemleri;

 • yumurtalıklardan yumurta atılımı (ovülasyon) sürecinde oluşan sancılar;

 • adetin (reglin) seyrek oluşması (oligomenore);

 • adet kanamasının aşırı derecede uzun süreli ve şiddetli bir şekilde meydana gelmesi durumu (menoraji);

 • adet döneminin dışında oluşan rahim kanaması (metroraji);

 • normal olarak adet (regl) olagelen bir bayanın bir hastalığa ya da iç salgı bezlerine ilişkin bir bozukluğa bağlı olarak adet olamaması (sekonder amenore);

 • hiçbir zaman adet görememe durumu (primer amenore);

 • adet öncesi sendromu (premenstrüel sendrom)¹;

 • selim² meme hastalıkları;

 • endometriyoz³;

 • endometriyal hiperplazinin4 önlenmesi.

( ¹adet öncesi sendromu: Doğurganlık çağındaki kadınlarda, genellikle adet döngüsünün son haftasında adet kanamasından birkaç gün önce sinirlilik, depresyon, ödem, vücut ağırlığında artma, memelerde duyarlılık ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren durum.)

( ²selim: İyi huylu, önemli olmayan ve olumlu gelişme gösteren.)

( ³endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

( 4endometriyal hiperplazi: Fazla östrojen hormonu aktivitesine bağlı olarak rahmin iç yüzünü döşeyen endometriyumu oluşturan hücrelerin ve salgı bezlerinin normalden fazla büyüdüğü ve çeşitli aşamalardan geçtikten sonra habis5 değişikliğe uğrayabildiği kanıtlanmış bir hastalıklar grubu.)

( 5habis: Kötü (öldürücü) sonuçlanan ya da gelişim gösteren.)

Orgametril burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Orgametril Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Orgametril Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • Linestrenol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerji;

 • gebelik varlığı veya gebelik şüphesi;

 • sebebi teşhis edilmemiş vajinal kanama;

 • ağır karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);

 • karaciğer tümörü varlığı;

 • nedeni bilinemeyen kronik sarılık (Dubin-Johnson Sendromu);

 • Rotor Sendromu;

 • seks steroidlerinden etkilenen belirli hastalıkların varlığı ya da geçmişte görülmüş olması (örneğin ciddi kaşıntı, gebelik sarılığı, gebelik herpesi, porfiri).

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanırken güneşe ve ultraviyole ışınlara maruz kalmaktan kaçınınız.

( *kloazma: Yüzde kahverengi yama şeklinde ortaya çıkan değişik büyüklükteki renk değişiklikleri.)

Orgametril sizi cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS gibi hastalıklardan korumaz. Bu hastalıklardan korunmanın tek yolu kondom (prezervatif) kullanmaktır.

Orgametril’i uzun süreli kullanmanız halinde belirli aralıklarla tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.

Bu ilaç, belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Orgametril kullandığınızı söyleyiniz.

Orgametril Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Linestrenol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa, ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • gebelik varlığı veya gebelik şüphesi;

 • sebebi teşhis edilmemiş vajinal kanama;

 • ağır karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);

 • karaciğer tümörü varlığı;

 • nedeni bilinemeyen kronik sarılık (Dubin-Johnson Sendromu);

 • Rotor Sendromu;

 • seks steroidlerinden etkilenen belirli hastalıkların varlığı ya da geçmişte görülmüş olması (örneğin ciddi kaşıntı, gebelik sarılığı, gebelik herpesi, porfiri).

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Orgametril kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Orgametril’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.

 • kalp ve damarlarla ilgili herhangi bir hastalığın varlığı veya geçmişte görülmüş olması (örneğin yüksek tansiyon, kalp hastalığı);

 • şu an mevcut veya geçmişte yaşanmış depresyon ya da ruhsal hastalık öyküsü.

Orgametril’i uzun süreli kullanmanız halinde belirli aralıklarla tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Orgametril Kullanabilir miyim?

Orgametril hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

Orgametril’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Orgametril Kullanabilir Miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Orgametril Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Orgametril’in doz ve alım zamanı kullanım amacına göre farklılık gösterir. İlacın hasta için uygun dozu ve kullanım zamanı sağlık uzmanı tarafından belirlenir. İlacınızı doktorunuzun / eczacınızın direktifleri doğrultusunda kullanınız.

Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuzun düzenli aralıklarla size görmesi gerekecektir. Doktorunuz ile olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Orgametril, belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Orgametril kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma.

Orgametril Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Orgametril sizi cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS gibi hastalıklardan korumaz. Bu hastalıklardan korunmanın tek yolu kondom (prezervatif) kullanmaktır.

Orgametril’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz hemen acil servise başvurunuz : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • migren baş ağrısı;

 • depresyon;

 • mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • bulantı;

 • kilo artışı;

 • baş ağrısı, baş dönmesi;

 • akne (sivilce);

 • ara kanama, lekelenme;

 • libido değişiklikleri (artma veya azalma).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Orgametril ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Orgametril’in bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Orgametril’I hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Orgametril kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

Bu liste Orgametril ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Orgametril ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Orgametril’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Orgametril’i 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Orgametril Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Orgametril ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Orgametril ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Orgametril’i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Orgametril’i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Orgametril ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.