Stablon Kaplı Tablet

İçerik: 
Tianeptin sodyum
Marka İsmi: 
Stablon Kaplı Tablet

Tianeptin Nedir?

Tianeptin selektif serotonin geri alım artırıcılar (SSRE) grubundan bir antidepresandır. Tianeptin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Tianeptin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • hafif, orta ve şiddetli seyreden reaksiyonel depresif*durumlar veya zihinsel bozukluklar ile ilişkili depresif durumlar ( *reaktif depresyon:Ani üzüntü, sıkıntı ya da yaşamı etkileyen olumsuz değişiklikler sonucu ortaya çıkan depresyon.);
 • vücut ile ilgili şikayetler, özellikle de sindirim şikayetleri ile birlikte görülen anksiyete (endişe, kaygı) ve depresif durumlar;
 • alkol bağımlılarında görülen anksiyete (endişe, kaygı) ve depresif durumlar, alkol bırakma döneminde alkoliklerde görülen kişilik ve davranış bozuklukları.

Tianeptin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Tianeptin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Son 15 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Tianeptin’i kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Tianeptin kullanabilmeniz için en az 15 gün beklemelisiniz. Tianeptin’i kullanmayı bıraktıktan sonra ise MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç kullanabilmeniz için 24 saat beklemeniz yeterlidir.

{ *MAO inhibitörleri[moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Tianeptin 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Tianeptin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tianeptin’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Son 15 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Tianeptin’i kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Tianeptin kullanabilmeniz için en az 15 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörleri*vücudu terk etmeden Tianeptin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkiler oluşturabilir. Tianeptin’i kullanmayı bıraktıktan sonra ise MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç kullanabilmeniz için 24 saat beklemeniz yeterlidir.

{ *MAO inhibitörleri[moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa Tianeptin’i kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz. Tianeptin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 24 yaşından küçüklerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tianeptin’i Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Tianeptin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Tianeptin’i kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Tianeptin’i Kullanabilir miyim?

Tianeptin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Uykuya meyil oluşturabilir. Bu nedenle araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Tianeptin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, Tianeptin’i yemeklerde ve bir bardak su ile birlikte alınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz Tianeptin kullandığınız süreyi cerrahınıza tam olarak bildiriniz. Genel anestezi alacağınız durumlarda ilaç kullanımınızı 24 – 48 saat öncesinden kısa bir süreliğine durdurmanız gerekecektir.

Doktorunuz ile görüşmeden Tianeptin’i kullanmayı bırakmayınız. İlacı azaltarak bırakmanız gerekebilir. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Tianeptin ‘i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçlar gibi) doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlar Tianeptin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Tianeptin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Uykuya meyil oluşturabilir. Bu nedenle araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Tianeptin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • solunum rahatsızlığı, yutma güçlüğü;
 • normal kalp atımları sırasında ara kalp kasılmalarının görülmesi;
 • taşikardi* ( *taşikardi:Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide ağrısı, karın ağrısı;
 • mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, kabızlık, gaz;
 • uykusuzluk, uykuya meyil, kabus;
 • güçsüzlük, halsizlik;
 • ağız kuruluğu;
 • baş dönmesi
 • titreme, sıcak basması;
 • kas ağrıları, bel ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Tianeptin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Tianeptin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Tianeptin ile etkileşen daha farklı birçok ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Tianeptin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Tianeptin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Stablon Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Stablon Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Stablon Kaplı Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Stablon Kaplı Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Stablon Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.