Sustanon Ampul

İçerik: 
Testosteron dekanoat
İçerik: 
Testosteron fenilpropiyonat
İçerik: 
Testosteron izokaproat
İçerik: 
Testosteron propiyonat
Marka İsmi: 
Sustanon Ampul

Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) Nedir?

Testosteron erkek testislerinde üretilen bir erkeklik hormonudur. Testosteron ufak miktarlarda kadın yumurtalıklarında ve böbreküstü bezlerinde de üretilir.

Testosteron erkeklerde testosteron eksikliğinin sebep olduğu, gecikmiş ergenlik, iktidarsızlık veya diğer hormonal dengesizlikler gibi, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Testosteron ayrıca kadınlarda vücudun diğer bölümlerine de yayılmış meme kanserinin tedavisinde de kullanılır.

Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • erkeklerde hormon eksikliğine bağlı olarak görülen cinsel istekte azalma, zihinsel ve fiziksel aktivitede gerileme;

 • hormon eksikliğine bağlı olarak sperm üretiminde bozukluk olan erkeklerde görülen kısırlık;

 • testislerin cerrahi operasyonla alınması sonrası testosteronun dışarıdan verilmesi;

 • erkeklerde testislerin iyi gelişmemesinden doğan yapısal bozukluklar;

 • hormonal nedenli iktidarsızlık.

Testosteron burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Sustanon Ampul hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Sustanon’un sporda performansı arttırma amacı ile kullanımı ciddi sağlık riskleri taşıyabilir. Bu nedenle Sustanon’u bu amaç doğrultusunda kullanmaktan kaçınınız.

Eğer prostat kanseriniz veya erkek meme kanseriniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer yüksek tansiyon (hipertansiyon), migren, epilepsi (sara), karaciğer veya böbrek hastalığı, herhangi bir tür kanser, yüksek kan kolesterol seviyesi, iyi huylu prostat büyümesi*, herhangi bir kanama veya kan pıhtılaşması rahatsızlığı, kalp hastalığı, kalp yetmezliği, koroner arter** hastalığı veya kalp krizi öyküsü gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Testosteron kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

[ *iyi huylu prostat büyümesi (BPH): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

( **koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar.)

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Testosteron gecikmiş ergenlik tedavisi gören erkek çocuklarda kemik gelişimini etkileyebilir. Tedavi sırasında kemik gelişimi her 6 ayda bir röntgenlerle kontrol edilmelidir.

Testosteron dünya dopingle mücadele kuralları gereği kullanımı yasaklı olan maddeler listesinde yer alan yasaklı bir maddedir. Eğer spor müsabakalarına katılıyorsanız, bu hususa dikkat ediniz.

Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Testosteron’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • hamilelik varlığı;

 • emzirme döneminde olmak;

 • prostat kanseri varlığı veya şüphesi;

 • erkek meme kanseri varlığı veya şüphesi.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Testosteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • migren;

 • epilepsi (sara);

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • herhangi bir kanser türü;

 • yüksek kan kolesterol seviyesi;

 • bir kanama veya kan pıhtılaşma rahatsızlığı;

 • iyi huylu prostat büyümesi (BPH)*;

 • kalp hastalığı, kalp yetmezliği, koroner arter** hastalığı veya kalp krizi öyküsü.

[ *iyi huylu prostat büyümesi (BPH): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

( **koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Testosteron’u güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına, spesifik testlere veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Testosteron doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamileyseniz Testosteron kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Testosteron'un anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Sustanon Ampul kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu enjeksiyonu size uygulayacaktır. İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sonuçlara yol açabilir; bu nedenle bu ilacı kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bu ilaç belirli tahlil ve testlerden beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Sustanon kullandığınızı bildiriniz.

Testosteron gecikmiş ergenlik tedavisi gören erkek çocuklarda kemik gelişimini etkileyebilir. Tedavi sırasında kemik gelişimi her 6 ayda bir röntgenlerle kontrol edilmelidir.

Sustanon’un sporda performansı arttırma amacı ile kullanımı ciddi sağlık riskleri taşıyabilir. Bu nedenle Sustanon’u bu amaç doğrultusunda kullanmaktan kaçınınız.

Testosteron dünya dopingle mücadele kuralları gereği kullanımı yasaklı olan maddeler listesinde yer alan yasaklı bir maddedir. Eğer spor müsabakalarına katılıyorsanız, bu hususa dikkat ediniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unutursanız doktorunuzu arayınız. Doktorunuz ilacınızın ne zaman uygulanacağına karar verecektir.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Testosteron doz aşımının hayati tehlike yaratacak semptomlara sebep olması beklenmez.

Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Testosteron kullanırken yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki yasaklara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.

Sustanon’un (Enjeksiyonluk Testosteron) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

 • şişlik, ani kilo alma;

 • peniste ağrılı ve sürekli devam eden ereksiyon;

 • sperm sayısında ve boşalma sırasında akan sıvı miktarında azalma;

 • ergenlik öncesi erkek çocuklarda erken cinsel gelişme, penis büyümesi, ereksiyonların sıklaşması.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sustanon (Enjeksiyonluk Testosteron) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Testosteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Testosteron ile etkileşebilecek tüm ilaçların bir listesi değildir ve Testosteron ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Sustanon’u (Enjeksiyonluk Testosteron) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Sustanon Ampul fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Sustanon Ampul ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Sustanon Ampul ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Sustanon Ampul’u asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Sustanon Ampul’u sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Sustanon Ampul ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.