Solaryum, Bronzlaşma ve Güneş Kaynaklı Rahatsızlıklar

Cilt yaşlanmasının ve buna bağlı kanser ve diğer hastalıkların sebebi %80 oranında güneştir. Bronzlaşmak demek cilt yaşlanmasını baştan kabul etmek demektir. Ayrıca bronzlaşmak adına kısa süreli açık güneş maruziyeti yanıklara neden olabilir. Yaşam boyu 5 defadan fazla güneş yanığı geçirmek, deri kanseri geliştirme riskini 2 kat artırmaktadır.

Ayrıca kullanılan bazı ilaçların güneş ışığına hassasiyeti artırdığı, ciltte kalıcı yada geçici lekelere neden olabildiği bilinmektedir. Bu nedenle kullanılan her ilaç için mutlaka prospektüs bilgisini ya da hasta kullanma talimatını kontrol etmek gerekir. Bu amaçla eczacınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Hamilelikte solaryum ve güneşlenme ekstra dikkat gerektirir. Gebeliğin ilk üç ayında solaryumdan kaçınılması gerekir. Ancak ilerleyen dönemlerde de solaryum kullanılacaksa mutlaka kısa seanslar halinde ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Yine uzun süreli güneş maruziyetinden kaçınmak gerekir. Hekim bilgisinde 30-45 dk’lık güneşlenme seansları gerçekleştirilebilir.

Bütün bunların ötesinde Avrupa ve Amerika da yeni yeni ortaya çıkan bir kavram Tanoreksiya – Güneşlenme, Bronzlaşma Bağımlılığı bu konuda farklı bir bakış açısıdır. Bronzlaşma, bronz kalma bağımlılığının uyuşturucu bağımlılığı kadar güçlü olabileceği gösterilmiştir.

Bilindiği gibi bronzlaşma sağlayan tek yöntem direkt güneş banyosu değildir. Özellikle yıl boyu bronz kalma arzusu ve tatil öncesi herkeste görülen bronzlaşma isteği bu konuda yeni ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlara cevap veren ürünleri çıkarmıştır.

Solaryum

Özellikle kış aylarında ve tatil öncesi dönemlerde rağbet gören bir uygulamadır. O kadar popülerleşti ki kuaför salonlarında dahi bir solaryum kabini görmek mümkün. Estetik faydası olabilir ancak solaryumun sağlığı yakından ilgilendiren bir konu olduğu gerçeği tartışılamaz.

Solaryum güneş ışınlarının aksine sadece UV A ışığını içerir. UV A büyük ölçüde melanositleri uyarır ancak azda olsa cildin alt katmanlarına nüfuz edebilir. Açık güneş ışığı maruziyetine göre daha masum ve daha kontrollü görülebilir ancak solaryum gerçekten dikkat gerektiren ve sağlık profesyonellerine ihtiyaç duyulan bir konudur.

Solaryum uygulamalarında çok büyük ölçüde ciltte kızarıklık görülmez. Etkisi direkt olarak cildin bronzlaşması şeklinde olur. Ancak içerdiği UV A, uzun süreli ve sık uygulamalarda çıplak güneş ışığı gibi cildimize zarar verebilir. Yine solaryuma bağlı cilt yaşlanması ve cildin kuruması söz konusu olabilir. Solaryumun cilt kanseri üzerine olan etkileri de geçmişten beri hala tartışılmaktadır. Masumiyeti henüz ispatlanmış değildir.

Ancak sağlık profesyonelleri tarafından yapılan kontrollü uygulamalar ile riski en aza indirerek bu teknolojiden faydalanmak nispeten daha uygundur. Bunun yanısıra uygulamada kullanılan cihazın ışın derecesi de önemlidir. Ve ilgili makinenin sizin cilt tipinize göre ayarlanması gerekir. Profesyonel kurumları tercih bu anlamda önemlidir.

Solaryumda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1. Seans öncesinde mutlaka cildin makyajdan ve diğer kirliliklerden arındırılması gerekir.

 

2. Seans öncesinde üzerinizdeki takıları çıkarmanız gereklidir.

 

3. Solaryum seanslarına başlamadan önce cilt testi yaptırmalısınız. Bu sayede, teninizin rengine ve cildinizin hassasiyetine göre size uygun olan solaryum süre ve seanslarını belirleyebilirsiniz.

 

4. Solaryuma girmeden önce cildin bütün kozmetik ürünlerden tamamen arındırılmış olması gerekir. Ayrıca, solaryum için üretilen özel ürünler olmadıkça hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır. Ciltte lekelenmelere neden olabilir.

 

5. Seans esnasında gözler kapalı tutulmalı ve koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Lens kullanan kişilerin, solaryuma girmeden önce lenslerini çıkarmaları gerekmektedir. Gözlerin de cildimiz gibi yanabileceğini bilmemiz gerekir.

 

6. Prospektüslerinde "UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratabilir" uyarısı olan ilaçları kullananlar, solaryuma girmemelidir.

 

7. Alkol alındıktan sonra solaryuma girilmemelidir.

 

8. Epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir.

 

9. Uygulama sonrasında nemlendirici kullanımı gerçekten önemlidir. Solaryum uygulamasında tıpkı güneş maruziyeti gibi cilt kuruması meydana gelir.

 

10. 16 yaşından küçükler solaryuma girmemelidir.

 

Bazı bünyelerin UV ışınlarına  maruz kalması sakıncalıdır. Örneğin çok hassas ciltler, müzmin baş ağrısı çekenler veya migreni olanlar, ışık alerjisi sorunu yaşayanlar veya fotosensiviteyi arttıran ilaçları kullananlar,  egzama veya  deri iltihabı  gibi cilt sorunları olanlar,  hamilelik süresi içinde bulunanlar, ayrıca  kalp ve şeker hastaları ile  düşük veya yüksek tansiyonu olanlar solaryumdan uzak durmalıdırlar.