Stilizan Draje

İçerik: 
Trifluoperazin hidroklorür
Marka İsmi: 
Stilizan Draje
Bilgi: 
Stilizan Draje 1 mg; her bir draje etken madde olarak 1 mg Trifluoroperazin eşdeğeri Trifluoroperazin hidroklorür içerir. Stilizan Draje 2 mg; her bir draje etken madde olarak 2 mg Trifluoroperazin eşdeğeri Trifluoroperazin hidroklorür içerir. Stilizan Draje 5 mg; her bir draje etken madde olarak 5 mg Trifluoroperazin eşdeğeri Trifluoroperazin hidroklorür içerir.

Trifluoperazin Nedir?

Trifluoperazin birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Trifluoperazin beyindeki kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Trifluoperazin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (şizofreni);
 • kesin olarak tanımlanan bir uyarı olmaksızın huzursuzluk, yüksek tansiyon, kalp atımlarında artış ve soluk alıp vermede sıkıntı ile birlikte görülen iç sıkıntısı, endişe ve korkunun yarattığı ruhsal gerilim durumu (anksiyete);
 • anksiyete sonrası ortaya çıkan depresyon;
 • aşırı huzursuzluk ve gerilim içinde bulunma; çarpıntı, titreme, silkinme (ajitasyon);
 • tehlikeli ve ani davranışlar içinde olan hastalar (mesela düşük zeka seviyeli kişiler);
 • kusma ve bulantı.

Trifluoperazin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Trifluoperazin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilacın kullanımı sırasında gözlerde, dudaklarda, dilde, yüzde, kollarda veya bacaklarda tike benzer kontrolsüz (istem dışı) kas hareketleri meydana gelirse ilacın kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar tehlikeli yan etkilerin erken belirtileri olabilir.

Eğer beyninizde hasar varsa, kemik iliği bozukluğunuz varsa ya da yüksek miktarda alkol veya uyku verici ilaçlar kullanıyorsanız Trifluoperazin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Eğer Trifluoperazin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da fenotiyazin grubu diğer ilaçlara [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ] alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer kalp hastalığınız; karaciğer hastalığınız; böbrek hastalığınız; yüksek tansiyonunuz; göz tansiyonu (glokom) hastalığınız; ağır solunum problemleriniz; kanda düşük kalsiyum seviyesi; böbrek üstü bezi tümörü; prostat büyümesi; idrar yapma problemleriniz; geçmişte hastalık nöbetleri (epilepsi gibi) öyküsü veya parkinson hastalığınız varsa ya da daha önce Trifluoperazin veya benzer diğer ilaçların kullanımı sırasında ağır yan etkilere maruz kaldıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Trifluoperazin kullanmadan önce doktorunuza kullandığınız diğer tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

Trifluoperazin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Trifluoperazin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da fenotiyazin grubu diğer ilaçlara [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ] alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer beyninizde hasar varsa, kemik iliği bozukluğunuz varsa ya da yüksek miktarda alkol veya uyku verici ilaçlar kullanıyorsanız Trifluoperazin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Trifluoperazin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp hastalığı veya yüksek tansiyon;
 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • ağır solunum problemleri;
 • kanda düşük kalsiyum seviyesi;
 • böbrek üstü bezi tümörü;
 • parkinson hastalığı;
 • prostat büyümesi veya idrar yapma problemleri;
 • geçmişte ani hastalık nöbetleri öyküsü (epilepsi);
 • göz tansiyonu (glokom);
 • miyastenia gravis çizgili kas zayıflığı;
 • Trifluoperazin veya diğer fenotiyazinlerin [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ]; kullanımı sırasında geçmişte veya yakın zamanda ağır bir yan etkiye maruz kalma durumu.

Yüksek ateş ve grip belirtileri olan çocuklara bu ilacı vermeden önce doktorunuz ile görüşünüz.

Daha yaşlı yetişkinlerin bu ilacın muhtemel yan etkilerine maruz kalmaları daha olasıdır.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Trifluoperazin Kullanabilir miyim?

Bu ilacın anne karnındaki bebeğe zarar vermesi beklenmez ancak hamileyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Eğer Trifluoperazin kullanımı sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz. Trifluoperazin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Trifluoperazin Kullanabilir miyim?

Trifluoperazin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Trifluoperazin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Trifluoperazin kullanımı sırasında belirtilerinizde iyileşme olmuyorsa veya daha da kötüleşir ise doktorunuzu arayınız.

Eğer omurilik bölgesinden damara renkli boya enjekte edilerek yapılan herhangi bir CT taraması veya X-ray taramasına ihtiyacınız olursa Trifluoperazin kullanımını geçici olarak durdurmanız gerekebilir. Doktorunuza ilacı kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Trifluoperazin kullandığınızı söyleyiniz.

Uzun dönemli Trifluoperazin kullanımından sonra ilacın kullanımını aniden durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını aniden durdurursanız mide bulantısı, kusma, baş dönmesi veya zayıflık hissetme gibi hoş olmayan geri dönüş (yoksunluk) semptomları ile karşılaşabilirsiniz. Trifluoperazin kullanımını durduracağınız zaman geri dönüş semptomlarını (yoksunluk) nasıl önlemeniz gerektiği konusunda doktorunuz ile görüşünüz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Ağız kuruluğu, kabızlık, mide krampları, aşırı uyuşukluk hali, huzursuz veya telaşlı hissetme, heyecan, ateş, nöbet (irade dışı kasılmalar), kaslarda sertleşme, kalp hızında değişimler nöbet (irade dışı kasılmalar) veya bayılma.

Trifluoperazin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Trifluoperazin ile birlikte alkol kullanmaktan kaçınınız.

Güneş ışınlarına veya solaryum ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Trifluoperazin cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıkları oluşabilir. Eğer dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 15 faktör güneş kremi kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Trifluoperazin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi ağır yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız Trifluoperazin kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

 • gözlerde, dudaklarda, dilde, yüzde, kollarda veya bacaklarda tike benzer kontrolsüz (istem dışı) kas hareketleri;
 • titremeler, ağız sulanması, yutma, yutkunma sorunları, denge veya yürüme problemleri;
 • huzursuz, sinirli, telaşlı, heyecanlı hissetme;
 • ışığa karşı aşırı duyarlılık;
 • yüksek ateş, kaslarda kasılmalar, hızlı veya düzensiz kalp atışları;
 • normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

 • baş dönmesi, yorgunluk, uyku;
 • uyku problemleri (uykusuzluk);
 • bulanık görme;
 • memelerde şişme veya akıntı;
 • kaslarda güçsüzlük;
 • kilo alma, ellerde veya ayaklarda şişlik;
 • iştah azalması;
 • hafif kaşıntı veya cilt döküntüsü (isilik vb.);
 • ağız kuruluğu;
 • kabızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Trifluoperazin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, yatıştırıcılar, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbet ilaçları, depresyon ilaçları veya anksiyete ilaçları Trifluoperazin ile etkileşime girebilir ve sağlık problemlerine ya da yan etkilerin artmasına sebep olabilir. Eğer bu gibi ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız ya da başka bir antipsikotik ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

Bu liste Trifluoperazin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Trifluoperazin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Trifluoperazin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Trifluoperazin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Stilizan Draje ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Stilizan Draje ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Stilizan Draje 'yi asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Stilizan Draje 'yi sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Stilizan Draje ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.