Sigara İçen Erkeklerde Zihinsel Gerileme Görülüyor

Yaklaşık olarak 6000 erkek ve 2100’den fazla bayanın katılımı ile yapılan bir araştırmaya göre sigara içen erkeklerde zihinsel gerileme görülme ihtimali daha fazla.

Araştırma sonuçları sigara içen erkeklerin sigara içmeyen erkeklere göre zihinsel gerileme yaşamaya daha eğilimli olduklarını göstermekte.

Araştırma kapsamında katılımcılar 56 yaş civarında iken ilk testlerine tabi tutuldular. Bu testin uygulanmasının amacı katılımcıların düşünme yeteneklerinin değerlendirilmesi idi. Daha sonra katılımcılar her on yıllık sürede 2 veya daha fazla defa tekrar tekrar testlere tabi tutuldular.

Toplam 25 yılı aşkın bir sürenin sonunda her bir katılımcının o anki sigara içme alışkanlıkları ile geçmiş yıllardaki sigara içme alışkanlıkları karşılaştırıldı.

Araştırma sonuçlarına göre;

Hiç sigara içmeyen erkeklerle karşılaştırıldığında en hızlı zihinsel gerileme halen sigara içmeyi sürdüren orta yaşlı erkeklerde görüldü.

Sigara kullanımını bırakalı uzun zaman –en az 10 sene- olan erkeklerde hiç sigara içmeyen erkeklere göre çok fazla bir zihinsel gerileme olmadığı tespit edildi.

Bayanlarda sigara kullanımı ile zihinsel gerileme arasında erkeklerdekine benzer bir bağ bulunamadı.

Araştırma Archives of General Psychiatry’de yayınlandı.

Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler

Sigaranın Zararlı Etkileri

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigarayı Bırakmaya Hazırlanın