Pritor Plus Tablet

İçerik: 
Hidroklorotiyazit
İçerik: 
Telmisartan
Marka İsmi: 
Pritor Plus Tablet

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) Nedir?

Hidroklorotiyazit vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Hidroklorotiyazit tiazit grubu idrar söktürücüler arasında yer alır.

Telmisartan ise kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin kan damarlarını daraltmasını engelleyerek çalışır, böylece tansiyonu düşürür ve kan akışını geliştirir. Ayrıca Telmisartan, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Telmisartan anjiyotensin II reseptör antagonisti¹ grubu ilaçlardan biridir.

[ ¹antagonist: Bir maddenin ya da sistemin etkisine karşı koyan, karşı etki gösteren, engelleyen ya da tersi yönde etki yapan etken (madde, ilaç, fenomen, vb.)]

Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Hidroklorotiyazit ve Telmisartan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazit’e, Telmisartan'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da sülfonamid grubu ilaçlara¹ alerjiniz varsa ya da şiddetli karaciğer veya böbrek bozukluğu, safra yollarında bir tıkanıklık veya safra akışının kesilmesi varsa ya da kandaki potasyum seviyesi inatçı olarak düşük düzeydeyse veya kandaki kalsiyum seviyesi inatçı olarak yüksek düzeydeyse, gebeliğinizin ikinci veya üçüncü üç aylık dönemindeyseniz (son 6 ay) ve/veya emzirme dönemindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız.

[ ¹sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Hamileyseniz doktorunuza danışmadan Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanmayınız. Telmisartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Eğer böbrek veya karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), astım, konjestif kalp yetmezliği, kanda düşük veya yüksek potasyum seviyesi, gut (damla hastalığı) ya da sistemik lupus eritematozus² gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz.

(²sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Nadiren bazı durumlarda, Hidroklorotiyazit ve Telmisartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilaç sorbitol içerir, eğer meyve veya balda bulunan şekerin sindirilememesi şeklinde bir rahatsızlığınız (fruktoz intoleransı) varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve Telmisartan’ın bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazit’e, Telmisartan'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • şiddetli karaciğer bozukluğu;

 • şiddetli böbrek bozukluğu;

 • safra yollarında bir tıkanıklık;

 • safra akışının kesilmesi;

 • gebeliğin ikinci veya üçüncü üç aylık döneminde (son 6 ay) ve/veya emzirme döneminde olmak;

 • kandaki potasyum seviyesinin kolay kontrol edilemeyen şekilde düşük düzeyde bulunması;

 • kandaki kalsiyum seviyesinin kolay kontrol edilemeyen şekilde yüksek düzeyde bulunması;

 • sülfonamid grubu ilaçlara¹ alerji.

[ ¹sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • astım veya alerjiler;

 • kanda düşük veya yüksek potasyum ya da magnezyum seviyesi;

 • gut (damla hastalığı);

 • sistemik lupus eritematozus².

(²sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Hidroklorotiyazit ve Telmisartan’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) Kullanabilir miyim?

Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalma olasılığınız varsa doktorunuza danışmadan Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanmayınız. Telmisartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Hidroklorotiyazit anne sütüne geçer. Telmisartan'ın ise anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) Kullanabilir miyim?

Hidroklorotiyazit ve Telmisartan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızı bir bardak dolusu su (200 ml) ile birlikte alınız.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Hidroklorotiyazit tiroid testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden doktorlara bu ilacı kullandığınızı bildiriniz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, düşük tansiyon, hızlı veya yavaş kalp atışları, baş dönmesi hissi, bayılma.

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve Telmisartan’ın bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Nadiren bazı durumlarda, Hidroklorotiyazit ve Telmisartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi diğer ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz bu ilacın kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılacakmış gibi hissetme;

 • nefes almada güçlük ve sıkıntı;

 • kalp atışlarında düzensizlik;

 • kansızlık (anemi);

 • normalden az idrar yapma ya da hiç idrar yapamama;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • ağız kuruluğu, susuzluk, uyuklama, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, idrar yapmada artış, hızlı kalp atış hızı, bayılma veya nöbet (istem dışı kasılmalar).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • iştah kaybı;

 • ishal, kabızlık;

 • güçsüzlük, sersemlik;

 • geçici bulanık görme;

 • cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.), kaşıntı;

 • ışığa karşı duyarlılık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Hidroklorotiyazit ve Telmisartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Hidroklorotiyazit ve Telmisartan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroklorotiyazit ve Telmisartan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Pritor Plus (Hidroklorotiyazit ve Telmisartan’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Pritor Plus Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Pritor Plus Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Pritor Plus Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Pritor Plus Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Pritor Plus Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Pritor Plus Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.