Serperil Tablet

İçerik: 
Perindopril tert- butilamin
Marka İsmi: 
Serperil Tablet

Serperil (Perindopril) Nedir?

Perindopril yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. Perindopril kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘’anjiyotensin II’’ isimli maddenin vücutta üretimini engeller. Ayrıca Perindopril, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Perindopril ACE inhibitörü grubu ilaçlardan biridir. ACE ‘’anjiyotensin dönüştürücü enzim’’ anlamına gelmektedir.

Perindopril aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • kalp yetmezliği;

 • beyin kan damarları ile ilgili hastalık geçmişi olan kişilerde tekrarlayan felce (inmeye) karşı koruyucu olarak;

 • koroner atardamar (koroner arter) hastalığı olan kişilerde kalp ile ilgili problemlerin (örneğin: kalp krizi) oluşma riskinin azaltılması.

Perindopril ayrıca kalp krizi geçirmiş ve / veya kalbe kan sağlanmasını geliştirmek amacıyla damar genişletme operasyonu geçirmiş kişiler tarafından da kullanılır.

Perindopril burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Serperil (Perindopril) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Perindopril hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Perindopril’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe Perindopril kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücudun aşırı su kaybetmesine (dehidrasyona) sebep olabilir. Bu durum Perindopril kullanımı sırasında aşırı düşük tansiyona, elektrolit bozukluklara veya böbrek yetmezliklerine sebep olabilir. Bu ilacın kullanımı süresince her gün bol bol su içiniz.

Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi şeklinde bir rahatsızlığınız (galaktoz intoleransı) varsa veya Lapp laktaz¹ eksikliğiniz varsa ya da bağırsaklardan glukoz / galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

(¹Lapp laktaz: Süt şekeri olarak bilinen laktozu sindirmeye yarayan enzim.)

Bu ilaç çocuklara verilmemelidir.

Serperil (Perindopril) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Perindopril'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da ACE inhibitörleri¹ grubuna ait başka bir ilaca alerjiniz varsa ya da geçmişte ACE inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullanımı sonucunda veya başka bir nedenle ilişkili olarak yaşadığınız anjiyoödem² öykünüz varsa ya da gebelik ve / veya emzirme dönemindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız. Bu ilaç çocuklara verilmemelidir.

(¹ACE inhibitörleri [Perindopril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.])

(²anjiyoödem: El ve ayaklarda, yüzde, gözlerde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme; yutkunma ve/veya nefes alma güçlüğü gibi belirtilerle görülen, aniden başlayarak birkaç saaten birkaç güne kadar sürebilen klinik bir durum.)

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa, Perindopril’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı (veya diyaliz tedavisi görüyor olmak);

 • karaciğer hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği;

 • iltihaplı eklem romatizması, Sjörgen sendromu³, lupus⁴, skleroderma, Marfan sendromu gibi bağ dokusu hastalıkları.

(³Sjörgen sendromu: Göz yaşı, tükrük bezleri veya diğer salgı bezlerinde meydana gelen salgı üretiminin azalması ve bunun sonucunda oluşan kuruluk.)

(⁴lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Serperil (Perindopril) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Perindopril hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız. Perindopril'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Serperil (Perindopril) Kullanabilir miyim?

Perindopril düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Serperil (Perindopril) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, ilacınızı sabahları kahvaltıdan önce (aç karnına) alınız.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte, bütün halde alınız. Hapı çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücudun aşırı su kaybetmesine (dehidrasyona) sebep olabilir. Bu durum Perindopril kullanımı sırasında aşırı düşük tansiyona, elektrolit bozukluklara veya böbrek yetmezliklerine sebep olabilir. Bu ilacın kullanımı süresince her gün bol bol su içiniz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Böbrek veya karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse cerrahınıza Perindopril kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Perindopril kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Perindopril kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bu ilaç çocuklara verilmemelidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Aşırı derecede sersemleme, baş dönmesi hissi veya bayılma.

Serperil (Perindopril) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Perindopril ’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe Perindopril kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Serperil (Perindopril’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); ağır karın ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes darlığı;

 • baş dönmesi hissi, bayılma;

 • bilinç bulanıklığı;

 • normalden az veya çok idrar yapma ya da hiç idrar yapamama;

 • yorgunluk hissi, bacaklarda karıncalanma, kas krampları;

 • hepatit (karaciğer iltihabı);

 • pankreas iltihabı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • öksürük;

 • baş dönmesi, yorgunluk, başağrısı;

 • uyku problemleri, sersemlik hissi;

 • bulanık görme, göz ağrısı, kulak çınlaması;

 • tat alma hissinde değişiklikler;

 • mide bulantısı, kusma, sindirim zorluğu;

 • karın ağrısı, ishal, kabızlık;

 • nezle;

 • iktidarsızlık;

 • hafif cilt döküntüsü, kaşıntı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Serperil (Perindopril) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriniz kullanıyorsanız Perindopril kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Perindopril ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Perindopril ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Serperil (Perindopril’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Serperil Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Serperil Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Serperil Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Serperil Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Serperil Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Serperil Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.