Soprano Plus Film Tablet

İçerik: 
Bisoprolol fumarat
İçerik: 
Hidroklorotiyazit
Marka İsmi: 
Soprano Plus Film Tablet

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) Nedir?

Hidroklorotiyazit vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Hidroklorotiyazit tiazit grubu idrar söktürücüler arasında yer alır.

Bisoprolol ise beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer nefes darlığı; akciğer ödemi; şok; kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği; belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹ (eğer kalbinizde pil takılı değilse) veya hasta sinüs sendromu; ya da beta blokörler² grubuna ait bir ilaca alerji gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

(¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

(²beta blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.])

Böbrek veya karaciğer hastalığı, siroz, astım, alerjiler, diyabet, gut (damla hastalığı) veya tiroid bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Eğer diyabet (şeker) hastasıysanız kan şekerinizi dikkatli şekilde kontrol ediniz. Bisoprolol kan şekeriniz düştüğünde fark etmenizi ve söylemenizi zorlaştırabilir. Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullanımı sırasında insülin veya diyabet (şeker) ilaçlarına olan ihtiyaçlarınız değişebilir. İlaçlarınızın dozunda herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol ile etkileşen birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol’ün yan etkilerini arttırabilir.

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazit’e, Bisoprolol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • tansiyonun (kan basıncının) çok düşük olması;

 • nabzın çok yavaş atması (dakikada 50 vuruştan daha az);

 • nefes darlığı;

 • akciğer ödemi;

 • şok;

 • kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği;

 • belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹ veya hasta sinüs sendromu;

 • sinoatrial blok² denilen bir kalp hastalığı;

 • beta blokörler³ grubuna ait bir ilaca alerji;

(¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

(²sinoatrial blok: Sinüs düğümü ve kulakçıklar arasındaki uyarı dalgalarının blokajından teorik olarak kaynaklandığı düşünülen seyrek kalp ritim bozuklukları.)

(³beta blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.])

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı (veya siroz);

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • kan dolaşımı problemleri;

 • gut (damla hastalığı);

 • geçmişte yaşanmış veya şu an mevcut bronkospazm (bronşların spazmlarla kasılması);

 • tiroid bozukluğu;

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • sistemik lupus eritematozus⁴.

(⁴sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

Hidroklorotiyazit anne sütüne geçer. Bisoprolol'ün ise anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) Kullanabilir miyim?

Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullanımını aniden durdurmayınız, aksi takdirde ciddi veya hayati tehlike yaratabilecek kalp problemleri meydana gelebilir. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakmanız gerektiğini doktorunuz ile konuşunuz.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığına emin olabilmek için tansiyonunuzun ve kan tahlillerinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Eğer kusma veya dehidrasyona (vücudun susuz kalması) maruz kaldıysanız kan ve idrar tahlilleri yapılması gerekebilir.

Eğer diyabet (şeker) hastasıysanız kan şekerinizi dikkatli şekilde kontrol ediniz. Bisoprolol kan şekeriniz düştüğünde fark etmenizi ve söylemenizi zorlaştırabilir. Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullanımı sırasında insülin veya diyabet (şeker) ilaçlarına olan ihtiyaçlarınız değişebilir. İlaçlarınızın dozunda herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullanımını durdurmayınız. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bu ilaç belirli tiroid testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden doktorlara Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullandığınızı bildiriniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Hızlı veya yavaş kalp ritmi, bilinç bulanıklığı, güçsüzlük, halsizlik, sığ solunum, şişlik, idrar yapımında artış, bayılacakmış gibi hissetme.

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol’ün bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Baş dönmesine sebep olabilecek diğer ilaçları (özellikle de narkotik ağrı kesiciler¹ veya barbitüratlar² gibi) kullanmaktan kaçınınız. Bu tür ilaçlar Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol’ün sebep olduğu bazı yan etkileri arttırabilir. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

(¹narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

(²barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum); vb.]) barbiturates

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • şişlik, ani kilo alma, nefes darlığı hissi;

 • hızlı, yavaş veya düzensiz kalp atışları;

 • göğüs ağrısı;

 • kolay kanama ve çürük oluşumu;

 • uykulu, huzursuz veya sersem hissetme, depresyon;

 • yanma, batma, karıncalanma hissi;

 • el ve ayaklarda soğukluk hissi;

 • mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, aşırı susuzluk, başağrısı, bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar);

 • yüksek ateş, boğaz ağrısı, ciddi gerilim ile birlikte başağrısı, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.);

 • üst karın bölgesinde ağrı, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • karın ağrısı, ishal, kabızlık;

 • hazımsızlık, mide bulantısı, kusma;

 • başağrısı;

 • uyuşukluk, uykusuzluk;

 • baş dönmesi;

 • kulaklarda çınlama;

 • gözde batma, yaşarma;

 • ışığa karşı anormal duyarlılık;

 • iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriniz kullanıyorsanız Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Soprano Plus (Hidroklorotiyazit ve Bisoprolol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Soprano Plus Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Soprano Plus Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Soprano Plus Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Soprano Plus Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Soprano Plus Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Soprano Plus Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.