Sinopryl Tablet

İçerik: 
Lisinopril
Marka İsmi: 
Sinopryl Tablet

Sinopryl ( Lisinopril) Nedir?

Lisinopril ACE inhibitörü grubu ilaçlardan biridir. ACE ‘’anjiyotensin dönüştürücü enzim’’ anlamına gelmektedir.

Lisinopril aşağıdakiler durumlarla ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • kalp krizi sonrası ölüm riskinin azaltımı.

Lisinopril burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sinopryl (Lisinopril) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Lisinopril hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve doktorunuza durumu bildiriniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Lisinopril’in olası yan etkilerini artırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Lisinopril kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız..

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücutta su kaybına (dehidrasyon) sebep olabilir. Bu durum Lisinopril alırken, çok düşük tansiyona (düşük kan basıncı), elektrolit düzensizliklerine veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu ilacı kullanırken her gün bol miktarda su içiniz.

Sinopryl (Lisinopril) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Lisinopril'e veya diğer ACE inhibitörlerine [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); Lisinopril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb. ] alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Lisinopril kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek rahatsızlığı (veya diyaliz tedavisi görmek);

 • karaciğer rahatsızlığı;

 • kalp rahatsızlığı veya konjestif kalp yetmezliği;

 • diyabet (şeker hastalığı).

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da Lisinopril’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Sinopryl (Lisinopril’i) Kullanabilir miyim?

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Lisinopril hamilelik sırasında kullanıldığında bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve hemen doktorunuza durumu bildiriniz. Lisinopril’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Sinopryl (Lisinopril’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Lisinopril aç karnına veya yemeklerle birlikte alınabilir.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücutta su kaybına (dehidrasyon) sebep olabilir. Bu durum Lisinopril alırken, çok düşük tansiyona (düşük kan basıncı), elektrolit düzensizliklerine veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu ilacı kullanırken hergün bol miktarda su içiniz.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca böbrek veya karaciğer fonksiyonlarının da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa, Lisinopril kullandığınızı yeterli bir süre önceden cerrahınıza bildiriniz. Kısa bir süre Lisinopril kullanımını durdurmanız gerekebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Lisinopril kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Lisinopril’i kullanmayı bırakmayınız ve ilacınızı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Lisinopril’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: aşırı derecede baş dönmesi, sersemlik hissi veya bayılma.

Sinopryl (Lisinopril) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Lisinopril’in olası yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Lisinopril kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Sinopryl (Lisinopril’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); aşırı mide ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • sersemlik hissi, bayılma;

 • normalden az veya çok idrar yapma veya hiç idrar yapmama;

 • ateş, titreme, üşüme, vücut ağrısı, grip belirtileri;

 • yorgunluk hissi, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, çarpıntı veya düzensiz kalp atışı;

 • göğüs ağrısı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • öksürük;

 • baş dönmesi, uyuşukluk hali, baş ağrısı;

 • mide bulantısı, kusma, ishal, mide bozukluğu; veya

 • hafif cilt kaşıntısı veya döküntüsü.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Sinopryl (Lisinopril) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Lisinopril kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Lisinopril kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da dozaj ayarlamaları veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu liste Lisinopril ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Lisinopril ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Sinopryl (Lisinopril’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Lisinopril’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Sinopryl Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Sinopryl Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Sinopryl Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Sinopryl Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Sinopryl Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.