Propecia Tablet

İçerik: 
Finasterid
Marka İsmi: 
Propecia Film Tablet

Propecia (Finasterid) Nedir?

Finasterid’in bazı formları genetik yatkınlığı olan hastalarda erkek tipi saç dökülmesine karşı kullanılır. Bazı formları ise iyi huylu prostat büyümesi’nde (BPH)* kullanılır.

Finasterid testosteronun vücutta dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünü engeller. DHT iyi huylu prostat büyümesinin (BPH) gelişiminde rol oynar.

Finasterid ayrıca kafatası ve kandaki DHT seviyelerini düşürür. Böylece erkek tipi saç dökülmesinin gelişmesinde anahtar rol oynayan bir faktörü engeller.

[ *iyi huylu prostat büyümesi (BPH): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

Propecia (Finasterid) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • erkeklerde görülen orta veya hafif derecedeki erkek tipi saç dökülmesi.

Finasterid burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Propecia Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Propecia (Finasterid) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Finasterid kesinlikle kadınlar veya çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Finasterid cilt tarafından emilebilir, bu yüzden Finasterid tabletlerin kadınlar ve çocuklar tarafından ellenmesine izin verilmemelidir.

Finasterid kadınlarda kullanılmasa da, hamilelik sırasında ilaca maruz kalan kadınlarda doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamile olan veya hamile olabilecek kadınlar Finasterid tabletlere dokunmamalıdırlar. Eğer bir kadın kırılmış veya ezilmiş bir tablete yanlışlıkla temas ederse temas eden bölgeyi hemen sabun ve su ile yıkayınız.

Eğer eşiniz hamileyse veya hamile kalma ihtimali varsa, Finasterid kullanımınız süresince prezervatif ya da başka bir bariyer korunma yöntemi kullanınız. Çok düşük miktarda ilaç sperme geçebilir. Bu da erkek bebeklerin cinsiyet organlarının normal gelişimine etki edebilir.

Eğer Finasterid’e benzer bir ilaç olan Dutasterid’e (Avodart) daha önce alerjik reaksiyon gösterdiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Finasterid kullanımı prostat kanseri gelişme riskini arttırabilir. Doktorunuz, Finasterid’i güvenli bir şekilde kullanmanızı engelleyebilecek durumlar olup olmadığından emin olabilmek için size testler uygulayacaktır.

Eğer göğsünüzde kitle, ağrı, meme başından akıntı veya daha farklı değişiklikler varsa hemen doktorunuzu arayınız. Bunlar erkek meme kanseri belirtileri olabilir.

Bu ilaç laktoz (süt şekeri) içerir. Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız bu hususa dikkat ediniz.

Propecia (Finasterid) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Finasterid’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Finasterid kesinlikle kadınlar veya çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Finasterid cilt tarafından emilebilir, bu yüzden Finasterid tabletlerin kadınlar ve çocuklar tarafından ellenmesine izin verilmemelidir.

Finasterid’i güvenli şekilde kullanabileceğinizden emin olabilmek için, eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza söyleyiniz:

 • prostat kanseri;

 • idrar yapamama;

 • idrarı vücut dışına atan kanalda daralma;

 • idrar kesesi (mesane) kasında problem, mesanenin kasılamaması;

 • karaciğer hastalığı veya karaciğer enzimleri testlerinde anormal sonuçlar;

 • Finasterid’e benzer bir ilaç olan Dutasterid’e (Avodart) daha önce alerjik reaksiyon göstermiş olmak.

Finasterid kullanımı prostat kanseri gelişme riskini arttırabilir. Doktorunuz, Finasterid’i güvenli bir şekilde kullanmanızı engelleyebilecek durumlar olup olmadığından emin olabilmek için size testler uygulayacaktır.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Propecia (Finasterid) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Finasterid kadınlarda kullanılmasa da, hamilelik sırasında ilaca maruz kalan kadınlarda doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamile olan veya hamile olabilecek kadınlar Finasterid tabletlere dokunmamalıdırlar. Eğer bir kadın kırılmış veya ezilmiş bir tablete yanlışlıkla temas ederse temas eden bölgeyi hemen sabun ve su ile yıkayınız.

Eğer eşiniz hamileyse veya hamile kalma ihtimali varsa, Finasterid kullanımınız süresince prezervatif ya da başka bir bariyer korunma yöntemi kullanınız. Çok düşük miktarda ilaç sperme geçebilir. Bu da erkek bebeklerin cinsiyet organlarının normal gelişimine etki edebilir.

Araç ve Makine Kullanırken Propecia (Finasterid) Kullanabilir miyim?

Finasterid’in araç ve makine kullanma yeteneğini etkilemesi beklenmez. Ancak yine de ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Propecia (Finasterid) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Finasterid aç karnına veya yemeklerle birlikte alınabilir.

İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacınızı hergün aynı saatte alınız.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden ve vücudunuzda zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için doktorunuzun sık sık kan tahlilleri yapması gerekebilir. Doktorunuz ayrıca prostat kanserini kontrol etmek için prostat spesifik antijen (PSA) testleri de yapacaktır. Doktorunuzu düzenli olarak ziyaret ediniz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Finasterid’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende kullanmaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Hemen acil servise başvurunuz veya acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Propecia (Finasterid) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Propecia’nın (Finasterid) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz doktorunuza bildiriniz:

 • cinsel istekte azalma;

 • ereksiyon zorluğu;

 • boşalma problemleri.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • göğüste yumuşama ve büyüme;

 • testislerde ağrı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Propecia (Finasterid) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Finasterid ile etkileşebilecek çeşitli ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Propecia’yı (Finasterid) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Finasterid’i oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Propecia Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Propecia Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Propecia Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Propecia Tablet’i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Propecia Tablet’i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Propecia Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.