Ormil Film Tablet

İçerik: 
Verapamil hidroklorür
Marka İsmi: 
Ormil Film Tablet

Ormil (Verapamil) Nedir?

Verapamil yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. Verapamil atar damarları gevşeterek (genişleterek) çalışır. Böylece hem kan basıncını (tansiyonu) düşürür hem de kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Verapamil kalsiyum kanal blokörleri grubu ilaçlardan biridir.

Verapamil aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • belirli kalp ritm bozuklukları;

 • kalbe kan sağlayan damarlarda görülen yetmezlik (koroner yetmezlik) ile ilişkili rahatsızlıklar.

Verapamil burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Ormil Film Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Ormil (Verapamil) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Verapamil’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da tansiyonun (kan basıncının) ciddi derecede düşük olması; kalbin sol karıncık bölümünde ağır yetmezlik; belirli ciddi kalp hastalıkları [örneğin hasta sinüs sendromu (kalp pili kullanan hastalar hariç)] ya da kardiyojenik şok¹ varsa bu ilacı kullanmayınız.

( ¹kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği ya da herhangi bir kas-sinir bozukluğu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Verapamil kullanımını durdurmayınız. Eğer Verapamil kullanımını aniden durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Verapamil diyet, egzersiz, diğer ilaçlar ve kilo kontrolünü de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Verapamil kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Verapamil kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Ormil (Verapamil) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Verapamil’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • tansiyonun (kan basıncının) ciddi derecede düşük olması;

 • kalbin sol karıncık bölümünde ağır yetmezlik;

 • belirli ciddi kalp hastalıkları [örneğin hasta sinüs sendromu (kalp pili kullanan hastalar hariç)];

 • kardiyojenik şok¹.

( ¹kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Verapamil kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • herhangi bir kas-sinir bozukluğu;

 • kalp yetmezliği;

 • kalp ritm bozuklukları, hafif uyarıların iletiminde bozukluk, sinüs bradikardisi²;

 • tansiyonun çok düşük olması (büyük tansiyonun 90 mm Hg’nın altında olması).

[ ²sinüs bradikardisi: Kalpteki iletim sisteminin tempocusu olan odaktan (sinoatriyal düğümden) dakikada 60’tan az uyarı çıkması.]

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Ormil (Verapamil) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Verapamil'in anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Verapamil anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Ormil (Verapamil) Kullanabilir miyim?

Verapamil düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Ormil (Verapamil) Nasıl Kullanılır?

Verapamil’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Kullanım direktiflerinde anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte, tercihen yemek esnasında veya yemekten hemen sonra alınız.

Tablet ya da kapsül formdaki ilacınızı parçalamayınız, açmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Özellikle yavaş salımlı veya sürekli salım yapan (SR) tabletleri bir bütün olarak yutunuz. Bu ilacın vücudunuzda yavaşça salınması için özel olarak üretilmiştir. Hapı kırmak veya açmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Eğer Verapamil kapsülleri yutmakta zorlanıyorsanız, yutmayı kolaylaştırmak için kapsülü açıp ilacı bir kaşık elma püresi ile almanın güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Karışımı çiğnemeden hemen yutunuz. Karışımı daha sonra kullanmak için saklamayınız. Boş kapsülü uygun şekilde imha ediniz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Verapamil’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Verapamil kullanımını durdurmayınız. Eğer Verapamil kullanımını aniden durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Verapamil kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Verapamil kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Verapamil diyet, egzersiz, diğer ilaçlar ve kilo kontrolünü de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Böbrek veya karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Verapamil kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Yavaş kalp atışları, kalp ritm bozuklukları, şok, şuur kaybı ve bayılma.

Ormil (Verapamil) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Verapamil düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Verapamil kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız.

Greyfurt ve greyfurt suyu Verapamil ile etkileşime girebilir. Bu etkileşim tehlikeli etkilere yol açabilir. Greyfurt ürünlerinin kullanımını doktorunuz ile konuşunuz. Öncelikle doktorunuz ile konuşmadan diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını arttırmayınız ya da azaltmayınız.

Ormil (Verapamil’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yavaş kalp atışları, kalp ritm bozuklukları.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • kabızlık;

 • baş dönmesi, başağrısı, yorgunluk hissi;

 • yüzde kızarıklık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Ormil (Verapamil) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Verapamil kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Verapamil ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Verapamil ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Ormil (Verapamil’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Ormil Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Ormil Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Ormil Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Ormil Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Ormil Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Ormil Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.