Progestan Ampul

İçerik: 
Progesteron
Marka İsmi: 
Progestan IM Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul
Bilgi: 
Progestan Ampul, Progestan İğne olarak da bilinir.

Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Nedir?

Progesteron yumurtlama ve adet döngüsünün düzenlenmesinde rol alan, önemli bir kadın cinsiyet hormonudur.

Progesteron henüz menapoza girmemiş ancak vücuttaki progesteron eksikliği yüzünden adet göremeyen kadınlarda adetin gerçekleşmesi için kullanılır. Progesteron ayrıca menapoz sonrası östrojen yerine koyma (replasman) tedavisi gören kadınlarda rahim astarının aşırı büyümesini engellemek için kullanılır.

Progestan Ampul (Progesteron) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • adet görememe durumu (adet yokluğu);

 • hormon dengesizliğinden ötürü oluşan anormal rahim kanamaları;

 • hormon yetersizliğinden kaynaklanan kısırlık;

 • tıbbi yardımlı (tüp bebek, vs.) üreme programlarında yardımcı.

Progesteron burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan Progesteron kullanmayınız. Bu anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız, ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz.

Progesteron kullanımı kan pıhtısı, felç (inme), kalp krizi veya meme kanseri oluşma riskini arttırabilir.

Eğer nedeni belli olmayan anormal vajinal kanamanız varsa, ağır karaciğer yetmezliğiniz varsa, meme(leri)nizde tümör varsa, önceden geçirilmiş veya şu an mevcut beyin kanaması ya da damar içinde pıhtı oluşumu öykünüz varsa; bu ilacı kullanmayınız.

Progesteron düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Progesteron kalp hastalıkları veya bunamayı (demans) engellemek için kullanılmamalıdır, çünkü aslında Progesteron bu hastalıkların gelişme riskini arttırabilir.

Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Progesteron’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • nedeni belli olmayan anormal vajinal kanamalar;

 • ciddi depresyon varlığı;

 • ağır karaciğer yetmezliği;

 • meme veya üreme organlarında tümör varlığı;

 • tespit edilmiş ölü düşük durumu;

 • önceden geçirilmiş veya şu an mevcut beyin kanaması ya da damar içinde pıhtı oluşumu.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Progesteron’u güvenli şekilde kullabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir:

 • migren;

 • astım;

 • şeker hastalığı (diyabet);

 • böbrek hastalığı;

 • kalp hastalığı, dolaşım problemleri;

 • ani hastalık nöbetleri veya epilepsi (sara);

 • depresyon öyküsü;

 • sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi koroner arter hastalığı için risk taşıyan faktörlerin varlığı.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Kullanabilir miyim?

Hamileyseniz doktorunuzun onayı olmadan Progesteron kullanmayınız. Progesteron kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza söyleyiniz.

Progesteron anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Kullanabilir miyim?

Progesteron düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanma talimatı ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Enjeksiyonluk Progesteron tercihen gece yatmadan önce uygulanır.

Progesteron’un enjeksiyonluk olarak hazırlanan formu kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Doktorunuz, hemşireniz veya eczacınız bu enjeksiyonu size uygulayacaktır. İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Progesteron’u kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız. Size ilacı evde nasıl uygulamanız gerektiği öğretilmiş olabilir. Eğer enjeksiyonu nasıl uygulayacağınızı ve kullanılmış enjektör ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız ilacı kendi kendinize uygulamayınız.

Progesteron belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Progesteron kullandığınızı bildiriniz.

Bu ilacı kullanımınız süresince doktorunuzun düzenli aralıklarla sizi görmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Eğer bir dozdan daha fazlasını almayı unutursanız doktorunuzu arayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Hemen acil servise başvurunuz veya acil sağlık yardımı isteyiniz.

Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Progesteron düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Progestan Ampul’ün (Enjeksiyonluk Progesteron) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz ilacın kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

 • ani hissizlik veya güçsüzlük, özellikle de vücudun bir tarafında;

 • ciddi baş ağrısı, baygınlık, görme, konuşma veya denge problemleri;

 • alışılmadık veya beklenmedik vajinal kanama;

 • bulanık görme, ani kısa süreli ya da tam görme kaybı;

 • migren baş ağrısı;

 • mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • ellerde, bileklerde veya ayaklarda şişlik;

 • depresyon belirtileri (uyku problemleri, güçsüzlük, halsizlik, ruh hali değişimleri).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • hafif mide bulantısı, ağız kuruluğu, karın ağrısı;

 • baş dönmesi, uyku hali, sersemlik;

 • hafif baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, yorgunluk;

 • yüzde veya vücutta aşırı kıllanma;

 • saç dökülmesi;

 • akne (sivilce);

 • kilo değişimleri;

 • enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişlik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Progesteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Progesteron ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Progesteron ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Progestan Ampul’ü (Enjeksiyonluk Progesteron) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Progestan Ampul fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Progestan Ampul ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Progestan Ampul ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Progestan Ampul’u asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Progestan Ampul’u sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Progestan Ampul ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.