Pankreas Kanseri - Steve Jobs'u Öldüren Hastalık

Apple’ın Kurucusu Steve Jobs 56 Yaşında Pankreas Kanserine Yenik Düştü

Steve Jobs’un ölüm nedeni pankreas kanseri (pankreatik kanser). 2004 yılından bu yana bu hastalıkla mücadele eden Steve Jobs en sonunda çok agresif bir kanser türü olan pankreas kanserine yenik düştü. Pankreas kanseri ilerlemiş aşamaya gelene kadar birkaç belirti göstermekte. Karın ağrısı ve kilo kaybı bu belirtilerin başında geliyor ki Steve Job’un son dönemde kaybettiği aşırı kiloların sebebi de bu.

Kanser teşhisi konulan diğer ünlülerin aksine Steve Jobs hastalığını saklamamış ve bilinçli bir hasta olarak dikkat çekmişti. Ancak son dönemlerde ilaç tedavisini kesip alternatif tedavilere yönelmesi doktorları tarafından eleştiriliyor ve son 9 ayında modern tıp tedavisi görmediği için kanserin yavaşlamak bir yana daha da ilerlediği belirtiliyor.

Steve hastalık sürecinde Apple çalışanlarını sürekli bilgilendirmiş ve ‘’eğer birgün benden beklentileri ve sorumluluklarımı yerine getiremeyecek duruma gelirsem bunu benden duyacaksınız demiştim. Maalesef o gün geldi!’’ diyerek hayatı olarak gördüğü şirketinin CEO koltuğundan ayrılmıştı. Pankreas kanseri son dönemlerinde kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin de etkisi ile Steve Jobs’un tüm sağlığını oldukça bozmuştu. Peki Jobs’un ölümüne neden olan pankreas kanseri nedir, belirtileri nelerdir ve hangi tedavi yöntemleri uygulanır? Şimdi Steve Jobs’un ölüm nedeni olan pankreas kanserine değinelim.

Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri kanser nedenli ölümlerde 4. sırada yer alan, öldürücülüğü çok yüksek bir kanserdir. Pankreas kanseri pankreasın herhangi bir yerinde (baş, gövde ve / veya kuyruk kısmında) ortaya çıkabilir. 

Pankreas Kanserinin Belirtileri

Pankreas kanserinin diğer hastalıklardan ayırt edici çok fazla bir belirtisi yoktur. Bu durum pankreas kanserinin erken evrede teşhisini zorlaştırır ve tedavi sürecinin başlamasını geciktirir. Hastalığa ait belirtiler ortaya çıktığında çoğunlukla pankreas kanseri ileri bir evreye ulaşmıştır. Pankreas kanserinin belirtileri kanserin bulunduğu yere göre farklılık gösterir:

 • Nedeni açıklanamayan kilo kaybı (Pankreas kanserinin en spesifik belirtisidir. Pankreas kanseri hastaları genellikle doktora başvurduklarında 7 – 8 kg kaybetmiş olurlar.);
 • Bitkinlik, yorgunluk;
 • Yüzde kahverengimsi renk farkı;
 • Sarılık;
 • İştahsızlık;
 • Üst karında hissedilen ve bazen sırta vurabilen ağrı;
 • Depresyon.

Pankreas Kanseri İçin Risk Faktörleri

Pankreas kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte pankreas kanseri görülme riskini arttıran belirli faktörler vardır:

 • Sigara kullanımı (özellikle içilen sigara sayısı arttıkça pankreas kanseri riski artar);
 • Kronik pankreas iltihabı;
 • Genetik yatkınlık;
 • Aile geçmişinde pankreas kanseri bulunması;
 • Uzun süredir mevcut olan şeker hastalığı (diyabet).  

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanserinin ameliyat, kemoterapi, radyoterapi olmak üzere çeşitli tedavileri vardır. Kemoterapi, kanserin ilaçla tedavisidir. Radyoterapi X ışınları veya diğer türdeki ışınlar yardımıyla kanserli hücrelerin öldürülmesine dayanır. Ameliyatta ise kanserli tümör, tümöre komşu dokular çıkarılır.   

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

İlaç Alkol Etkileşimi Öldürdü

Çok Oturanlar Daha Çabuk Ölüyor

Parkinson Hastalığı ve İlaç Tedavileri

İlaç Alkol Etkileşimi Öldürdü

İLAÇLARINIZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 DETAY

Doktorunuza / Eczacınıza Kendinizi Yeterince Anlatıyor musunuz?