Prolixin Decanoate Retard Ampul

İçerik: 
Flufenazin dekanoat
Marka İsmi: 
Prolixin Decanoate Retard Ampul

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin) Nedir?

Flufenazin birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır ve fenotiyazin grubu ilaçlar arasında yer alır. Flufenazin beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Flufenazin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (şizofreni).

Flufenazin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilacın kullanımı sırasında gözlerde, dudaklarda, dilde, yüzde, çenede, kollarda veya bacaklarda tike benzer kontrolsüz (istem dışı) kas hareketleri meydana gelirse ilacın kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar tehlikeli yan etkilerin erken belirtileri olabilir.

Eğer Flufenazin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da beyninizde hasar varlığı ya da şüphesi varsa, karaciğerinizde hasar varsa, kan ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da şiddetli bir depresyon geçiriyorsanız ya da yüksek dozda hipnotik grubu bir ilaç [deksmedetomidin (Precedex); doksilamin süksinat (Unisom); melatonin (Melatonina); midazolam (Demizolam, Dormicum); zopiklon (İmovane); vb. ] alıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Flufenazin komada olan hastalara verilmez.

Eğer kalp – damar rahatsızlığınız, karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, yüksek tansiyonunuz, göz tansiyonu (glokom) hastalığınız, ağır solunum problemleriniz, geçmişte yaşanmış veya şu an mevcut meme kanseri rahatsızlığınız, böbrek üstü bezi tümörü, prostat büyümesi, idrar yapma problemleriniz, geçmişte yaşanmış hastalık nöbetleri (epilepsi gibi) öykünüz, epilepsi veya parkinson hastalığınız varsa ya da daha önce Flufenazin veya benzer diğer ilaçların kullanımı sırasında ağır yan etkilere maruz kaldıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Flufenazin kullanmadan önce doktorunuza kullandığınız diğer tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

Bu ilaç hamilelik testlerinde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Flufenazin kullandığınızı söyleyiniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Flufenazin alkolün etkilerini artırabilir.

Daha yaşlı yetişkinlerin bu ilacın muhtemel yan etkilerine maruz kalmaları daha olasıdır.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe Flufenazin 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Flufenazin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • beyinde hasar varlığı ya da hasar olduğu şüphesi;

 • karaciğerde hasar varlığı;

 • kan ile ilgili bir rahatsızlık;

 • şiddetli bir depresyon geçiriyor olmak;

 • yüksek dozda hipnotik grubu bir ilaç [deksmedetomidin (Precedex); doksilamin süksinat (Unisom); melatonin (Melatonina); midazolam (Demizolam, Dormicum); zopiklon (İmovane); vb. ] kullanımı;

 • 12 yaşın altında olmak.

Eğer fenotiyazin grubu diğer ilaçlara [asepromazin maleat (Plegicil); klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ] alerjiniz varsa Flufenazin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumda Flufenazin’e de alerjiniz olabilir. Doktorunuza geçmişteki tüm alerjilerinizi anlatınız.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Flufenazin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp – damar hastalığı veya yüksek tansiyon;

 • geçmişte yaşanmış ani hastalık nöbetleri öyküsü;

 • epilepsi (sara);

 • parkinson hastalığı;

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • ağır astım, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), veya diğer solunum problemleri;

 • geçmişte yaşanmış veya şu an mevcut meme kanseri öyküsü;

 • böbrek üstü bezi tümörü (feokromasitoma);

 • prostat büyümesi veya idrar yapma problemleri;

 • göz tansiyonu (glokom) hastalığı;

 • Flufenazin veya diğer herhangi bir fenotiyazin grubu ilaç [asepromazin maleat (Plegicil); klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ] kullanımı sırasında geçmişte veya yakın zamanda ağır bir yan etkiye maruz kalma durumu.

Eğer Flufenazin kullanımı sırasında aşırı sıcağa, aşırı soğuğa veya böcek ilaçlarına maruz kalma olasılığınız varsa doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin) Kullanabilir miyim?

Flufenazin'in anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Flufenazin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin) Kullanabilir miyim?

Flufenazin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan Flufenazin kas içine veya deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Flufenazin’i kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızın düzenli kan tahlilleri ile kontrol edilmesi gerekebilir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bu ilaç hamilelik testlerinde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Flufenazin kullandığınızı söyleyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse belirli bir süre önceden cerrahınıza Flufenazin kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.

Uzun dönemli Flufenazin kullanımından sonra ilacın kullanımını aniden durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını aniden durdurursanız hoş olmayan geri dönüş (yoksunluk) semptomları ile karşılaşabilirsiniz. Flufenazin kullanımını durduracağınız zaman geri dönüş semptomlarını (yoksunluk) nasıl önlemeniz gerektiği konusunda doktorunuz ile görüşünüz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız ve ne yapmanız gerektiği konusunu danışınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Ağız kuruluğu, düşük tansiyon, sersemlik, huzursuz veya telaşlı hissetme, heyecan, kaslarda sertleşme, kalp hızında değişimler, bilinç bulanıklığı veya koma.

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Flufenazin alkolün etkilerini artırabilir.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Güneş ışınlarına veya solaryum ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Flufenazin cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıkları oluşabilir. Eğer dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 15 faktör güneş kremi kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi ağır yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz:

 • gözlerde, dudaklarda, dilde, yüzde, çenede, kollarda veya bacaklarda tike benzer kontrolsüz (istem dışı) kas hareketleri;

 • huzursuz, sinirli, telaşlı, heyecanlı hissetme;

 • görme ile ilgili problemler,

 • ışığa karşı aşırı duyarlılık;

 • kolay kanama ve çürük oluşumu, ağız, dişetleri ve boğaz ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri;

 • mide bulantısı, karın ağrısı, cilt döküntüsü (isilik vb.), sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • yüksek ateş, kaslarda kasılmalar, istemli hareketleri yapmada zorluk, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları;

 • normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

 • memelerde şişme veya akıntı;

 • garip rüyalar;

 • bulanık görme, başağrısı;

 • adet (menstrüel) periyotlarında değişiklikler;

 • kiloda değişiklik;

 • hafif kaşıntı veya cilt döküntüsü (isilik vb.);

 • ağız kuruluğu veya burun tıkanıklığı;

 • bulantı, iştah kaybı;

 • kabızlık;

 • iktidarsızlık, kadınlarda cinsel istekte azalma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Soğuk algınlığı veya alerji varlığında kullanılan ilaçlar, yatıştırıcılar, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbet ilaçları, depresyon ilaçları veya anksiyete ilaçları Flufenazin ile etkileşime girebilir ve sağlık problemlerine ya da yan etkilerin artmasına sebep olabilir. Eğer bu gibi ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız ya da başka bir antipsikotik* ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

(*antipsikotikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); asepromazin maleat (Plegicil); haloperidol (Norodol, Leptol); pimozid (Nörofren); trifluoperazin (Stilizan); vb. ])

Ayrıca eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Flufenazin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Flufenazin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Prolixin (Enjeksiyonluk Flufenazin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Flufenazin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Sıvı formdaki ilacın donmasına izin vermeyiniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Prolixin Decanoate Retard Ampul ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Prolixin Decanoate Retard Ampul ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Prolixin Decanoate Retard Ampul 'u asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Prolixin Decanoate Retard Ampul 'u sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Prolixin Decanoate Retard Ampul ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.