Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

Ortak Bir Problem: Saç Dökülmesi

Amerikan Alopesi Derneği’ne göre erkeklerin %85’ininin saçında ellili yaşlara geldiklerinde önemli bir incelme görülüyor. Hatta bazı erkeklerde bu durum çok daha genç yaşlarda gerçekleşiyor ve erkeklerin bir kısmı 21 yaşına gelmeden saçlarını kaybetmeye başlıyor.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Nedir?

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin %95’i genetik bir özellik olan erkek tipi kellikten kaynaklanmaktadır. Erkek tipi kelliğe sebep olan gen, ebeveynlerin herhangi birinden çocuğa aktarılabilir. Ayrıca belirli ilaçlar, çok fazla A vitamini tüketmek, yeterli protein tüketmemek, çeşitli hastalıklar ve stres de saç dökülmesine sebep olabilir.

Şapka takmak veya elin saçlar arasında dolaştırılması kelliğe sebep olmaz. Saçları taramak, fırçalamak, bükmek veya şekil vermek de saç dökülmesine sebep olmaz. Ancak saçlarda kırılma oluşumunu önlemek için saça çok hoyrat davranmaktan kaçınılmalıdır.

Sigara İçmek Saç Dökülmesine Sebep Olur mu?

Yapılan birçok çalışmada sigara kullanımı ile erkek tipi saç dökülmesinin hızlı bir şekilde ilerlemesi arasında kayda değer bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Buna dayanılarak sigara kullanımı saç dökülmesi nedenleri arasında söylenebilir.

Erkek Tipi Kellik Nedir? Neden Oluşur?

Erkek tipi kellikte saç çizgisi geriye doğru çekilir. Tepe bölgesinde bulunan saçlar incelir ve tepe bölgesinde dökülme gerçekleşir.

Erkek tipi kellik kalıtımsal bir sorundur ve genetik olarak kodlanmış dihidrotestesteron (DHT) hormonunun etkilerine hassasiyet sonucu gelişir. DHT hormonu saç köklerinin büzülmesine neden olur. Bir süre sonra saç kökleri o kadar büzülüp daralır ki içlerinde saç gelişip büyüyemez.

Saç Dökülmesi Bir Hastalık İşareti midir?

‘’Alopesi’’ olarak bilinen saç dökülmesi genellikle sağlık açısından önemli bir problemin işareti değildir. Ayrıca sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak kelliğin insanları daha yaşlı gösterdiği düşüncesi saç dökülmesi yaşayan kişilerin ortak bir endişesidir.

Sahip Olduğunuz Saçlarınızı Kaybetmemeye Özen Gösterin

Saç dökülmesini önlemek dökülen saçları geri getirmekten daha kolaydır. Piyasada bulunan çeşitli ilaç ve/veya dermokozmetiklerden faydalanılarak saç dökülmesi önlenebilir. Yalnız ürün seçiminde dikkatli olmak gerekir. Çünkü mucizevi bir şekilde saç dökülmesini önlediklerini ileri süren veya saç çıkarttıklarını iddia eden ürünlerin birçoğu sadece yalandan ibarettir. Saç dökülmesini başarılı bir şekilde önlemek için seçeceğiniz ürünler konusunda doktorunuza ve/veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı İlaç Kullanımı

Her ne kadar erkek tipi kelliği tamamen ortadan kaldırmanın belirli bir yolu olmasa da bazı ilaçlar kullanılarak saç dökülmesi yavaşlatılabilir. Eczanelerde bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar bu amaç doğrultusunda tercih edilebilir. Bu ilaçlar erkeklerde görülen saç dökülme hızını yavaşlatır, hatta bazı erkeklerde yeni saçlar çıkmasını sağlayabilir. Saç dökülmesi ilaç tedavisi ile bir kere durdurulduğunda, kaybedilen saçlar geri döner.

Peruk Kullanımı

Saç dökülmesi sorunu yaşayan bazı erkekler peruk kullanımını tercih eder. Piyasada çeşitli kalite ve fiyatta çeşitli peruklar bulunmaktadır. Ancak başarılı bir sonuç için peruk seçimini özenle ve dikkatle yapmak gerekir. Seçilen peruğun; saç rengi, saç teli kalınlığı ve saç türü (düz, dalgalı, kıvırcık, vd.) ile uyuşması önemlidir. Ayrıca peruklara düzenli bakım yaptırmayı da ihmal etmemek gerekir.

Saç Nakli Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç nakli kellik sorunu yaşayan erkeklerin tercih ettiği başka bir çözüm yöntemidir. Saç nakli diğerlerine göre pahalı bir yöntemdir ve pek çok prosedürü içerir. Ancak doğru eller tarafından uygulandığında yüzde yüze yakın sonuç verir.

Saç naklinde doktorlar doğal bir görünüm elde etmek için kafanın arka ve yan taraflarında bulunan sağlıklı saç köklerini kafanın tepe bölümüne taşır. Saç naklinden 1 ay sonra nakil olan saçların büyük bir kısmı dökülür ancak yerlerine yeni saçlar gelişir. 6 ay içerisinde ise saçlar doğal bir görünüm kazanır.

Saç Dökülmesi Çözümsüz Bir Sorun Değildir

Saç dökülmesi günümüzde pek çok kişinin özellikle de erkeklerin yaşadığı yaygın bir problemdir. Ancak düzenli beslenme, uygun ilaç ve dermokozmetiklerden yardım alma, sağlığı korumaya özen gösterme ve stresten uzak durma gibi yöntemlerle mümkün olduğu kadar geciktirilebilir. Tüm önlemlerin alınmasına rağmen kellik kapıyı çaldığında ise peruklardan veya saç naklinden faydalanılabilir. Önemli olan saç dökülmesinin çözümsüz bir sorun olmadığının unutulmamasıdır.

Ecz. Z. Kübra Özden

Kaynaklar
Diğer Kaynaklar: 
WebMD