Progestan Kapsül

İçerik: 
Progesteron
Marka İsmi: 
Progestan Yumuşak Kapsül

Progestan Kapsül (Progesteron) Nedir?

Progesteron yumurtlama ve adet döngüsünün düzenlenmesinde rol alan, önemli bir kadın cinsiyet hormonudur.

Progesteron henüz menapoza girmemiş ancak vücuttaki progesteron eksikliği yüzünden adet göremeyen kadınlarda adetin gerçekleşmesi için kullanılır. Progesteron ayrıca menapoz sonrası östrojen yerine koyma (replasman) tedavisi gören kadınlarda rahim astarının aşırı büyümesini engellemek için kullanılır.

Progestan Kapsül (Progesteron) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • adet düzensizlikleri;

 • adet öncesi sendromu*;

 • menapoz öncesi dönem ve / veya menapoz dönemi;

 • memeleri etkileyen iyi huylu hastalıklar;

 • hormon yetersizliğinden kaynaklanan kısırlık;

 • düşük tehlikesi veya belirli hormon yetmezliğine bağlı tekrarlayan düşüklerin önlenmesi;

 • belirli durumlarda erken doğum riskinin önlenmesi.

[ *adet öncesi sendromu (premenstrüel sendrom): Doğurganlık çağındaki kadınlarda, genellikle adet döngüsünün son haftasında adet kanamasından birkaç gün önce sinirlilik, depresyon, ödem, vücut ağırlığında artma, memelerde duyarlılık ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren durum.]

Progesteron burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Progestan Kapsül hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Progestan Kapsül (Progesteron) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan Progesteron kullanmayınız. Bu anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız, ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz.

Progesteron kullanımı kan pıhtısı, felç (inme), kalp krizi veya meme kanseri oluşma riskini arttırabilir.

Eğer nedeni bilinmeyen vajinal kanamanız varsa, ağır karaciğer yetmezliğiniz varsa, meme(leri)nizde tümör varsa, önceden geçirilmiş veya şu an mevcut beyin kanaması ya da damar içinde pıhtı oluşumu öykünüz varsa; bu ilacı kullanmayınız.

Progesteron bazen yalnızca kısa periyotlu kullanımlar için verilir, örneğin her adet döngüsü sürecinde 6 ila 12 günlük kullanım için. İlacın etkili olabilmesi için doz alım planına dikkatli şekilde uymanız çok önemlidir. Hiçbir dozu kaçırmamaya özen gösteriniz.

Progesteron düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Progesteron kalp hastalıkları veya bunamayı (demans) engellemek için kullanılmamalıdır, çünkü aslında Progesteron bu hastalıkların gelişme riskini arttırabilir.

Bu ilaç fıstık yağı içerir. Eğer fıstık ya da soyaya alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Progestan Kapsül (Progesteron) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Progesteron’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • nedeni belli olmayan vajinal kanama;

 • ağır karaciğer yetmezliği;

 • meme veya genital organlarda tümör varlığı veya şüphesi;

 • tespit edilmiş ölü düşük durumu;

 • önceden geçirilmiş veya şu an mevcut beyin kanaması ya da damar içinde pıhtı oluşumu.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Progesteron’u güvenli şekilde kullabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir:

 • migren;

 • astım;

 • şeker hastalığı (diyabet);

 • böbrek hastalığı;

 • kalp hastalığı, dolaşım problemleri;

 • ani hastalık nöbetleri veya epilepsi (sara);

 • depresyon öyküsü;

 • sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi koroner arter hastalığı için risk taşıyan faktörlerin varlığı.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Progestan Kapsül (Progesteron) Kullanabilir miyim?

Hamileyseniz doktorunuzun onayı olmadan Progesteron kullanmayınız. Progesteron kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza söyleyiniz.

Progesteron anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Progestan Kapsül (Progesteron) Kullanabilir miyim?

Progesteron düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Progestan Kapsül (Progesteron) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanma talimatı ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Progesteron bazen yalnızca kısa periyotlu kullanımlar için verilir, örneğin her adet döngüsü sürecinde 6 ila 12 günlük kullanım için. İlacın etkili olabilmesi için doz alım planına dikkatli şekilde uymanız çok önemlidir. Hiçbir dozu kaçırmamaya özen gösteriniz.

Kapsül formdaki Progesteron’u tercihen tok karnına, bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Progesteron belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Progesteron kullandığınızı bildiriniz.

Bu ilacı kullanımınız süresince doktorunuzun düzenli aralıklarla sizi görmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Eğer bir dozdan daha fazlasını almayı unutursanız doktorunuzu arayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Hemen acil servise başvurunuz veya acil sağlık yardımı isteyiniz.

Progestan Kapsül (Progesteron) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Progesteron düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Progestan Kapsül’ün (Progesteron) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz ilacın kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

 • ani hissizlik veya güçsüzlük, özellikle de vücudun bir tarafında;

 • ciddi baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, görme, konuşma veya denge problemleri;

 • hızlı veya çarpıntılı kalp atışları;

 • alışılmadık veya beklenmedik vajinal kanama;

 • migren baş ağrısı;

 • göğüste bir kitle;

 • depresyon belirtileri (uyku problemleri, güçsüzlük, halsizlik, ruh hali değişimleri).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • ağız kuruluğu, kusma, hazımsızlık, kabızlık;

 • akne (sivilce);

 • vücutta su birikimi;

 • idrar yolu enfeksiyonu;

 • vajinal kaşıntı, kuruluk veya akıntı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Progestan Kapsül (Progesteron) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Progesteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Progesteron ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Progesteron ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Progestan Kapsül’ü (Progesteron) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Progestan Kapsül fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Progestan Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Progestan Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Progestan Kapsül’ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Progestan Kapsül’ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Progestan Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.