Sandace Tablet

İçerik: 
Ramipril
Marka İsmi: 
Sandace Tablet

Sandace (Ramipril) Nedir?

Ramipril ACE inhibitörü grubu ilaçlardan biridir. ACE ‘’anjiyotensin dönüştürücü enzim’’ anlamına gelmektedir.

Ramipril aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • kalp yetmezliği;

 • kalp krizi sonrası ölüm riskinin azaltımı.

Ramipril burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sandace (Ramipril) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğerhamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Ramipril hamilelik sırasında kullanıldığında bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Ramipril’in olası yan etkilerini artırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Ramipril kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücutta su kaybına (dehidrasyon) sebep olabilir. Bu durum Ramipril alırken, çok düşük tansiyona (düşük kan basıncı), elektrolit düzensizliklerine veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu ilacı kullanırken her gün bol miktarda su içiniz.

Sandace (Ramipril) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Ramipril'e veya diğer ACE inhibitörlerine [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb. ] alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Ramipril kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek rahatsızlığı (veya diyaliz tedavisi görmek);

 • karaciğer rahatsızlığı;

 • kalp rahatsızlığı veya konjestif kalp yetmezliği;

 • diyabet (şeker hastalığı); veya

 • Marfan Sendromu, Sjögren Sendromu, iltihaplı eklem romatizması gibi bağ dokusu hastalıkları.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da Ramipril’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Sandace (Ramipril’i) Kullanabilir miyim?

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik sürecinde Ramipril kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız . Ramipril anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Sandace (Ramipril’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz..

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Ramipril yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilir.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücutta su kaybına (dehidrasyon) sebep olabilir. Bu durum Ramipril alırken, çok düşük tansiyona (düşük kan basıncı), elektrolit düzensizliklerine veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu ilacı kullanırken her gün bol miktarda su içiniz.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca böbrek veya karaciğer fonksiyonlarının da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz, Ramipril kullandığınızı yeterli bir süre önceden cerrahınıza bildiriniz. Kısa bir süre için ilacınızı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Ramipril kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Ramipril’i kullanmayı bırakmayınız ve ilacınızı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Ramipril’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: aşırı derecede baş dönmesi, sersemlik hissi veya bayılma.

Sandace (Ramipril) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Ramipril’in olası yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Ramipril kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Sandace (Ramipril’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); şiddetli karın ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • sersemlik hissi, bayılma;

 • normalden az veya çok idrar yapma veya hiç idrar yapmama;

 • ateş, titreme, üşüme, vücut ağrısı, grip belirtileri;

 • soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu;

 • yorgunluk hissi, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, çarpıntı veya düzensiz kalp atışı;

 • şişlik, ani kilo alma;

 • göğüs ağrısı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • öksürük;

 • baş dönmesi, uyuşukluk hali, baş ağrısı;

 • uyku problemleri (uykusuzluk);

 • cinsel dürtü ve istekte azalma, iktidarsızlık, orgazm yaşamada zorluk;

 • mide bulantısı, kusma;

 • hafif cilt kaşıntısı veya döküntüsü.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Sandace (Ramipril) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Ramipril kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ramipril kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da dozaj ayarlamaları veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu liste Ramipril ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ramipril ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Sandace (Ramipril’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Ramipril’i oda sıcaklığında nem ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Sandace Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Sandace Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Sandace Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Sandace Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Sandace Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.