Reçetesiz Ağrı Kesici Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağrılı kaslarınız, şiddetli baş ağrılarınız mı var? Eliniz doğrudan ağrı kesicilere gitmeden önce bir durup düşünün. Hangi ilacı aldığınızı, ilaçların yan etkilerinin neler olduğunu iyice araştırın. Her zaman bir ilaç kullanırken prospektüsü okuyun ve oradaki direktifleri takip edin.

Reçetesiz Ağrı Kesici Çeşitleri:

Ağrı kesicilerin iki ana çeşidi vardır; birincisi Asetaminofen (Parasetamol) ve ikincisi NSAİİ olarak da bilinen ağrı kesici non-steroid anti-inflamatuar ilaçlardır. İkiçeşit deateş düşürmeye yardımcı olur.NSAİİ’lar ibuprofen, asetilsalisilikasit, naproksensodyum şeklinde sıralanabilir.Ağrı kesiciler tablet, sıvı gibi birçok farklı formda bulunabilir.

Yaş, Ağrı Kesicilerin Güvenliğini Etkiliyor:

Yıllar önce ateşi yükselen, hastalanan çocuklara ebeveynler asetilsalisilikasit veriyordu.Fakat şimdi, doktorlar Reye sendromu hakkında daha bilinçliler.Reye sendromu nadir görülen fakat beyni, böbrekleri ve karaciğeri etkileyen ciddi bir durumdur.Çocuklarda reye sendromuna yol açan asetilsalisilikasit çocuklara kesinlikle verilmemelidir.Hasta çocuklar yaşlarına ve kilolarına göre doğru doz verildiği takdirde İbuprofen ve Asetaminofeni güvenli bir şekilde alabilirler. Reçetesiz ilaçlara ilerleyen yaşlarda da dikkat edilmelidir, çünkü yetişkinlerde bu ilaçlar yan etkilerini daha belirgin şekilde gösterir.

İçkiler ve Ağrı Kesiciler:

Alkol ile reçetesiz ağrı kesicilerin birlikte alınması oldukça tehlikelidir, ölümle sonuçlanır. Ağrı kesiciler gibi bir çok ilaç tedavisi sırasında alkol kullanılmaması önemle belirtiliyor.Prospektüsleri mutlaka okuyun ve direktiflere uyun.

Ağrı Kesiciler Kan Basıncını Artırır:

Bazı reçetesiz ağrı kesiciler, bazı yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir ve kan basıncını artırır ya da daha önceden tanı konmamış hastalarda da kanbasıncını artırabilir. Eğer reçeteli yüksek tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, kan basıncınızı düzenli olarak izlemeniz gerekmektedir ve reçetesiz ağrı kesiciler için en iyisinin ne olacağını öğrenmek için doktorunuza danışın.

Ağrı Kesicilere Karşı Mide Duyarlı Olabilir:

İbuprofen ve naproxen sodyum gibi NSAİİ ağrı kesiciler bağırsaklar için zararlıdır. Bu ilaçlar midenizde ülser, mide kanaması gibi hastalıklara sebep olur ya da var olan hastalığınızı şiddetlendirir. Eğer NSAİİ ağrı kesicilerinden birini kullanmak zorundaysanız en düşük dozu kısa zaman için yemekle birlikte alarak midenizi en az hasarla korumaya özen gösterin. Eğer NSAİİ ilaçlarını her gün almanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

Böbrekleriniz Ağrı Kesiciler ile Normalden Fazla Çalışır:

Böbrekler çok fazla çalışan organlardır. Böbrek atıkları filtreler ve sıvı ve elektrolit dengesini korur, ama NSAİİ ilaçları böbreğin bu işlevini yapmasını zorlaştırabilir.Bu ilaçların düzenli kullanımı, böbrek hastalıklarını kötüleştirir ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.Kronik böbrek hastalığı varsa, herhangi bir NSAİİ ağrı kesici ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın.Sizin için böbrek dostu alternatifler mevcut olabilir.

Kalbiniz Ne Kadar Sağlıklı?

Reçetesiz ağrı kesiciler kalp sorunları olan insanlar için iki ucu keskin bir bıçak olabilir. Günlük düşük doz asetilsalisilikasit, bir inme veya kalp krizini önleyebilir, kan pıhtılaşmasını engelleyebilir. Öte yandan, özellikle yüksek dozlarda uzun süreli aspirin olmayan NSAID kullanımı, aspirinin kan inceltici etkisi ile karışabilir. Ayrıca kan basıncının artması, kalp krizi veya inme riskini artırabilir. Kalp hastalığı veya yüksek kan basıncı olan kişiler, NSAID almadan önce doktoruna danışmalıdır. Genellikle böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, ya da karaciğer sirozu olan kişiler için tavsiye edilmez.

İlacınızı Tanımak İçin Prospektüsleri Okuyun:

Reçetesiz bir çok çeşit ağrı kesici vardır.Doğru olanı seçmek için prospektüsleri detaylı bir şekilde okumanız gerekir.Doz aşımından kaçınmak için aktif maddeler listesine bakın.Prospektüsü okumak aynı zamanda ilaca karşı alerjiniz olup olmadığınızı anlamak açısından da önemlidir.

Karaciğer İçin Tehlike Oluşturan Ağrı Kesiciler:

Asetominofenler prospektüs ve direktiflere uyulduğu sürece güvenli ve etkili ilaçlardır.Fakat her ilaç risk taşır. Asetominofenler ağrılarda etkili olmasının yanı sıra karaciğerde hasarlara sebep olabilir.Yüksek dozda asetominofen karaciğer hastalıklarına yol açar.Bu nedenle prospektüsleri çok dikkatli okuyup yazanlara uymalısınız. Karaciğer hastalıklarını engellemek için önerilen dozdan fazlası kesinlikle alınmamalıdır.İlaç kullanımı sırasında alkol kullanılmamalıdır. En kısa sure içinde en az dozu kullanmaya özen gösterin. Siroz hastalarının NSAİİ ilaçlarından kesinlikle kaçınmaları, asetominofeni ise en düşük dozda kullanmaları gerekir.Sağlığınız için size en uygun ilacı doktorunuz belirleyebilir.

Hamilelik Ve Ağrı Kesiciler:

Hamile olduğunuzda, vücudunuza giren hemen her şey bebeğinize de ulaşır.Ağrı kesiciler hamileliğin ilk üç ayında kesinlikle önerilmez.Eğer ağrınız varsa, size rahatsızlık veren nedeni bulun.Masaj, sıcak torba gibi küçük ev teknikleri de ağrınızı azaltabilir. Herhangi bir ağrı kesici almadan önce, siz ve bebeğiniz için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

İlaç Etkileşimleri:

Bazı ilaçlar birlikte kullanılamazlar. Karışamayan iki ilaç tehlikeli etkileşimlere sebep olabilir.Örneğin, NSAİİ, kan inceltici varfarin ile kanama riskini artırabilir. Ve asetaminofen de bu etkileri artırabilir.Yaşamı tehdit eden bazı ilaç etkileşimleri olabileceğinden, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, bitkisel ilaçlar kullanılırken bütün ilaçlar ve takviyeleri hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışın.


İlgili Makaleler;

İlaç Alkol Etkileşimi Öldürdü

İlaç Ölçekleri ile İlgili Pratik Bilgiler

İlaçlar Aç mı Tok mu?

İlaç Alerjisi Ölüme Sebep Oldu

BID, CR, FORTE, MR Kısaltmaları Hangi Anlama Geliyor?

İlaç Alkol Etkileşimleri

Doktorunuza / Eczacınıza Kendinizi Yeterince Anlatıyor musunuz?