Soğuk Algınlığı Sırasında Rahatlama Sağlayacak Pratik Tavsiyeler

Soğuk algınlığının tedavisinde kullanmak için tek bir ilaç yoktur.Soğuk algınlığı ne kadar yaygınsa ilaçları da bir o kadar yaygındır.Piyasada ağrınızı kesecek, kendinizi daha iyi hissetirecek birçok ilaç sunuluyor.Soğuk algınlığına yakalandıysanız hastalığın bir ila iki hafta süreceğini düşünürsünüz. Fakat bu bir iki hafta boyunca acı çekeceğiniz anlamına gelmez. İlaç tedavisinin yanında uygulayabileceğiniz aşağıdaki tavsiyeler size yardımcı olabilir:

Sıvı tüketimini artırın:

Hastalığı üzerinizden atmanız için sıvı tüketmeni artırmanız gerekir.Su, meyve suyu, ballı limonlu su tıkanıklığın gevşemesine yardımcı olur ve dehidratasyonun (susuzluk) kötüleşmesini engeller.Alkol, kahve ve kafein içeren içeceklerden kaçmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Tuzlu su:

Tuzlu su ile gargara yapın.Bu sayede boğazınız yumuşayacak, ve biraz da olsa rahatlayacaksınız.

Tuzlu burun damlaları ve spreyler:

Tezgah üstü damlalar ve spreyler burun tıkanıklığını rahatlatır.Bebekler için uzmanlar bir burun deliğine birkaç damla tuzlu sprey sıkılmasını tavsiye ediyorlar.Tuzlu burun spreyleri büyük çocuklarda da kullanılabilir.Dekonjestanların aksine, tuzlu damlalar ve spreyler bir geri tepme etkisine yol açmaz ve hatta çoğu çocuklar için güvenlidir ve rahatsız edici değildir.

Çinko:

Yıllardır soğuk algınlığından yakınanlar semptomlarını çinko içeren ilaçlarla tedavi ederler.Fakat doktorlar bunu önermiyorlar.Yapılan kapsamlı klinik araştırmalar çinkonun sonuçlarının yararlı olmadığını gösteriyor.Ağzınızda kötü bir tat bırakan çinko ve çinko içeren spreyler yararlı olmadığı gibi farklı problemler de yaratmaktadır. Gıda ve ilaç idaresi bu ürünlerin koku alma hissini azalttığını belirtiyor.

Tavuk Çorbası:

Ebeveynler genellikle soğuk algınlıklarına çözüm olarak çocuklarına tavuk çorbası yaparlar. Tavuk çorbası antiinflamatuar etkisi olduğu için yatıştırıcı olabilir ve doktor tarafından da önerilir.

Daha Büyük Çocuklarda Reçetesiz İlaç Kullanımı:

Reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları ve ağrı kesiciler kimi zaman rahatlatıcı olabilir, ancak hastalığı ve süresini azaltmaz. Ayrıca bazılarının yan etkileri vardır. Birkaç günden fazla kullanıldığında semptomları daha da kötüleştirebilir. Uzmanlar 2 yaşından küçük çocuklarda reçetesiz ilaç kullanımının tehlikeli olduğunu söylüyorlar. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda ise bu ilaçların kullanımının belirtilen dozlarda alınırsa yararlı olacağını belirtiyorlar. Belirtilen dozun aşılması durumunda ise ilaçların ciddi karaciğer hasarına sebep olacağı söyleniyor. Bu gibi ciddi rahatsızlıklara ve yan etkilere izin vermemek için ilaçların etkilerini dikkatli bir şekilde okuyun. Öksürük, soğuk algınlığı semptomları çözümlendikten sonra da devam ediyorsa doktorunuza danışın. Bu arada sıcak limon suyu ve bal ile boğazınızı yatıştırın ve evinizdeki havayı nemlendirin. Bebeklere bal vermekten kaçının.

Antihistaminikler:

Antihistaminikler öksürük, hapşırma, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerine bir rahatlama sağlayabilir.Ancak herkeste aynı sonuç gözlemlenmez. Bazı kişilerde yararları baskın iken bazı kişilerde yan etkiler daha ağır basabilir.

Nem:

Soğuk algınlığı virüsleri kuru havada yayılırlar.Kışın daha yaygın olmasının bir nedeni de budur.Kuru hava aynı zamanda mukus hücrelerini de kurutur ve burun tıkanıklığına ve boğaz ağrısına sebepolur.Bu nedenle evinizi bir nemlendirici alarak nemlendirin ve bakterilerin çoğalmasını engellemek için temiz tutun. Nemlendiricinizdeki suyu sürekli olarak kontrol edin ve temiz tutun.

Hangi İlaçlar İşe Yaramaz?

Soğuk algınlıgında etkili olmayan ilaç listesi oldukça uzundur.

Antibiyotikler:

Soğuk algınlığına çoğunlukla virüsler sebep olur.Antibiyotikler ise bakterileri etkisiz hale getirir. Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında antibiyotik kullanımı hiçbir etki yapmaz. Farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için uygunsuz antibiyotik kullanımından kaçının.

Küçük Çocuklarda Tezgah üstü ve Öksürük İlaçları:

Reçetesiz ilaçlar küçük çocuklarda ciddi, hayati önem taşıyan rahatsızlıklara sebep olabilir.2 yaşın altındaki çocuklar için önerilmemektedir.Tüketici Sağlık Ürünleri Gönüllüleri 4 yaşın altındaki çocuklara bu ilaçların verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Hangi Yöntemler Acınızı Azaltır?

Yapılan çalışmalar devam etse de hala popüler çözüm C vitamini ve ekinezya.İşte bazı alternatif çözümler:

C vitamini:

Semptomlar başlamadan önce C vitamini alımı hastalığı önlemeye ya da etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ekinezya:

Yapılan çalışmalar farklı sonuçlar göstermektedir.Bazı araştırmalar soğuk algınlığını engellediğini gösterirken bazıları fayda sağlamadığını ortaya koymaktadır. Hastalığın erken dönemlerinde alındığında hastalık riskini ve etkisini azalttığı belirtiliyor.Eğer, bağışıklık sisteminiz sağlıklı ise ve reçetesiz ilaç kullanmıyorsanız ekinezyanın zararlı etkileri bir nebze de olsa ortadan kalkmaktadır.Ekinezyanın soğuk algınlığı tedavisindeki rolü hala araştırılmaktadır.

Kendinize iyi bakın

Genellikle önemsiz olmasına rağmen, soğuk algınlığı kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir.Tüm bu önerilerin yanı sıra en iyi çözüm kendinize dikkat etmenizdir.Dinlenmenize, beslenmenize, temizliğinize ve soluduğunuz havaya dikkat edin, sağlıklı yaşayın.

 

Ecz.Zekiye Kübra Özden

İlgili Makaleler;

Soğuk Algınlığını Kendiniz Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Yanlış İlaç Kullanımı Bebeği Komaya Soktu

Antibiyotikler: Yanlış Kullanımı Sizi ve Çevrenizdekileri Riske Sokar!

Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Kullananlar Dikkat!