Selülit Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Ne Derece Etkili?

Günümüzde bir çok kadın - ve bazı erkekler - selülit problemi yaşamakta. Selülit tıbbi bir mesele gibi dursa da aslında deri altındaki yağdan başka bir şey değil. Pürüzlü görünümün nedeni ise deri altındaki yağın derinin altındaki bağ dokuya baskı yapması.

Selülit her ne kadar zararsız olsa da bir çok kadın tonlarca para harcayarak selülitten kurtulmak için çaba sarf etmekte.

Esasında selülitinizin olması aşırı kilolu oluğunuz anlamına gelmez. Zayıf kişilerde de selülit oluşabilir. Ancak gerçekten kiloluysanız kilo vermek selülitlerinizi azaltacaktır.

Peki selülit kimlerde ve neden oluşur?

Selülit tedavisinde uygulanan yöntemler gerçekten etkili mi?

Selülitin Nedenleri

Kadın olmak selülit oluşmasında 1. faktördür.

Selülitin oluşmasına neden olan diğer en büyük neden ise genetik faktörlerdir. Eğer ailenizdeki diğer bayanlarda selülit varsa, sizin de selülitli bir vücuda sahip olmanız olasıdır.

Selülite yol açan diğer etmenler ise aşağıda yer almaktadır:

  • Dengesiz beslenme
  • Yavaş metabolizma
  • Fiziksel aktivite yetersizliği
  • Hormonal değişimler
  • Yeterince su tüketmeme - susuz kalması
  • Vücuttaki yağ oranı
  • Deri kalınlığı ve rengi

Selülit Tedavileri:

Selüliti azaltmak için birçok ürün ve tedavi yöntemi olsa da, birçoğunun başarılı olduğuna veya etkisini uzun süreli muhafaza ettiğine dair çok az kanıt var. Birçok kadının bir umutla yöneldiği bu yöntemler bilinçsiz uygulanmaları halinde hayalkırıklıklarına ve tehlikeli sonuçlara yol açabilirler.

Selülit Kremleri

Birçok selülit kremi astım hastalarının tedavisinde kullanılan aminofilin adlı maddeyi içerir. Bu madde cilt altındaki yağı eritip derinin düzleşmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Bu kremlerin işe yarar olduğu konusunda yeterli kanıt yoktur ve sağlığınıza zararlı olabilirler.

Aminofilin içerikli kremler dolaşım problemleri olan kişiler için risk oluşturabilir. Dahası, aminofilin bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Liposuction

Liposuction cerrahi bir operasyon olup, derinin hemen altındaki yağın - selülitin değil - alınmasıdır.

Amerikan Cilt Akademisinin bir uyarısına göre; liposuction, ciltte daha fazla çökmeye yol açarak selüliti daha kötü bir hale getirebilir.

Mezoterapi

Mezoterapinin esas ortaya çıkış amacı, iltihabi cilt hastalıklarında görülen ağrının giderilmesidir. Mezoterapi uygulamasında derinin altındaki dokuya vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler enjekte edilir. Mezoterapi selülitli görünümü biraz iyileştirse dahi, şişme, enfeksiyon ve düzensiz şekillenmeler gibi yan etkilerin görülmesi açısından risklidir.

Masaj ve Spa

Masaj ve spa terapileri ciltteki selülit görünümünü geçici olarak düzeltseler de selüliti mevcut olduğu bölgeden uzaklaştırmada etki değildirler. Ayrıca etkileri kısa sürelidir.

Araştırma Aşamasında Olan Yöntemler

Mevcut yöntemler selüliti tam olarak gidermede başarılı olamasalar da doktorlar yeni yöntemler için araştırmalarını sürdürmekteler.

Kızıl ve kızılötesi ışınların diyotlara emilimini sağlayan yeni bir tedavi yöntemi ile belirli bazı dalga boyları ile yağların küçültülebilmesi söz konusu. Ayrıca bu yeni yöntemin roller ve suction kullanımı ile kombine edilmesi planlanmakta. Böylece ciltteki pürüzlü görünümden sorumlu olan bağ dokusundaki fibröz bantların yumuşatılması ve cilt görünümünün düzeltilmesi amaçlanmakta.

Gelecek için umut vaad eden çalışmalar olsa da şu an için en iyi seçenek fiziksel aktivite ve kilo vermek olarak gözükmekte.

Uzmanlara göre aerobik ve esneme hareketleri selülitlerden kurtulmada yapılması gereken temel uygulamalardan biri. Ayrıca lifli gıdalar, meyve ve sebze içerikli sağlıklı bir diyet de oldukça önemli.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Konular:

Zayıflama Haplarının Plasebo Haplardan Daha Etkili Olmadığı İspatlandı!

Cilt Tipiniz Hangisi?

Solaryum, Bronzlaşma ve Güneş Kaynaklı Rahatsızlıklar

Fazla Kilolar ve Zararları

Kaslı ve Sağlıklı Bir Vücut Hayal Değil

Solaryum, Bronzlaşma ve Güneş Kaynaklı Rahatsızlıklar

Tırnak Sağlığınız Vücut Sağlığınızı Anlatır

Kaynaklar