Rasilez Film Kaplı Tablet

İçerik: 
Aliskiren hemifurat
Marka İsmi: 
Rasilez Film Kaplı Tablet
Bilgi: 
(Rasilez Film Kaplı Tablet 150 mg; her bir film kaplı tablet 150 mg Aliskiren baza eşdeğer 165.75 mg Aliskiren hemifurat içerir. Rasilez Film Kaplı Tablet 300 mg; her bir film kaplı tablet 300 mg Aliskiren baza eşdeğer 331.50 mg Aliskiren hemifurat içerir.)

Rasilez (Aliskiren) Nedir?

Aliskiren yüksek kan basıncı varlığında kullanılan, kan basıncı düşürücü (tansiyon düşürücü) bir ilaçtır. Antihipertansif olarak da adlandırılır. Aliskiren kan damarlarını daraltarak (büzerek) tansiyonun yükselmesine sebep olan ‘’anjiyotensin II’’ isimli maddenin vücuttaki miktarını azaltarak çalışır.

Aliskiren aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

  • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Aliskiren burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Rasilez Film Kaplı Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Rasilez (Aliskiren) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Aliskiren hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir, özellikle de hamileliğin son 6 aylık döneminde kullanıldığında. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Eğer böbrek hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), gut (damla hastalığı) veya kalp hastalığınız varsa ya da düşük tuzlu bir diyet uyguluyorsanız Aliskiren kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Eğer Aliskiren’i yemeklerle birlikte alıyorsanız çok yağlı yiyecekler yemekten kaçınınız. Yağlar Aliskiren’in vücutta emilimi zorlaştırabilir.

Bazı durumlar veya rahatsızlıklar tansiyonunuzun (kan basıncının) çok fazla düşmesine sebep olabilir. Bunlardan bazıları kusma, ishal, aşırı terleme, kalp hastalığı, diyaliz, düşük tuzlu diyet veya idrar söktürücü kullanımı gibi durumlardır. Aliskiren kullanımı sırasında içmeniz gereken sıvıların miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Eğer uzun süredir devam eden ve ishal veya kusmaya sebep olan bir hastalığınız varsa doktorunuza bildiriniz.

Rasilez (Aliskiren) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Aliskiren'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da gebelik ve/veya emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir:

  • böbrek hastalığı (veya diyaliz tedavisi görüyor olmak);

  • kalp hastalığı;

  • diyabet (şeker hastalığı);

  • düşük tuzlu bir diyet uyguluyor olmak;

  • gut (damla hastalığı);

  • siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral) kullanımı;

  • idrar söktürücü¹ bir ilaç kullanımı.

[ ¹idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.]

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Rasilez (Aliskiren) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Aliskiren hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir, özellikle de hamileliğin son 6 aylık döneminde kullanıldığında. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız. Aliskiren'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Rasilez (Aliskiren) Kullanabilir miyim?

Aliskiren düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Rasilez (Aliskiren) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Aliskiren’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz ancak her gün aynı saatte alınız. Eğer Aliskiren’i yemeklerle birlikte alıyorsanız çok yağlı yiyecekler yemekten kaçınınız. Yağlar Aliskiren’in vücutta emilimi zorlaştırabilir.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte, bütün halde alınız. Aliskiren tableti kırmayınız, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacınızı tercihen sabahları alınız.

Bazı durumlar veya rahatsızlıklar tansiyonunuzun (kan basıncının) çok fazla düşmesine sebep olabilir. Bunlardan bazıları kusma, ishal, aşırı terleme, kalp hastalığı, diyaliz, düşük tuzlu diyet veya idrar söktürücü kullanımı gibi durumlardır. Aliskiren kullanımı sırasında içmeniz gereken sıvıların miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Eğer uzun süredir devam eden ve ishal veya kusmaya sebep olan bir hastalığınız varsa doktorunuza bildiriniz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Aliskiren kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Aliskiren kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Baş dönmesi hissi veya bayılma.

Rasilez (Aliskiren) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve Aliskiren’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Aliskiren kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Rasilez (Aliskiren’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); ağır karın ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

  • İshal.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

  • cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Rasilez (Aliskiren) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Aliskiren kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Aliskiren ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Aliskiren ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Rasilez (Aliskiren’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Rasilez Film Kaplı Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Rasilez Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Rasilez Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Rasilez Film Kaplı Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Rasilez Film Kaplı Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Rasilez Film Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.