Sperm Kalitesini Arttırarak Döllenmedeki Verimliliği Yükseltin

Sağlıklı sperm her zaman doğuştan gelmez. Bu yazıda spermin yaşam tarzından nasıl etkilendiğini ve verimliliği nasıl arttırabileceğinizi göreceksiniz.

Spermleriniz yeterli mi? Eğer eşinizle bir bebek yapmayı düşünüyorsanız, sperm sağlığınız hakkında merak ettikleriniz vardır. Erkekteki doğurganlığı arttıran faktörlerle başlayalım.

Sperm sağlığını belirleyen faktörler nelerdir?

Miktar: Eğer bir meni, tek çıkışta 39 milyon ve daha fazla sperm içermekteyse, spermleriniz doğurganlık özelliği taşır.

Kalite: Eğer spermlerinizin %4'ünden fazlasının şekli ve yapısı düzgünse, spermleriniz doğurganlık özelliği taşır. Normal bir spermin oval bir başı ve uzun bir kuyruğu vardır ki bunlar beraber spermi yumurtaya götürmek için son derece önemlidir. Eğer spermlerinizin başı çok küçük, çok büyük veya yamuksa veya kuyruk çiftse veya kısaysa yumurtayı dölleme ihtimali azalır.

Hareket Etme Yeteneği: Eğer spermlerinizin %40'ından fazlası hareket edebiliyorsa, spermleriniz doğurganlık özelliği taşır. Çünkü sperm yumurtaya ulaşmak için kendi kendine hareket eder.

Sağlıklı Sperm Üretmenin En İyi Yolu Nedir?

Sağlıklı sperm üretmek için yapabileceğiniz çok basit şeyler var. Örneğin:

Multivitamin alın. Günlük alınan multivitamin sperm sağlığınız için ihtiyacınız olan A ve C vitaminlerini sağlar.

Meyve sebze yiyin. Bu yiyeceklerdeki antioksidan sperm sağlığınızı arttırır.

Stresi azaltın. Stres, sperm üretiminde görevli bazı hormonların çalışmasını olumsuz etkiler ve cinsel fonksiyonu azaltır.

Fiziksel aktivite yapın. Fiziksel aktivite sperm üretimi için önemlidir. Ama fazlası da hormon düzeninizi bozarak sperm üretimini olumsuz etkiler.

Kilonuza dikkat edin: Fazla yağlar, hormon üretimini etkileyerek sperm sayınızı düşürür. Sağlıklı bir kilodayken yüksek kalitede sperm üretme potansiyeliniz daha fazladır.

Neleri Sınırlandırmalısınız?

Çevresel faktörler de sperm kalitesini etkiler. Spermlerinizi sağlıklı tutmak için:

Sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmak için hemen doktorunuza danışın. Sigara, spermlerin şeklini ve hareketini bozar, DNA’sını etkiler. Bu da bebeğinizin gelişimini etkiler ve kanser oluşma riskini arttırır. Tütün çiğnemek de sperm sayısını azaltır.

Alkolü azaltın. Alkol alımı spermlerin hem miktarını hem kalitesini etkiler. Eğer alkol alıyorsanız, günde 1 2 bardaktan fazla içmemelisiniz.

Uyuşturucudan uzak durun. Uyuşturucular sperm hareketliliğini azaltır ve anormal sperm oluşumunu arttırır. Kokain gibi uyuşturucular da iktidarsızlığa yol açar.

Sıcak suyla banyo yapmayın. 40 C'lik suda 30 dakikadan fazla zaman geçirmek sperm sayınızı azaltabilir. Saunalar da aynı etkiyi yapabilir.

Bisiklet kullanma sürenizi sınırlandırın. 30 dakikadan fazla - özellikle dar bisiklet şortları giyiyorsanız- bisiklet kullanmak skrotumunuzun sıcaklığını arttırır ve sperm üretimini etkiler. Bisiklet seçerken, kalça kemiklerinizi destekleyerek rahat oturmanızı sağlayacak bir bisiklet seçin.

Serin kalın. Sıcak çevrede yapılan işler, sıkı iç çamaşırları, çok uzun oturmalar ve diz üstü bilgisayar kullanımı skrotumun sıcaklığını arttırarak sperm kalitesini düşürebilir.

Belli ilaçlardan uzak durun. Anabolik steroidler, antibiyotikler ve bazı ilaçlar kronik rahatsızlıkları iyileştirir fakat sperm kalitenizi düşürür. Kanserde ve prostat büyümesinde kullanılan anti-androjenler de sperm üretimini olumsuz etkiler. Yani kemoterapi ve radyorterapi kısırlığa neden olabilir. Bu yüzden kanser tedavisine başlamadan önce eğer spermlerinizi korumak istiyorsanız, doktorunuzdan sperm dondurma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Toksinlerden korunun. Endüstriyel ağır metaller, haşere ilaçları ve kimyasal çözeltiler sperm kalitesini ve miktarını etkiler. Koruyucu giysiler ve hava maskelerinden kullanarak bu gibi maddelerin riskini azaltın.

Yaşlanma spermi etkiler mi?

Tek biyolojik saati olanlar kadınlar değildir. 50 yaşın üstünde sperm hareketliliğinde ve miktarında azalma görülmektedir. Ayrıca yaşlı erkeklerden hamile kalan kadınların düşük yapma oranının daha fazla olduğu ve çocuklarında otizim ve zihinsel gelişimde sorunlar olabildiği görülmektedir.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Sağlıklı bir yaşama adapte olmak, sperm kalitenizi de arttıracaktır. Eğer partnerinizle 1 yılı aşkın süredir korunmasız cinsel ilişkiye girdiğiniz halde çocuk sahibi olamadıysanız meni analizi için doktorunuza danışabilirsiniz. Bu konuda uzmanlaşmış hekimler, sorunu daha iyi teşhis edebilir ve size uygun bir tedavi önerebilir.

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

İktidarsızlığın Nedenleri ve İlaçlar

Sigara Bırakma Yöntemleri

İktidarsızlık-Erektil Disfonksiyon (ED) Bilgilerinizi Test Edin

İktidarsızlığı Önlemek İçin 8 Pratik Tavsiye

Cinsel Sağlık Problemlerine Dikkat

Sigaranın Zararlı Etkileri